Powiat

Według informacji podanych przez premiera Morawieckiego – tylko 40 % mieszkańców terenów wiejskich może korzystać z wodociągów i kanalizacji, lepiej jest w miastach, bo te – wydawałoby się podstawowe dobra cywilizacyjne – posiada 90% z nich. Ostatnio pojawił się komunikat o nowych działaniach rządu w tej dziedzinie – gminy mają otrzymać specjalne środki na inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne. Na opublikowanej przez MF liście beneficjentów środków na kanalizację są 4 gminy z naszego powiatu.

Ministerstwo Finansów wydało komunikat z którego wynika, że jeszcze w tym roku 1714 gmin otrzyma 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. 1 mld zł trafi na przedsięwzięcia w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, a 3 mld zł na projekty związane z kanalizacją. Podział środków nastąpił automatycznie na postawie algorytmów opartych na obiektywnych danych wskazanych w ustawie, w tym dotyczących zamożności oraz danych GUS na 31 października br. Środki gminy mogą przeznaczyć na inwestycje w latach 2021-2024.

Jak wynika z komunikatu, pieniądze na inwestycje z zakresu kanalizacji otrzyma 1528 gmin. Algorytm podziału 3 mld zł uwzględniał m.in. to, czy udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci kanalizacyjnej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 60 proc., a także jaki jest poziom zamożności danej gminy. Kwota środków przekazanych poszczególnym samorządom może być mniejsza niż 0,9 mln zł i większa niż 5,186 mln zł. 

Wśród samorządów gminnych, które otrzymały obietnice dotacji na rozbudowę sieci kanalizacyjnych znalazł się Bolesław, któremu przypisano środki w wysokości 900 tys. zł. Kolejne kwoty trafią do gminy Klucze – 1 904 003 zł, gminy Trzyciąż – 2 246 757 zł oraz do gminy Wolbrom – 5 186 000 zł.

Na realizację projektów w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę pieniądze otrzyma 910 gmin ze wszystkich regionów Polski. Algorytm podziału 1 mld zł uwzględniał m.in. to, czy udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci wodociągowej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 90 %, a także poziom zamożności danej gminy. Kwota środków przekazanych poszczególnym gminom na inwestycje wodociągowe nie może być mniejsza niż 0,3 mln zł i większa niż 5,604 mln zł. W gronie beneficjentów środków finansowych z tej puli nie znalazła się żadna z gmin powiatu olkuskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze