wystawa na dziennym oddziale chemioterapii5

Stowarzyszenie „Zielone Światło” podarowało Nowemu Szpitalowi w Olkuszu zbiór prac. Są to rysunki i grafiki lokalnych artystów. Wyeksponowano je na Dziennym Oddziale Chemioterapii Onkologicznej, gdzie skłaniają do refleksji pacjentów i odwiedzających.

Wymienione wyżej stowarzyszenie to grupą założona przez Grzegorza Ludwiczaka. Organizacja  udziela wsparcia osobom zmagającym się zchorobą nowotworową. Pomaga także ich bliskim. Z „Zielonym Światłem” współpracuje pani Ewa Burakowska, będąca lekarzem na wspomnianym oddziale. Wspólnie walczą o dobre samopoczucie chorych i profilaktykę zdrowych. Stowarzyszenie zapewnia swym członkom wiele ciekawych zajęć, a także pomoc psychologiczną (udzielaną przez panią Ewelinę Sitarską, psychoterapeutę indywidualnego osób dorosłych). Jedną z jego inicjatyw jest przygotowanie wystawy.

Wybór szpitalnego oddziału na miejsce ekspozycji nie jest przypadkowy. Autorzy przedstawionych rysunków i grafik chcą przez nie wyrazić wspólnotę z chorymi. Prace inspirują do walki z chorobą. Spełniają rolę katharsis i dają nadzieję na lepsze jutro.

Na wystawie znajdują się prace: Joanny Jochymek, Jacka Majcherkiewicza, Leszka Dudy, Beaty Bazan – Bagrowskiej, Ewy Wicherek, Magdaleny Bożek i świętej pamięci Janusza Czerniaka (jego obraz podarowany został przez Annę Piątek). Niektóre z przedstawionych ilustracji publikowane były w tomiku „Drzewo Życia”. Książka wydana została w celu wspierania osób chorych i promowania profilaktyki przeciw nowotworowi. „Drzewo Życia” to zbiór prac laureatów konkursu literackiego i plastycznego „Moje doświadczenia z rakiem”.

 

Omawiana ekspozycja to jeden z niekonwencjonalnych sposobów pomocy chorym. Poprzez miejsce, w którym się znajduje dociera do szerszej grupy odbiorców. Nie tylko do koneserów sztuki, ale także do tych, którzy nie mają możliwości, by zwiedzać galerie.

wystawa na dziennym oddziale chemioterapii wystawa na dziennym oddziale chemioterapii2wystawa na dziennym oddziale chemioterapii3 wystawa na dziennym oddziale chemioterapii4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze