zima 2013 odsniezanie

Czy ulice i chodniki w Olkuszu są prawidłowo utrzymywane zimą? Za ich utrzymanie odpowiadają samorządy, spółdzielnie, prywatne firmy i właściciele posesji. Mieszkańcy miasta skarżą się przede wszystkim na nieodśnieżone chodniki. Do naszej redakcji wpłynęło kilka interwencji z różnych części Olkusza.

Kilka dni temu dostaliśmy e-maila od olkuszanki, która zwróciła uwagę na nieodśnieżone schody przy pawilonie handlowym przy al. 1000 – lecia.  – Jestemzima 2013 odsniezanie 3zima 2013 odsniezanie 2 matką małego dziecka, wjazd z wózkiem na targ tymi schodami jest niemożliwy. Spośród czterech schodów trzy są z wjazdami na wózki. Widać na zdjęciach, jak można swobodnie wjechać po tej górze śniegu. Aby wjechać na targ, muszę wciągać wózek po schodach, chyba, że ktoś pomoże wnieść go na górę. Jest możliwość jeszcze cofnąć się 200-300 m do schodów koło parkingu, gdzie pani sprzątaczka z bloku co dzień odśnieża schody i wjazd dla wózków. Po moim telefonie w pierwszym dniu pracownicy firmy odśnieżającej tylko posypali schody i pojechali. Jeśli niektórym problem wyda się śmieszny, to zapraszam na spacer z wózkiem – napisała do nas olkuszanka, przesyłając również zdjęcia. Dzień później odśnieżono tam schody, ale podjazd dla wózków już nie. – Na moje pytanie do pana z firmy odśnieżającej, czy odśnieżają też podjazdy dla wózków, odpowiedział: jak jest taka potrzeba…  Chyba dla nich nie ma potrzeby i dla nas jako matek z wózkami też nie – dzień później olkuszanka podzieliła się z nami taką informacją.

Pawilon, o którym mowa, administrowany jest przez Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które odpowiada za odśnieżanie placu znajdującego się wokół budynku. Pobliskimi schodami prowadzącymi w stronę bloków przy ul. Strzelców Olkuskich zajmuje się gmina. – Taka interwencja została już do nas zgłoszona. Schody wraz z podjazdami dla wózków zostaną oczywiście odśnieżone – zapewnił nas rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.

Każdą nieprawidłowość związaną z zimowym utrzymaniem dróg i chodników należy zgłosić do zarządcy drogi (gminy lub powiatu) albo do straży miejskiej. – Odśnieżanie finansowane jest z pieniędzy podatników, więc mamy prawo wymagać solidnego wykonania tej zima 2013 odsniezanie 4pracy. Jeśli zima 2013 odsniezanie 5spotkamy się z przypadkami niesolidności w tym zakresie, należy zima 2013 odsniezanie 6zima 2013 odsniezanie 7domagać się poprawy. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać do urzędu, dyspozytora Alby lub straży miejskiej. Oczywiście patrolujemy nasze trakty, by sprawdzić, czy są prawidłowo utrzymane zimą, ale prosimy również o współpracę ze strony mieszkańców. Gmina ma też możliwość naliczania kar umownych za niewłaściwe wykonanie zlecenia. Należy również pamiętać, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za stan chodników. Obserwujemy, że nie zawsze śnieg czy lód są usunięte z terenów, za które odpowiadają prywatni właściciele. Przypominamy, że za takie zaniedbania grozi mandat lub skierowanie sprawy do sądu – dodaje Jarosław Medyński.  

Kolejna zimowa interwencja dotyczy osiedla Słowiki. – Przez cały okres zimowy muszę się borykać z trudnościami wynikającymi z zalegania warstw śniegu i lodu na chodnikach oraz na ulicach osiedla. Wierzchnie warstwy śniegu usuwane są przez służby sprzątające i posypywane piaskiem. W wyniku zmieniającej się temperatury otoczenia śnieg ten ulega różnym przemianom, od rozmrażania do zamrażania, dlatego powstają na chodnikach „góry i doliny”, a pod powierzchnią śniegu zalega lód, co utrudnia poruszanie się. Taki stan rzeczy może doprowadzić do wszelkiego rodzaju uszkodzeń ciała, o które nietrudno na oblodzonym czy też zaśnieżonym chodniku. Pomimo że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników, spółdzielnia nie wywiązuje się z powierzonych obowiązków względem lokatorów. Nie pomagają telefony, pisma.  Pragnę jedynie, aby w okresie zimowym nie mieć problemów z dotarciem do domu oraz do obiektów użyteczności publicznej, znajdujących się na osiedlu Słowiki. Zachęcam do wykonania pięknych fotografii  „Zima na osiedlu Słowiki” – twierdzi jedna z mieszkanek osiedla.

Z pytaniem o zimowe utrzymanie dróg i chodników zwróciliśmy się do władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa”. – Wszystkie dozorczynie dbają o stan chodników, sypiąc je piaskiem. Nie używamy soli. Nasz Multicar codziennie odśnieża i posypuje drogi piaskiem od godz. 4.00 rano. Część dróg odśnieża gmina, chodzi o ul. Witosa, Kolberga, Traugutta i Rataja. O nasze wewnętrzne uliczki dbamy sami. Wynajmujemy też sprzęt do wywożenia śniegu i dokładnego oczyszczania ulic. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nasze osiedle jest w miarę dobrze odśnieżone – twierdzi prezes SM „Nowa” Marian Seweryn.

Mieszkanka osiedla Młodych zdenerwowała się, chcąc przejść przez pasy na drugą stronę ul. Jana Pawła II przy komendzie policji. – Chodnik może i jest odśnieżony, ale żeby wejść na pasy, muszę pokonać pryzmę śniegu. To naprawdę taki problem odgarnąć to tak, by ludzie mogli przechodzić we właściwym do tego miejscu? – do interwencji mieszkanka dołączyła zdjęcie feralnego miejsca.

Za chodnik przed komendą odpowiada policja. – Nasi pracownicy na bieżąco odśnieżają chodnik przy ul. Jana Pawła II oraz teren wokół komendy. Śnieg przy przejściu dla pieszych zapewne został przerzucony przez pług odśnieżający drogę. Na pewno dojście do pasów będzie odśnieżone – mówi rzecznik prasowy olkuskiej policji mł. asp. Marcin Dzięcioł.

Czy Olkusz jest dobrze odśnieżany? Zachęcamy do dyskusji!

0akcja zima

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
młoda
młoda
10 lat temu

Ostrzeżenie dla klientów sklepu Biga i Faraona:
Schody z płytek ceramicznych stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Śliskie w każdej porze roku. Brak poręczy zabezpieczających.

bobo
bobo
10 lat temu

Nic nie daje zgłaszanie, wiele razy dzwoniłem do Urzędu, ale firma Pani Karolinex ma takie układy że nie ma śladu w papierach

oburzona
oburzona
10 lat temu

właścicielu nikt za rękę nie zaprowadzi cię z łopatą abyś odśnieżył chodnik przed swoja kamienicą, ani nie zmusi cię do usuwania sopli z dachu. Ale wiedz ze jeżeli kiedyś pójdę tym chodnikiem /który nie jest Twoją własnością i mogę chodzić nim w tą i z powrotem aż dziurę wydeptam/ i spadnie mi na głowę chodźby jeden sopelek z Twojej kamienicy to uwierz, zaciągnę Cię do sądu i wyszarpie od Ciebie najwyższe odszkodowanie jakie będę mogła. To sam się stanie jeśli złamie sobie rękę bądź nogę na nieodśnieżonym/oblodzonym chodniku przed Twoją kamienicą
A jeśli jesteś taki cwany to wybuduj sobie dom poza miastem, najlepiej w jakiejś leśnej dziczy gdzie nawet pług do ciebie nie dojedzie, zasypie Cię zimą że drzwi od domu nie otworzysz i będzie Ci wtedy równie wesoło i przyjemnie 😀

właściciel
właściciel
10 lat temu

Walcie się. Niech nikt nie chadza pod moją kamienicą, a jak chce chadzać niech sobie odśnieży i usunie sople. Moja kamienica, moje sople i mój śnieg – wynocha! 😀

w jakim świecie.
w jakim świecie.
10 lat temu

Pani „oburzona” w jakim świecie pani zyje. Pisze Pani, ze chodniki na Słowikach odśniezone a potem narzeka na jezdnie. Przeciez po jezdni jezdza konie – mechaniczne a po chodnikach chodza ludzie. A czlowiek – mieszkaniec jest tu najwazniejszy. Nie mozna miec wszystkiego naraz. Pozdrawiam.

oburzona
oburzona
10 lat temu

co z tego że mieszkańcem Gorenic jest starosta Pan Kwaśniewski. mieszka on przy głównej drodze na której kłopotu z przejazdem nie ma.
boczne, mniejsze drogi to już nie jego interes, a jezdzenie nimi codziennie do pracy do przyjemnych nie należy.
autobusem jeździ jakiś zapyziały kierowca ktory nie raz czuje sie panem ulicy i nie zjedzie nic tak że już były przypadki że ludzie przez niego w zaspach czy rowach ladowali.
droga z olkusza do gorenic jest tak odsniezona ze żeby sie z kimś minąć to trzeba zjeżdżać albo sie całkiem zatrzymywać jak jedzie coś większego . ale wiem że to nie problem tylko mojej miejscowosci.
ktoś w końcu powinien dopilnowac aby nasze drogi, odsniezane za nasze pieniądze były przejezdne i bezpieczne. nie na odwal się, lecz tak jak sie należy

buuuuuuuuuuuuuu
buuuuuuuuuuuuuu
10 lat temu

[quote name=”jasiu59″]Jakby pan D. miał dzialke w Zuradzie to tez by droga byla,he,he[/quote]
PAN DRAPACZ MA!! DZIALKE W ZURADZIE!!! A DROGA JAKA OPLAKAN BYLA TAKA JEST DALEJ!!!!

adam1111
adam1111
10 lat temu

w Olkuszu to nigdy dobrze nie było z odśnieżaniem. Dwie górki 20-tu Straconych i Sikorka to zawsze tiry stoją jak trochę śniegu popada a piaskarka jak jedzie to z pługiem u góry.

jasiu59
jasiu59
10 lat temu

Jakby pan D. miał dzialke w Zuradzie to tez by droga byla,he,he

tez+ze+wsi
tez+ze+wsi
10 lat temu

Do oburzonej!
Masz racje. Ludzie ze wsi mieli i mają gorzej.Tzw nasi oficjele przypominają sobie tylko jak blisko do wyborów,a podatki te same. Np przez Żuradę zrobili objazd dla TIR-ów ale o naprawie drogi zapomnieli.Jakby np. taki Pan Drapacz tam mieszkał to droga by była i wytłumaczenie,że to węzęł komunikacyjny itp…A kiedyś był kanarem w autobusach

oburzona
oburzona
10 lat temu

kolejna sprawa… czemu nikt nie zainteresuje sie jakością odśnieżania dróg na wsiach? drogi w gorenicach przynajmniej te boczne to czasem skandal. może ktoś sie w końcu zainteresuje problemem bo wystarczy pół godz więcej aby je starannie odsniezac robiąc przejazd na dwa samochody a nie jeden. czy to takie trudne, czy musimy jeździć po zaspach mijając sie z drugim samochodem?
drogę do gorenic też można by lepiej odsniezyc, miniecie sie na niej z autobusem lub większym samochodem ktory niejednokrotnie nawet nie raczy trochę zjechać do bezpiecznych raczej nie należą.
zdaje sobie sprawę że to problem nie tylko jednej wsi ale może w końcu ktos sie zainteresuje tymi problemami. w końcu ktos dostaje za to NASZE pieniądze!!!
zróbmy cos aby po naszych drogach jeździło sie bezpieczniej

oburzona
oburzona
10 lat temu

Pan Prezen spółdzielni mieszkaniowej Nowa na slowikach chyba nie wie jak wyglądają drogi na osiedlu. o ile chodniki są w miarę odsniezone to drogami jeździ sie fatalnie
nie wiem jak sie ma sprawa na innych osiedlach.
co do problemu ze śniegiem i tym gdzie i w jaki sposób sie go pozbywać to mam wrażenie ze mieszkańcy Witeradowa znaleźli na to dobry sposób. odgarniajac wjazdy na swoje posesję wywalaja śnieg na DROGE!!! niemal codziennie jestem tego swiadkiem i jak moja cierpliwość sie skończy to kiedyś zlame komuś łopatę bo ciężko wyrzucić snieg na posesję, lepiej na drogę niech ludzie rozjezdza przecież i tak droga jest sliska, a jak pług przejedzie to im problem rozwiąże

ola
ola
10 lat temu

Szacunek dla przewodniczącego Os. Glinianki. Tak odśnieżonej ul. 20 Straconych nie widziałam jak zyję!!!!!

magda.
magda.
10 lat temu

Potwierdzam, przy innych blokach na osiedlu tez pan Gamrat uzgadnial i nadzorowal odsniezanie. wtedy bylo lepiej.

mieszkanka bl.14
mieszkanka bl.14
10 lat temu

a ja widzialam przewodniczacego osiedla – Centrum pana Gamrata jak w srode po 16.00 przed blokie nr 14 przy Skalskiej wskazywal traktorzyscie jak odsniezac. mysle, ze trzeba tylko troche checi. i to jest przyklad, ktory powinni brac inni za wzor.

januś
januś
10 lat temu

Czemu piszecie o dziadkach/babciach że musieliby odśnieżać a co z młodymi chłopakami/facetami którym się nudzi na co dzień?? Niech oni wezmą łopaty i machają a nie siedzą przez kompami lub włóczący się po ulicaach bezczynnie…

Czytelniczka
Czytelniczka
10 lat temu

[quote name=”GRZEGORZ II”]Jakby nie msza w Kościele to pomyślałbym że to poniedziałek a nie niedziela :). Czerwony traktorek pracował na Krasińskiego 🙂 pochwała dla Pana Traktorzysty- brawo !!![/quote]
Jakoś pod blok nr 2 nie moze nigdy dotrzeć raczej nam górę śniegu na niby drodze buduje.

Czytelniczka
Czytelniczka
10 lat temu

Trzeba chodzić ze skąłdaną łopatą były takie swego czasu w Lidlu i w Aldiku no i jak jest problem to sobie odśnieżyć.A tak poza tym to przed bloki mogliby wyjsć zdrowi mieszkańcy i troche pomachać łopatami, byliby dotlenieni i rozruszani. Wszak to dla dobra naszego wspólnego.

GRZEGORZ II
GRZEGORZ II
10 lat temu

Jakby nie msza w Kościele to pomyślałbym że to poniedziałek a nie niedziela :). Czerwony traktorek pracował na Krasińskiego 🙂 pochwała dla Pana Traktorzysty- brawo !!!

gracjan
gracjan
10 lat temu

W chodząc w komentarz „kk ” muszę jednak dodać sprostowanie : Otóż dbałość ,: sprzątanie i zamiatanie chodnikow pozostaje obowiązkiem właścicieli posesji przez cały okrągły rok w granicy aż do połowy jezdni. Fajnie ?

kk
kk
10 lat temu

[quote name=”gracjan”]. Do odśnieżania powinny być angażowany wyspecjalizowane firmy, wyposażona w stosowny sprzęt , a nie babcie właścicielki kamienic i posesji..[/quote]
Oczywiście, że masz rację! To absurd, aby oczekiwac, ze własciciele posesji będą wstawać o 4 rano, zeby zdążyc i odsnieżyc i nie spóźnić się do pracy, albo że dziadki będą machac szuflami, choc ledwie łażą. Jeśli juz ktoś odśnieży chodnik przed swoim domem to i tak jest to pozbawione sensu, bo jeden przejazd pługu po ulicy i mozna zaczynac od nowa. Zresztą snieg nie jest wywozony i nie ma go gdzie odgarniac. A co w zimie maja zrobic własciciele domów przy których stoja przystanki autobusów ? W lecie sprzatają je firmy, a w zimie maja to robic pechowi własciciele? Chodniki nie są własnoscią prywatną i nie są budowane jedynie po to, zeby własciciele posesji mogli sobie do niech wygodnie wejść. W okresie bezsnieżnym sprzatają je słuzby oczyszczania miasta, a na czas zimy wracamy do czynów społecznych?

gracjan
gracjan
10 lat temu

Szanowni Olkuszanie obowiązujący obecnie system organizacji odśnieżania pamięta czasy komuny w Polsce. Zrzucenie obowiązku odśnieżania chodników publicznych na właścicieli nieruchomości w swoim założeniu jest już błędem . Do odśnieżania powinny być angażowany wyspecjalizowane firmy, wyposażona w stosowny sprzęt , a nie babcie właścicielki kamienic i posesji.W końcu podatki od nieruchomości , drogowe i inne płacimy wszyscy i mamy prawo wymagać od włodarzy miasta dbałości nie tylko o rynek i parking przed urzędem . Temat ten właśnie w taki sposób regulowany jest w wielu krajach.Sytuacja ta przypomina mi jak żywo dybanie strażnika miejskiego na babcie sprzedającą na chodniku pietruszkę ze swojego ogródka.