stare_starostwo2

Wśród władz miasta i powiatu nie cichnie temat przyszłości ich wspólnej nieruchomości – budynku dawnego starostwa. Tym razem głos zabrali radni. Przy okazji wywiązała się dyskusja na temat tego, co może radny i kiedy łamie prawo.

Jako pierwszy temat starostwa podjął temat radny powiatowy Paweł Piasny. Zaniepokojony niską kwotą, jaką powiat zamierza uzyskać ze sprzedaży  połowy obiektu (575 tys. złotych) po raz kolejny zaproponował inne rozwiązanie – zamianę udziałów w budynku dawnego starostwa na  dzierżawiony przez powiat obiekt, w którym mieści się urząd pracy. – Zarówno burmistrz jaki i radni wykazali żywe zainteresowanie tą propozycją – uważa Piasny.

Powiat od września 2006 roku, odkąd jest współwłaścicielem budynku, na bieżące i inwestycyjne nakłady wydał około 176 tys. złotych. – Zarząd Powiatu oświadcza, że na bieżąco analizuje i rozważa wiele możliwości optymalnego wykorzystania majątku powiatu, dlatego z przykrością przyjęliśmy informację o podjęciu przez Pana Radnego Pawła Piasnego – na własną rękę – inicjatywy polegającej na wypowiadaniu się i składaniu propozycji innej jednostce samorządu terytorialnego. Nawet niezobowiązujących propozycji – bez upoważnień właściwych organów powiatu – które wskazują na przekroczenie uprawnień przysługujących radnemu – twierdzi starosta Jerzy Kwaśniewski.

Piasny zwraca uwagę, że powiat od dawna nie może sprzedać budynku po Zespole Szkół nr 2 i obawia się, że z dawnym starostwem może być podobnie. Nie uważa przy tym, żeby przekroczył swoje uprawnienia. – Stoję na stanowisku, że publiczne pieniądze powinny być szanowane. Jednym z fundamentów solidnego powiatu na pewno jest gospodarka nieruchomościami i ich status własnościowy. Oskarżanie mnie o złamanie prawa jest ciężkim zarzutem i oczekuję wskazania złamania konkretnych artykułów bądź przeprosin. Stawianie takich oskarżeń odbieram jako próbę szantażu. Swój mandat sprawuję w imieniu niemal 1000 osób, które powołały mnie na to stanowisko. Jeżeli ktokolwiek oczekuje, że będę milczał i cieszył się z pobieranej co miesiąc diety, to srodze się zawiedzie – zapowiada Paweł Piasny.

Starosta przypomniał radnemu, że do wyłącznej właściwości Rady Powiatu należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania. – Jednocześnie gospodarowanie mieniem Powiatu należy do zadań Zarządu Powiatu, który wykonuje uchwały Rady i zadania powiatu określone przepisami prawa.  Podjęcie przez  radnego Pawła Piasnego działań z zakresu gospodarowania nieruchomościami Powiatu bez upoważnienia właściwych organów Powiatu narusza ustawowe kompetencje Rady i Zarządu. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej powiatu, utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców powiatu postulaty i przedstawia je organom powiatu do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców – odpowiada starosta.

Piasny po raz kolejny nie zgadza się ze swym adwersarzem. – Jak Zarząd sobie wyobraża sytuację, w której występuję z inicjatywą uchwałodawczą do Rady Powiatu w przedmiotowej sprawie nie znając zdania drugiej strony? Jakież kroki podjąłem w zakresie gospodarowania nieruchomościami? Czy do Rady Powiatu lub do Zarządu Powiatu wpłynęło pismo z UMiG Olkusz, gdzie w treści podano, że „…na podstawie uzgodnień poczynionych z radnym Piasnym zwracamy się z prośbą o wymianę nieruchomości”…? Oczywiście, że nie wpłynęło! Oczywiście, że jest to political fiction! Po raz kolejny oczekuję wskazania, które przepisy konkretnie złamałem lub przeprosin. Bowiem czym innym jest działanie radnego dla dobra wspólnoty mieszkańców powiatu, a czym innym jest wpływanie na działania radnego i próba ograniczenia sprawowania mandatu radnego przez organy statutowe powiatu. A to już jest złamanie prawa – odpisuje Piasny. Słowna potyczka o prawne racje trwa.

Drugim zainteresowanym losem zabytkowego obiektu na rynku jest radny miejski Łukasz Kmita. – Zrewitalizowana starówka bez wyremontowania dawnego starostwa z pewnością nie będzie robiła wrażenia ani na naszych mieszkańcach, ani na gościach czy turystach. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc słyszymy tylko ogólnikowe stwierdzenia o potrzebie współpracy ze Starostą i Radnymi Powiatowymi w tej sprawie, jednak brakuje konkretów. W moim przekonaniu gminy Olkusz nie stać obecnie na podjęcie samodzielnych prac remontowych szacowanych na ok. 15 mln zł . Dalsze zwlekanie z decyzją co do przyszłości Starego Starostwa – w moim przekonaniu – szkodzi temu budynkowi, gdyż popada on w jeszcze większą ruinę – sądzi Kmita i pyta burmistrza, jakie działania podjęto, by rozpocząć remont, jakie są pomysły na zagospodarowanie obiektu oraz czy radni miejscy i powiatowi spotkają się w tej sprawie na wspólnym posiedzeniu.

Olkuski burmistrz Dariusz Rzepka przypomniał, co w kwestii zabytku zrobiono w ciągu ostatnich kilku lat. Ten temat poruszaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. – Ze względu na stan techniczny obiektu, w porozumieniu z Powiatem Olkuskim, zlecono wykonanie projektu tymczasowego zabezpieczenia obiektu, zapewniającego bezpieczeństwo przechodniom i przewidziano jego realizację w roku bieżącym. Rozważając możliwość sprzedaży – jako jedną z alternatyw, wystąpiono z wnioskiem do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o wyrażenie zgody na sprzedaż oraz o wydanie zaleceń konserwatorskich, określających sposób korzystania z zabytku. (…) Sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność jednostek samorządu terytorialnego następuje z zasady w drodze przetargu nieograniczonego. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami  (…) mają na celu udostępnienie oferty możliwie największej ilości nabywców. Możliwe jest również oddanie nieruchomości w długoletnią dzierżawę. Podjęcie działań może nastąpić dopiero po podjęciu przez Rady: Miejską i Powiatu stosownych uchwał – odpowiada burmistrz Rzepka.

Radnego Kmitę, podobnie jak jego powiatowego kolegę, takie wyjaśnienia nie zadowalają. – Moja  osoba – Radnego Rady Miejskiej w Olkuszu – taką formą odpowiedzi została poniekąd zlekceważona – twierdzi Kmita i domaga się ponownej, dokładnej odpowiedzi na swoją interpelację.

Niezależnie od pism, interpelacji, odpowiedzi i braku satysfakcji z podejmowanej korespondencji, decyzja o przyszłości budynku – z uwagi na jego stan – musi zapaść jak najszybciej. Jeden z krakowskich dziennikarzy, bywając w Olkuszu co kilka lat, powtarza – idę obejrzeć najpiękniejszy zabytek Olkusza, czyli największą ruinę w mieście. Ile razy usłyszymy jeszcze takie słowa?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ilu
ilu
12 lat temu

Panie PP ! Zapamiętaj sobie Pan to raz na zawsze że RADNYM BYĆ TO NIE JEST ŻADNE STANOWISKO , KOLEJNY RAZ ROBI PAN Z SIEBIE POSMIEWISKO ,
NIECH PAN ZAPAMIĘTA RAZ NA ZAWSZE ; Radnym być, to pełnić z woli wyborców MISJĘ SPOŁECZNĄ ,

Dosia.
Dosia.
12 lat temu

Panie PP ! Zapamiętaj sobie Pan to raz na zawsze że RADNYM BYĆ TO NIE JEST ŻADNE STANOWISKO , KOLEJNY RAZ ROBI PAN Z SIEBIE POSMIEWISKO ,
NIECH PAN ZAPAMIĘTA RAZ NA ZAWSZE ; Radnym być, to pełnić z woli wyborców MISJĘ SPOŁECZNĄ , 😆 😆 😆 😆 😥 😛 😀
kiedy Pan sie w końcu zrzeknie mandatu ? byłoby to z ogromną korzyscią dla Pana jak i poprzedniego Starosty , nie mówiąc już o jakosci pana wypowiedzi jak i podejmowanych uchwał.
I niech się w koncu Pan okresli czy jest pan w PO czy SLD PiS , W S czy może w jakiejs innej partii , Czy Pana chcą jeszcze gdziekolwiek ?? 8)[/quote]
A gdzie takiego przebierańca jeszcze nie widzieli ? 😛 😆

Młoda
Młoda
12 lat temu

Panie radny Os. Młodych – tyle było obiecanek cacanek odnosnie parkingów i co? Głupiemu radość była. Radny siedzi na stolku a ….jak było tak jest. To były ostatnie wybory pod publiczkę.

Młoda
Młoda
12 lat temu

A może by ktoś pomyslal o drodze dojazdowej do bloku nr 2 na Krasińskiego, bo to ponoć nadal własność gminy a blok spółdzielczy i stoi tu czasem w porywach ponad 20 samochodów. Od 30 lat prosimy o jakąkolwiek forme drogi dojazdowej. w tej chwili na zyczenie władz innego szczebla nie będących właścicielem tego terenu ! zawalono nas śniegiem, zebysmy nie mogli wyjechać ale liczymy na władze gminy bo to ich wlasnosć, ze wreszcie nie bedziemy sie tarzać w błocie jak na przystanku Woodstock. 😡

ola
ola
12 lat temu

Oto kolejna kompromitacja Urzędu Miasta…po basenie który jest czynny 2 miesiące w roku (10 miesięcy stoi pusty), przegrany proces z parafią i odszkodowanie 2 miliony zł, likwidacja Dni Olkusza , remont rynku bez końca a teraz budynek starostwa który stoi i niszczeje bo Urząd znowu chce postawić na swoim …wolą płacić dziesiątki tysięcy za utrzymanie budynku niż oddać w dobre ręce i żeby budynek ktoś wyremontował i ludzie korzystali….
Urząd zachowuje się jak pies ogrodnika …. sam nie zjem ale komuś też nie dam ! 😆

Młody
Młody
12 lat temu

I tak się wszyscy zapamiętali w tej walce że nie widzą że na rynku ciagle Boże Narodzenie. Ksiądz ogłasza przyszłą środę środą popielcową a drzewa na rynku oswietlone srebrnymi girlandami bożonarodzeniowych swiatełek. A co, stać nas, przecież to kropla w finansach gminy a jak zabraknie to pomyślimy i podatki podniesiemy …

Dosia
Dosia
12 lat temu

[quote name=”radny”]Panie PP ! Zapamiętaj sobie Pan to raz na zawsze że RADNYM BYĆ TO NIE JEST ŻADNE STANOWISKO , KOLEJNY RAZ ROBI PAN Z SIEBIE POSMIEWISKO ,
NIECH PAN ZAPAMIĘTA RAZ NA ZAWSZE ; Radnym być, to pełnić z woli wyborców MISJĘ SPOŁECZNĄ , 😆 😆 😆 😆 😥 😛 😀
kiedy Pan sie w końcu zrzeknie mandatu ? byłoby to z ogromną korzyscią dla Pana jak i poprzedniego Starosty , nie mówiąc już o jakosci pana wypowiedzi jak i podejmowanych uchwał.
I niech się w koncu Pan okresli czy jest pan w PO czy SLD PiS , W S czy może w jakiejs innej partii , Czy Pana chcą jeszcze gdziekolwiek ?? 8)[/quote]
A gdzie takiego przebierańca jeszcze nie widzieli ? 😆 😛

bus
bus
12 lat temu

Staego starostę Konarskiego podsumowali w wyborach mieszkańcy nie wybierając go. Temu Panu dziękujemy. Podobno został rencistą i niech tak zostanie.

fójcik
fójcik
12 lat temu

ZEN ! Pogoda jest wszędzie ale księżyc najpiękniej świeci w La Paz

ZEN
ZEN
12 lat temu

[quote name=”fójcik”]gdzie pisałeś? , no chyba że jestes posłem Osuchem który to ….[/quote]
[quote name=”ZEN”]…Bardzo ciężko ruszyć głową aby wykorzystać potencjał lokalizacji naszego małego miasta. Podziemia nie, bo się nie da, basen mamy na 2 – 3 miesiące w roku, starówka się ślimaczy ( ciekawe co z wykopaliskami, zabetonują ? ), odszkodowania kościółkowi, płacimy krocie za wodę, którą wodociągi otrzymują od kopalni prawie za free, bo przecież kopalnia musi tą wodę i tak wypompować, a ktoś na tym wszystkim kręci niezłe „lody”. Proponuję dożywotnio przeznaczyć budynek mennicy przynajmniej w części na muzeum mennicy i sztolni olkuskich, co by nasze wykopane okazy nie musiały się „walać” po muzeach w D.G., a prywatne wykopaliska można było gdzieś eksponować. Można tyle pokazać, no, ale trzeba chcieć. No i wreszcie zacznijmy mieć czym promować nasze miasto, bo tylko turystyka może uratować nasze zdegradowane układami miasto…[/quote] Tu pisałem.

radny
radny
12 lat temu

Panie PP ! Zapamiętaj sobie Pan to raz na zawsze że RADNYM BYĆ TO NIE JEST ŻADNE STANOWISKO , KOLEJNY RAZ ROBI PAN Z SIEBIE POSMIEWISKO ,
NIECH PAN ZAPAMIĘTA RAZ NA ZAWSZE ; Radnym być, to pełnić z woli wyborców MISJĘ SPOŁECZNĄ , 😆 😆 😆 😆 😥 😛 😀
kiedy Pan sie w końcu zrzeknie mandatu ? byłoby to z ogromną korzyscią dla Pana jak i poprzedniego Starosty , nie mówiąc już o jakosci pana wypowiedzi jak i podejmowanych uchwał.
I niech się w koncu Pan okresli czy jest pan w PO czy SLD PiS , W S czy może w jakiejs innej partii , Czy Pana chcą jeszcze gdziekolwiek ?? 8)

fójcik
fójcik
12 lat temu

gdzie pisałeś? , no chyba że jestes posłem Osuchem który to ….

ZEN
ZEN
12 lat temu

[quote name=”fójcik”]ZEN, czy ty taki musisz być ? nic nie jesteś w stanie wymyślić a tylko siejesz zawiść , ktoś kto mysli inaczej jak ty jest be , nie jątrz juz tylko weż się do roboty .[/quote]
Ależ ja tylko chciałem powiedzieć, że też o tym pisałem. Mam podobne zdanie jeśli chodzi o temat i miałem wrażenie że pisałeś/aś o tym o czym wcześniej ja pisałem.

fójcik
fójcik
12 lat temu

ZEN, czy ty taki musisz być ? nic nie jesteś w stanie wymyślić a tylko siejesz zawiść , ktoś kto mysli inaczej jak ty jest be , nie jątrz juz tylko weż się do roboty .

rynek
rynek
12 lat temu

gdyby starostwo zostało sprzedane za taką kwotę tzn ok 550000 tyś zł to byłby to mega przekręt ,biorąc pod uwagę że jedna z kamiennic szeregowych w rynku wyceniona jest do sprzedaży za ok 2 mln zł . patrzmy piasnym , rzepką kwasniewskim i ich (moderacja) na rece .

filozof
filozof
12 lat temu

mówili że pod budynkiem sa lochy i z olkusza do Rabsztyna i na Diablą Góre prowadzą korytarze, może udroznić te lochy i zrobic podziemna trasę wycieczkową,a z budynku zrobic dworzec i muzeum

ZEN
ZEN
12 lat temu

[quote name=”fojcik”]Taki budynek i w tym miejscu skazany jest na to aby przynosił zyski .
inwestując w turystykę , możemy powiedzieć że w tym obiekcie powinno znależć muzeum mennictwa polskiego zaznaczam polskiego – srodki zewnetrzne do pozyskania – hotel z dwoma strefami gwiazdek , jedne dla zwykłego kowalskiego a drugie dla obywatela świata z grubszym portfelem, sala konferencyjna z mozliwoscia adaptacji na dużą salę restauracyjną , restauracja obsługujaca równiez duże imprezy np. wesela , spotkania olkuszan rozsianych po swiecie a chcących sie zintegrować , bale absolwentów , studniówki, i inne tym podobne , a jak to zrobic ? albo spółka Powiatu z Gmina , – o ile prawnie jest to mozliwe – Lub PPP czyli partnerstwo publiczno prywatne, i nie przjmujmy sie Darku o to ze odbierzezemy klientów Szumerom czy Kaflom i jeszcze kilku innym ,dla wszystkich jest miejsce , trzeba tylko chcieć , to tyle w skrócie , to pisałem JA.[/quote]
Przyznasz, że korzystałeś ze ściągi…

czytający mark
czytający mark
12 lat temu

To co piszesz fojcik jest do zrobienia ,ale pod jednym warunkiem ze pan radny piasny nie bedzie sie (moderacja) a najlepiej , jak zadeklarował, wyjdzie z polityki .

fojcik
fojcik
12 lat temu

to jest tylko mega minimalne spojrzenie na sprawy Olkusza i jego rozwoju. Olkusz musi mieć za burmistrza dobrego menedzera z sercem otwartym dla rozwoju tego miasta . musi mieć też menedzera za starostę z sercem otwartym na rozwój stolicy Powiatu -scisle wspłpracującym z burmistrzem-ale także i na Klucze, Wolbrom ,Bukowno czy Trzyciąż. Czas administratorów z PO -Rzepka – czy innych tworów właśnie mija , pora postawić na innych przede wszystkim młodych ludzi , wykształconych kierunkowo , mających wizje rozwoju ,i ludzi którym chce sie pracować. to pisałem JA

fojcik
fojcik
12 lat temu

Taki budynek i w tym miejscu skazany jest na to aby przynosił zyski .
inwestując w turystykę , możemy powiedzieć że w tym obiekcie powinno znależć muzeum mennictwa polskiego zaznaczam polskiego – srodki zewnetrzne do pozyskania – hotel z dwoma strefami gwiazdek , jedne dla zwykłego kowalskiego a drugie dla obywatela świata z grubszym portfelem, sala konferencyjna z mozliwoscia adaptacji na dużą salę restauracyjną , restauracja obsługujaca równiez duże imprezy np. wesela , spotkania olkuszan rozsianych po swiecie a chcących sie zintegrować , bale absolwentów , studniówki, i inne tym podobne , a jak to zrobic ? albo spółka Powiatu z Gmina , – o ile prawnie jest to mozliwe – Lub PPP czyli partnerstwo publiczno prywatne, i nie przjmujmy sie Darku o to ze odbierzezemy klientów Szumerom czy Kaflom i jeszcze kilku innym ,dla wszystkich jest miejsce , trzeba tylko chcieć , to tyle w skrócie , to pisałem JA.

bus
bus
12 lat temu

A może wy macie jakieś pomysły do roboty. nn cos zaproponował czakamy na kolejnych.

nn
nn
12 lat temu

urząd pracy przenieść do bylej szkoły,pup sprzedać a pieniadze przeznaczyc na remont budynku starostwai zrobic muzeum ziemi olkuskiej.A swoja drogą dlaczego dopuszczono do zniszczenia obiektu? podobny los czeka szkołe, Przeciez wiadono ze budynek nieuzywany szybciej sie degraduje .

ps
ps
12 lat temu

Do busa pomysły radnych ha ha ha jak podnieś sobie dietę to pierwsi a jak cos trzeba zrobić dla miasta to ich nima. Gdyby tak mozna to było przejąc za damski (moderacja) to by się pozagryzali nawzajem.

Krzychu
Krzychu
12 lat temu

[quote name=”miruś”][quote name=”wystrzałowy”]Z tego co ja wiem Kmita wraz z proboszczami i ze wsparciem kurii biskupiej chce stworzyć Katolickie Centrum Rozrywki (słowo „Kultury” nie chce mi się prześlizgnąc przez klawiaturę). Według mnie los tego budynku jest już dawno przesądzony, a reszta to mrzonki dla naiwniaków.[/quote]

Mnie tez to sie gdzies obilo o uszy 8)[/quote]

Kmita i paczka w czarnych fartuchach niechaj trzymają się od tego z daleka ! Mało im ? Czują rychły koniec, że próbują zagarnąć ile wlezie zawczasu ? Wara od tego, bo to nie wasze, tylko brakuje naszej władzy jaj aby wam to powiedzieć !

ZEN
ZEN
12 lat temu

No i kroi się nam powolutku sprzedaż bardzo atrakcyjnej lokalizacji. I tak będą motać, kombinować aż wyjdą na swoje… Taka to już olkuska rzeczywistość. Bardzo ciężko ruszyć głową aby wykorzystać potencjał lokalizacji naszego małego miasta. Podziemia nie, bo się nie da, basen mamy na 2 – 3 miesiące w roku, starówka się ślimaczy ( ciekawe co z wykopaliskami, zabetonują ? ), odszkodowania kościółkowi, płacimy krocie za wodę, którą wodociągi otrzymują od kopalni prawie za free, bo przecież kopalnia musi tą wodę i tak wypompować, a ktoś na tym wszystkim kręci niezłe „lody”. Proponuję dożywotnio przeznaczyć budynek mennicy przynajmniej w części na muzeum mennicy i sztolni olkuskich, co by nasze wykopane okazy nie musiały się „walać” po muzeach w D.G., a prywatne wykopaliska można było gdzieś eksponować. Można tyle pokazać, no, ale trzeba chcieć. No i wreszcie zacznijmy mieć czym promować nasze miasto, bo tylko turystyka może uratować nasze zdegradowane układami miasto…

bus
bus
12 lat temu

A ja mam pomysł. Jest cos takiego jak patrnerstwo publiczno prywatne. Może by tak w ta stronę. Po za tym mamy tylu radnych niech każdy wymysli jakis sposób na ratunek budynku. Piasny juz sie wypowiedział kolej na innych. tylko coś mi sie wydaje że nic z tego nie będzie. Dalej radni do dzieła Panowie Orkisz Herzyk Wójcik Drapacz Piaśnik Dutkiewicz Pęgiel i inni. Czekamy.

miruś
miruś
12 lat temu

[quote name=”wystrzałowy”]Z tego co ja wiem Kmita wraz z proboszczami i ze wsparciem kurii biskupiej chce stworzyć Katolickie Centrum Rozrywki (słowo „Kultury” nie chce mi się prześlizgnąc przez klawiaturę). Według mnie los tego budynku jest już dawno przesądzony, a reszta to mrzonki dla naiwniaków.[/quote]

Mnie tez to sie gdzies obilo o uszy 8)

wystrzałowy
wystrzałowy
12 lat temu

Z tego co ja wiem Kmita wraz z proboszczami i ze wsparciem kurii biskupiej chce stworzyć Katolickie Centrum Rozrywki (słowo „Kultury” nie chce mi się prześlizgnąc przez klawiaturę). Według mnie los tego budynku jest już dawno przesądzony, a reszta to mrzonki dla naiwniaków.

Powiatoddziałratunko
Powiatoddziałratunko
12 lat temu

Już tyle razy na tym forum były komentowane poczynania p. PP , w przeważajacej większości odbierane b. negatywnie No chyba że sam tworzył komentarze typu political fiction , Zastanwiam sie bardzo mocno czy takie zagrania kompromitujące jego, jak i Rade Powiatu ,nie powinny byc przyczynkiem do tego aby ten pan oddał mandat ? Panie Starosto ! ma Pan prawników na etatach to niech sprawdzą to dogłębnie i panu PP w koncu powiedzcie ,” FORA ZE DWORA ” , bedzie to na pewno z pożytkiem dla wszystkich.