Olkusz

W tym roku I Liceum Ogólnokształcące obchodzi 105-lecie istnienia szkoły. Dokładnie od stu lat placówce patronuje król Kazimierz Wielki. Piękne rocznice były okazją do spotkania wielu osób związanych z I LO podczas jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w miniony wtorek.

Obchody rozpoczęto mszą św. w olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła. W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się główna część obchodów. Na zaproszenie dyrekcji i szkolnej społeczności odpowiedziało liczne grono ludzi nauki, kultury, duchowieństwa; przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych i oświatowych. Oczywiście nie zabrakło również byłych i obecnych nauczycieli i pracowników administracji liceum, rodziców oraz uczniów.

Uczestników jubileuszowego spotkania powitała dyrektor I LO Irena Majda. Opowiadała także o historii szkoły od czasów powstania w 1916 roku Męskiego Gimnazjum po dzień dzisiejszy.  -Nasze liceum to historia, ale i współczesność. Inspirowani przeszłością, tworzymy przyszłość. Pielęgnujemy pamięć o czasach minionych, opieramy się na doświadczeniu starszych, zachwycając się jednocześnie entuzjazmem młodych, którym chcemy pozostawić szlachetne wzorce. Tak więc I Liceum jest również młode i nowoczesne, a ta nowoczesność nakłada na nas zobowiązania, będące obowiązkami nowej jakości. To oznacza innowacje, współczesne technologie, udoskonalanie – jednym słowem nieustającą ewolucję, rozwój, postęp. Współczesność stawia wysokie wymagania, a my jako szkoła staramy się nim sprostać. Staramy się iść z duchem czasu – mówiła dyrektor I LO Irena Majda.

Jak to na jubileuszowych spotkaniach bywa, wspomnienia lat szkolnych były głównym tematem rozmów. Tego dnia na scenie zaproszeni goście nie tylko gratulowali pięknych rocznic, ale powracali wspomnieniami do czasów spędzonych w szkolnych ławach.

-Dzięki I Liceum wiem, że najpierw trzeba wygrać w umyśle, żeby potem wygrać w życiu. Że nie warto przejmować się ludźmi którzy są za naszymi plecami, bo są za plecami nie bez powodu. Że nie warto marnować słów dla tych, którzy zasługują wyłącznie na nasze milczenie. Że im człowiek staje się bardziej mądry, tym mniej mówi. Teraz już wiem, co dało mi I Liceum – odwagę – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

-Codziennie rano do szkoły było pod górkę, bo gdy szło się ulicą Króla Kazimierza Wielkiego trzeba było się „wyspinać” na ulicę Polną. Ale dzisiaj, po latach, można powiedzieć, że gdyby nie było tej górki i gdybyśmy nie pokonywali wspólnie tego wejścia pod górkę, z pewnością nie byłoby tak wielu znamienitych absolwentów  – to słowa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Ze sceny padło jeszcze wiele ciepłych słów pod adresem obecnej i byłej kadry nauczycielskiej, pracowników szkoły, uczniów i absolwentów. Zwieńczeniem uroczystości był słowno – muzyczny montaż w wykonaniu uczniów I LO. Dalszy ciąg wspominkowych rozmów toczył się już podczas okolicznościowego przyjęcia.

Redakcja „Przeglądu Olkuskiego” gratuluje pięknego jubileuszu!0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze