Wyróżniony w tym roku Olkuską Nagrodą Artystyczną Zenon Krukowiecki reprezentował Olkusz  podczas Gali Chorwackiej w Krakowie, którą zorganizował konsul honorowy tego kraju Paweł Włodarczyk z okazji przystąpienia Republiki Chorwackiej do grona państw Unii Europejskiej. Olkuski artysta wystąpił podczas uroczystości z zespołem Prasłowianki, w repertuarze którego znajdują się przede wszystkim utwory bałkańskie.

 

W gali udział wzięli reprezentanci władz Chorwacji oraz Polski, korpus dyplomatyczny, burmistrzowie i wójtowie (w tym burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka) oraz artyści bijący rekordy popularności na Bałkanach – wiolonczelistka Any Rucner oraz Goran Karan. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć Prasłowianek, zespołu składającego się z byłych członków słynnego Zespołu Pieśni i Tańca UJ Słowianki. Olkuszanie mieli szansę usłyszeć Prasłowianki w swoim mieście wielokrotnie, głównie za sprawą Zenona Krukowieckiego, bez reszty oddanemu propagowaniu  pieśni rosyjskich, chorwackich, bułgarskich, macedońskich, ukraińskich i serbskich.

– Występ podczas Gali Chorwackiej był dla nas ogromnym przeżyciem, ale także wyróżnieniem. Bardzo się cieszymy, że w ten sposób doceniono naszą cegiełkę w propagowaniu kultury tego rejonu Europy. Prasłowianki wystąpiły tego dnia dwukrotnie – na Rynku Głównym i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i za każdym razem spotkały się z entuzjazmem publiczności, bardzo żywo włączającej się w nasz występ – opowiada Zenon Krukowiecki.
   
Charyzmatyczny śpiewak odebrał z rąk ambasadora Republiki Chorwacji list gratulacyjny, w którym wyraża on swoje uznanie dla działalności zespołu Prasłowianki. – Za pośrednictwem solisty Zenona Krukowieckiego wyrażam podziw dla pasji i poziomu artystycznego w propagowaniu muzyki i kultury chorwackiej. Dziękując za popularyzację mojego kraju i umocnienie więzi pomiędzy Chorwatami i Polakami, życzę Państwu wiele wytrwałości, zapału oraz dalszych sukcesów artystycznych. Państwa miłość do muzyki słowiańskiej, w tym chorwackiej, oraz jej propagowanie w tak znakomitym stylu jest przykładem wspaniałego budowania relacji międzyludzkich ponad podziałami – uważa ambasador Republiki Chorwacji Ivan Del Vechio.

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze