Olkusz

Karta Mieszkańca to program funkcjonujący w wielu miejscowościach w Polsce, organizowany przez samorządy, często we współpracy z przedsiębiorcami: z reguły polega ona na tym, że mieszkańcom płacącym podatek dochodowy w danym mieście oferowane są różnego rodzaju zniżki i oferty. Czy taka karta powstanie w Olkuszu? Wiele na to wskazuje.

Tego typu inicjatywy są coraz popularniejsze, a wachlarz dostępnych korzyści szeroki. Na przykład w Bukownie kilka lat temu wprowadzono Kartę Aktywnego Mieszkańca: jej posiadacze mogą korzystać z 50% zniżek na bilety wstępu na baseny, korty tenisowe, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bukownie.

Z propozycją wprowadzenia Karty Mieszkańca w Olkuszu do Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika zwrócił się radny Rady Miejskiej w Olkuszu Wojciech Ozdoba.

„Głównym celem wprowadzenia karty powinno być umocnienie poczucia tożsamości naszej lokalnej społeczności, a także zachęcenie obecnych mieszkańców oraz osób spoza Gminy Olkusz do osiedlenia się i płacenia podatków na naszym terenie. Wiemy, że wiele osób mieszkających dotychczas w Gminie Olkusz posiada swoje drugie, trzecie nieruchomości poza jego granicami. Jakie wymierne korzyści mogą otrzymać od naszego miasta płacąc podatki właśnie w Olkuszu? O wiele bardziej opłaca się zameldować i płacić podatki w Krakowie czy w Katowicach. Rozumiem i doceniam wprowadzenie kilka lat temu Olkuskiej Karty Seniora, ale moim zdaniem powinniśmy powalczyć również o zwiększenie liczby mieszkańców w wieku produkcyjnym, którzy rozliczając swoje podatki w Olkuszu mogliby zwiększyć wpływy z PIT-u w budżecie naszej Gminy. (…) Jestem przekonany, że dobrze rozreklamowane wprowadzenie Olkuskiej Karty Mieszkańca (oczywiście również poza obszarem naszej Gminy) pozwoli nie tylko zrekompensować wprowadzone zniżki, ale przede wszystkim poprawić sytuację demograficzną oraz zwiększyć wpływy z podatków dochodowych. Trzeba jasno podkreślić, że posiadanie kart mieszkańca jest już standardem wśród miast, które walcząc z depopulacją dbają o swoich obecnych mieszkańców.” – pisze do gospodarza Srebrnego Miasta radny Ozdoba, proponując, aby zniżki dotyczyły np. oferty Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu czy niższych opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Olkuszu.

W odpowiedzi na tę interpelację Burmistrz Piaśnik podkreślił, że dyrektorzy jednostek podległych Gminie Olkusz pracują już nad taką ofertą.

„W ostatnich latach zbudowaliśmy wiele obiektów, które znacząco poprawiły atrakcyjność kulturalną i rekreacyjną naszej Gminy, jak np. ekspozycja Podziemny Olkusz, czy Park «Czarna Góra». Został wyremontowany basen, a w budowie jest nowy obiekt wielofunkcyjny, w którym planujemy organizację m. in. lodowiska, czy kortów tenisowych. Nie do poznania zmienił się również zamek w Rabsztynie. Trudno bowiem budować Kartę Mieszkańca bez atrakcyjnej oferty, dlatego wcześniej wykonaliśmy najważniejsze zadanie, czyli zbudowaliśmy bazę turystyczną i rekreacyjną, w oparciu o którą możemy teraz tworzyć Kartę Mieszkańca. Dzięki temu, w czasie przyszłych rozmów z przedsiębiorcami, mogącymi włączyć się w tę inicjatywę, pokażemy ponadto, że jako samorząd traktujemy ją z należną uwagą. Mam jeszcze wiele kolejnych pomysłów, których realizacja przyczyni się do dalszego wzrostu atrakcyjności Gminy Olkusz, zarówno pod kątem zamieszkania, jak również turystycznym.” – wyjaśnia Roman Piaśnik.

Włodarz naszej gminy dodał także, że projekt Karty Mieszkańca będzie konsultowany z lokalnymi przedsiębiorcami, a „[…] konsultacje tego projektu z Radą Miejską w Olkuszu rozpoczną się po wyborze nowej kadencji Rady Miejskiej w Olkuszu.”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze