pieniądze

Zabezpieczenie puli środków w przyszłorocznym budżecie powiatu dla jednostek OSP – z taką propozycją zwrócił się do starosty radny powiatowy Michał Mrówka. To niejako kontynuacja pomysłu z poprzedniej kadencji.

Blisko dwa lata temu ówczesny radny Łukasz Kmita proponował wprowadzenie programu „Powiat dla OSP”. Miał on polegać na corocznym wsparciu jednostek ochotniczych straży pożarnych przez przekazanie środków na zakup odzieży ochronnej, odnowienie zużytego sprzętu, zakup torby R1. Do pomysłu tego wrócił teraz radny Michał Mrówka. – Ówczesny starosta nie mówił „nie” temu pomysłowi, jednak realizację uzależniał od możliwości finansowych powiatu i tempa spłaty długu. Od tego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło, dlatego pozwalam sobie o tej propozycji przypomnieć – pisze do starosty Bogumiła Sobczyka radny Michał Mrówka.

W swojej interpelacji radny powołuje się na zapis Ustawy o samorządzie powiatowym dotyczący wykonywania przez powiat zadań publicznych o charakterze ponadgminnym w zakresie ochrony przeciwpożarowej, uznając, że samorządowcy powinni być otwarci na potrzeby jednostek OSP, które wykonują swoją służbę na obszarze nieraz wykraczającym poza gminę, w której mają siedzibę.

Michał Mrówka wnioskuje o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie powiatu odpowiedniej puli środków na wsparcie jednostek ochotniczych straży pożarnych. – Kryteria przyznawania środków z funduszu mogłyby zostać określone w specjalnym regulaminie, np. premiowane byłyby szczególne osiągnięcia OSP (wygrane zawody strażackie) czy ilość i waga wyjazdów jednostek do zdarzeń. Do ustalenia byłoby, czy wsparcie powiatu dotyczyłoby drobnych przedsięwzięć, jak wspomnianych powyżej czy poważniejszych wydatków majątkowych – proponuje radny Mrówka.

Jak oceniacie ten pomysł? Czekamy na Wasze opinie!

Fot. fotolia.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze