Powiat

 „Gmina Dobra do Życia” – Taki tytuł nosi ranking, przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej. Sprawdziliśmy, jak według jego autora prezentują się warunki życiowe mieszkańców okolicznych miejscowości.

W zeszłym tygodniu Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, opracowanego przez naukowca Polskiej Akademii Nauk. Zestawienie, obejmujące 2477 gminy, mierzy wskaźnik jakości życia w poszczególnych miejscowościach w oparciu m.in. o takie dane, jak: wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, a także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni.

Ranking podzielony został na część ogólną oraz pięć kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Jak nietrudno było przewidzieć, w rozrachunku obejmującym cały kraj najlepszy wynik zanotowały miejscowości znajdujące się nieopodal stolicy.  Z naszego powiatu najwyższe noty otrzymało zaś Bukowno (632 pozycja). Bolesław uplasował się na miejscu numer 776, a Wolbrom na miejscu numer 879. Dużo dalej za nimi znalazły się: Olkusz (1355 lokata), Trzyciąż (miejsce numer 1548) oraz Klucze (1655 pozycja w rankingu w ujęciu ogólnopolskim).

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów). Z 232 samorządów tego typu Olkusz znalazł się na 163 miejscu. W gronie 179 gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców w pierwszej trójce znaleźli się: Gogolin, Witkowo i Zbąszyń. Bukowno uplasowało się na 41 miejscu, a Wolbrom na 61 pozycji. Najwięcej, bo 1587, jest w naszym kraju gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. W tej kategorii liderami zostali: Kleszczów, Walce i Strzeleczki. Bolesław znalazł się na stosunkowo wysokim 322 miejscu, Trzyciąż na 829 pozycji, a Klucze zajęły lokatę numer 905.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze