Krzykawa

Nadmierna prędkość na drogach przebiegających przez sołectwa jest problemem, który dotyka wiele społeczności: choć takie drogi zazwyczaj są mniej zatłoczone, niż miejskie arterie, to ich specyfika sprawia, że jazda z nadmierną prędkością stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Po niedawnym wypadku śmiertelnym do jakiego doszło w Krzykawie, w Internecie rozgorzała dyskusja na temat potrzeby montażu progów zwalniających na drodze przebiegającej przez to sołectwo. Co na to policja i władze Gminy Bolesław?

Przypominamy, że w 2 maja w Krzykawie doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty: 21-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i w konsekwencji na łuku drogi stracił panowanie nad swoim samochodem, a następnie uderzył w jadącego z naprzeciwka rowerzystę. 75-letni kierujący jednośladem poniósł śmierć na miejscu.

Pod opublikowanym przez nas na Facebooku artykułem na ten temat pojawiły się komentarze, że w Krzykawie kierowcy notorycznie przekraczają prędkość i nie jest to jedyny wypadek, jaki miał tam miejsce w ostatnim czasie. Mieszkańcy mieli nawet domagać się postawienia w tym miejscu progów zwalniających. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się tej sprawie bliżej i zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz Urzędu Gminy Bolesław.

Jak wynika z nadesłanej nam odpowiedzi, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu ani w tym, ani w ubiegłym roku nie odnotowała jednak żadnego innego zdarzenia drogowego Krzykawie: „Od roku 2023 nie otrzymano zgłoszeń telefonicznych, jak również skarg od mieszkańców tej miejscowości dotyczących przekraczania nadmiernej prędkości przez kierujących. Jedyne zgłoszenie zostało naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń w dniu 8 maja 2024 roku w Krzykawie na ulicy Spacerowej. Weryfikując to zagrożenie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego czterokrotnie prowadzili w tym miejscu nadzór nad ruchem, w dniach od 8-10 (9-go dwukrotnie).” – poinformowała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu komisarz Katarzyna Matras. W podobnym tonie wypowiedziały się władze Gminy Bolesław: „Do chwili zdarzenia Urząd Gminy Bolesław nie otrzymywał informacji o przekraczaniu prędkości na ulicy Spacerowej w Krzykawie, a także nie wpłynęło do nas pismo dotyczące montażu progów zwalniających na tej ulicy.” – skomentował Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

Wspomniane wcześniej progi zwalniające są natomiast powszechnie stosowanym rozwiązaniem w zarządzaniu ruchem drogowym: ich głównym celem jest spowolnienie pojazdów w miejscach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko wypadków drogowych, szczególnie w obszarach o dużej koncentracji pieszych: „Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu w każdym przypadku popiera realizację działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez montaż takich urządzeń. Kwestia ewentualnego umiejscowienia progu zwalniającego znajduję się w kompetencjach organu zarządzającego ruchem na drogach. Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu oferuje pomoc przy ustaleniu lokalizacji tych urządzeń już na etapie opracowania projektu docelowej organizacji ruchu przez zarządcę drogi.” – dodała Katarzyna Matras.

Istnieje szansa, że takie rozwiązanie pojawi się również w Krzykawie: „9 maja odbyło się spotkanie z mieszkańcami ulicy Spacerowej, dotyczące ewentualnego zastosowania środków zapobiegawczych, zabezpieczających przed przekraczaniem prędkości w terenie zabudowanym. Wójt Gminy Bolesław przeprowadzi analizę zastosowania ewentualnych progów zwalniających oraz modernizacji oznakowania na terenie Gminy Bolesław na drogach będących w naszym zarządzie. Jednakże montaż progów zwalniających wymaga weryfikacji pod kątem przepisów prawa.” – podsumował Krzysztof Dudziński.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze