paragraf

Wojewoda małopolski wszczął postępowanie unieważniające uchwałę Rady Miejskiej w Olkuszu w sprawie lokowania przemysłowych turbin wiatrowych. Uznał on, że nowo przyjęty akt prawa miejscowego nie jest zgodny z przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego.

 

Przypomnijmy, że na początku lipca miejscy radni przyjęli uchwałę o lokowaniu przemysłowych turbin wiatrowych. Zgodnie z jej zapisami, minimalna odległość, w jakiej można usytuować pojedynczą turbinę o mocy przekraczającej 500 kW od zabudowań mieszkalnych, to 1500 metrów. Warunkiem bliższego lokowania wiatraków jest brak sprzeciwu ze strony mieszkańców oraz zgodność z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inicjatorzy uchwały podkreślali, że miałaby ona obowiązywać do czasu, aż gotowa będzie stosowna ustawa. Opinia wydana przez urzędowych radców prawnych była negatywna. Ostatecznie uchwała przeszła dziesięcioma głosami „za”, przy siedmiu wstrzymujących się.

Wojewoda uznał jednak, że jest ona sprzeczna z obowiązujacym prawem. W zawiadomieniu Wydziału prawnego i nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie skierowanym do Rady Miejskiej czytamy, że uchwała narusza Ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jeden z artykułów Ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Czy inicjatywa grupy radnych okaże się prawnym bublem? 

11
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
11 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Observatorradnyotomowietrzny studentprawnik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Observator
Observator

Z wieloletnich obserwacji wynika, że radny przedsiębiorca Piasny jest egoistą i karierowiczem, nie budzi mojego zaufania. Dlatego baczniej przyglądam się jego aktywności, jego reakcji na wątpliwości i pomysłom. I źle to wygląda. Piasny jest radnym, osobą publiczną, podlega ocenie. Takie jest moje zdanie, a każdy może mieć własne. Najlepszą wizytówką możliwości i umiejętności olkuskich radnych są źle funkcjonujące powiat, miasto i gmina. Niech się radni wezmą za robotę, a nie zajmują dmuchaniem w wiatraki.

radny
radny

Biuro prawne Wojewody dopiero wszczęło postępowanie w sprawie nieważności uchwały, co świadczy o ich profesjonalizmie. Negatywna opinia radców prawnych miała istotny wpływ na wszczęcie postępowania, ale to nie przesądza losów tej uchwały. Wtrzymano tylko publikacje w dzienniku urzędowym. Poczekajmy cierpliwie na ostateczną decyzję.

otomo
otomo

Standard Olkuski, radni myślą że im wszystko wolno ale niestety, jak się ustala „prawo” to musi być zgodne z ustawami wyższego rzędu. Nie jestem zwolennikiem wiatraków tylko solidnej pracy, za którą bierze się wynagrodzenia. Z naszymi urzędnikami to nie zawsze dobrze wychodzi.

wietrzny student
wietrzny student

[quote name=”prawnik”]radni gminy maja rozdwojenie jaźni. Najpierw uchwalają plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający budowanie wiatraków a teraz protestują przeciw ich budowie…[/quote]Uczymy się całe życie. Całe życie zbieramy doświadczenie. To, że kiedyś ktoś się na coś zgodził albo nie, a potem zmienił zdanie, często wynika z uzupełnienia wiedzy. Ci, którzy chcą wiatraków mają swoje argumenty, widać, że raczej chcą zaspokoić własne wygórowane ambicje cudzym kosztem. Bo trudno dziwić się sąsiadom, na przykład, Piasnego, że nie będzie im się podobać wirujące śmigło w najbliższym sąsiedztwie, bo odległość 1500 metrów, a nawet mniej, przy tak olbrzymich konstrukcjach to żadna odległość. Z jednej, a nawet… Czytaj więcej »

prawnik
prawnik

radni gminy maja rozdwojenie jaźni. Najpierw uchwalają plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający budowanie wiatraków a teraz protestują przeciw ich budowie , tworzą stowarzyszenia i podejmują takie buble prawne jak ostatnia uchwała

Ku Klux KLAN
Ku Klux KLAN

[quote name=”zdezorientowany”]Ale jaki ma w tym interes Orkisz, aby lobbować wiatraki Piasnego czy może mi to ktoś wyjaśnić ?[/quote]
Zdezorientowanie wynika z niewiedzy. Proszę zaufać, albo uważniej śledzić życie.

zdezorientowany
zdezorientowany

Ale jaki ma w tym interes Orkisz, aby lobbować wiatraki Piasnego czy może mi to ktoś wyjaśnić ?

xyz
xyz

… Orkisz i Piasny są jak sierp i młot 😉

Don Kichote
Don Kichote

Olkuskimi wiatrakami najbardziej zainteresowani są z powodów prywatnych Orkisz i Piasny idący razem łeb w łeb. To prawda, usiłują lobbować. Jeżdżę po świecie, widywałem elektrownie wiatrowe w wielu państwach, na rozległym terenie z dala od wszelkich zabudowań, i nie 1500 metrów, ale kilka, a nawet kilkanaście kilometrów. Wiatraki są nawet fajne, z daleka, tylko jak je widać lecz nie można odczuć ich obecności.Nie widzę w żadnym miejscu w powiecie olkuskim miejsca na wiatraki, a już na pewno w okolicznych wsiach. Odnoszę wrażenie, że „lobbyści” nagle oślepli i ogłuchli, mam nadzieję, że mieszkańcy jednak nie. Być może co niektórym wydaje się… Czytaj więcej »

wojewódzki
wojewódzki

Loooooooobby wiatrakowe działa…. Skutecznie. Czy aby?

Eter
Eter

niestety, ale to było do przewidzenia….