osiecka_obwodnica.jpg

Jest szansa na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu obwodnicy Olkusza z ulicą Osiecką. Władze powiatu chcą jednak najpierw zbadać zasadność takiej inwestycji. Na ostatniej sesji Rady Powiatu zapadła decyzja dotycząca udzielenia wsparcia finansowego projektowi realizowanemu wraz z samorządem wojewódzkim i Gminą Olkusz.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o braku porozumienia pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Starostwem Powiatowym w Olkuszu i Urzędem Miasta i Gminy Olkusz w kwestii budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Osieckiej i drogi wojewódzkiej nr 791.

Przypomnijmy, że w budżecie województwa małopolskiego na 2016 rok znalazło się zadanie dotyczące budowy „świateł” i wyznaczenia przejścia dla pieszych w miejscu skrzyżowania obwodnicy z drogą powiatową prowadzącą z Pakuski w stronę Osieka.

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 300 tys. zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestycje drogowe realizowane wspólnie przez Województwo Małopolskie i samorządy lokalne odbywają się przy ich współudziale finansowym. Województwo miało pokryć połowę kosztów, natomiast pozostali dwaj inwestorzy, czyli Miasto i Gmina Olkusz oraz Powiat Olkuski mieli wnieść odpowiednio po 25% środków.

Olkuski magistrat wyraził chęć partycypacji w kosztach inwestycji, natomiast ze strony olkuskiego starostwa napłynęła odpowiedź odmowna. Wobec powyższego władze województwa zaproponowały gminie i powiatowi podzielenie inwestycji na etapy i wykonanie w pierwszej kolejności dokumentacji technicznej wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu podjęto decyzję o udzieleniu pomocy finansowej na rzecz Województwa Małopolskiego w formie dotacji celowej na realizację zadania inwestycyjnego „Przebudowa skrzyżowania DW 791 z DP 1078K wraz z budową sygnalizacji świetlnej” w zakresie badania zasadności lokalizacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu łączącym oba trakty.

Szacunkowy koszt realizacji I etapu polegającego na opracowaniu koncepcji minimum 3 wariantów przebudowy skrzyżowania, w tym analizę zasadności budowy sygnalizacji świetlnej, wynosi 35.000,00 zł. Udział Województwa Małopolskiego wyniesie 17 500 zł., udział Gminy Olkusz 8 750 zł oraz udział Powiatu Olkuskiego 8 750 zł.

Warto dodać, że w trakcie ostatniej Sesji Rady Powiatu radni podjęli także drugą uchwałę w sprawie pomocy finansowej na rzecz województwa. Dotyczy ona opracowania dokumentacji dla przebudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 791 z drogą powiatową w Żuradzie. Koszt realizacji zadania polegającego na przygotowaniu dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji szacuje się na 70 000 zł. Udział Powiatu Olkuskiego wyniesie 17 500 zł.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piasnik
Piasnik
4 lat temu

NIE dla ŚWIATEŁ nie są tam nikomu potrzebne tylko by utrudniły ruch.

lineker
lineker
4 lat temu

samoregulujące się rozwiązanie zamiast świateł, co więcej nie blokujące ruchu gdy nie ma potrzeby = RONDO. Postawiono na końcu od strony Chrzanowa ale wyobraźni na użycie tego nieskomplikowanego wynalazku na skrzyżowanie witerdowskie i osieckie już zabrakło.