zamiana dróg 20 straconych bydlinka

Ogromne natężenie ruchu od lat stanowi spory problem dla mieszkańców ul. Dwudziestu Straconych w Olkuszu. Największym utrapieniem są jeżdżące tam przez całą dobę ciężarówki. Kulminacja utrudnień nastąpiła podczas niedawnego remontu tej drogi, kiedy to na już mocno zatłoczonym trakcie na kilka miesięcy pojawił się sprzęt budowlany. Władze powiatu postanowiły definitywnie rozwiązać ten problem.

Ulica Dwudziestu Straconych jest traktem wojewódzkim. Zarząd Powiatu w Olkuszu zwrócił się więc do małopolskiego marszałka z propozycją przejęcia przez powiat olkuski drogi wojewódzkiej nr 791 na odcinku Olkusz – Klucze i równocześnie przekazania Województwu Małopolskiemu części drogi Klucze – Bolesław (fragmentu tzw. „Bydlinki”).

– Odcinki te są niemal identyczne, jeżeli chodzi o długość, jednak patrząc pod kątem bezpieczeństwa, komfortu i ekologii, różnica jest ogromna. Obecny szlak wojewódzki, w tym ulica Dwudziestu Straconych to droga, przy której znajduje się zwarta zabudowa, z dużymi różnicami wzniesień i wieloma zakrętami, a także kolizyjnym włączeniem w drogę krajową 94. Proponowany do zamiany odcinek „Bydlinki” to fragment płaskiej drogi, niemal w całości przebiegający w terenie leśnym, z bezkolizyjnym włączeniem się w DK94 – wyjaśnia starosta Paweł Piasny.

Podczas wspomnianego remontu ul. Dwudziestu Straconych mieszkańcy proponowali, by na czas robót ruch samochodów ciężarowych przenieść właśnie na drogę Bolesław – Klucze. Wówczas powiat stanowczo się temu sprzeciwił nie chcąc, by tiry rozjeżdżały drogę, którą kilka lat temu wyremontowano. Jeśli jednak zamiana doszyłby do skutku, wówczas na ul. Dwudziestu Straconych wprowadzono by ograniczenie tonażu, a ruch tranzytowy odbywałby się właśnie fragmentem „Bydlinki”. Powiat gwarantuje też, że lokalny samorząd łatwiej i przede wszystkim szybciej poradzi sobie z odśnieżaniem, ponieważ baza niezbędnego sprzętu znajduje się w odległości nieco ponad 2,5 km od wspomnianego traktu. Zdaniem starosty, województwo skorzystałoby na tej zamianie. Proponowany fragment „Bydlinki” mógłby stanowić podstawę do planowanej rozbudowy sieci dróg wojewódzkich na terenie powiatu olkuskiego.

Marszałek Jacek Krupa dał zielone światło dla drogowej koncepcji. Inicjatywę wspiera też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia finansowa, ale i na to władze powiatu mają pomysł. – Możemy sobie już pozwolić na składanie deklaracji o pomocy finansowej na rzecz województwa i taką deklarację złożyliśmy. Kolejnym ważnym krokiem zbliżającym nas do zamiany tych szlaków drogowych będzie złożenie takiej samej deklaracji przez władze Olkusza. Wierzę, że Pan Burmistrz i rada staną na wysokości zadania. Tym bardziej, że determinacja mieszkańców, by uregulować ten stan rzeczy jest ogromna. Nigdy wcześniej nie byliśmy tak blisko rozwiązania tego problemu i jestem pewien, że niewykorzystanie tej szansy skutkować będzie usankcjonowaniem obecnego stanu rzeczy na wiele, wiele lat. Stąd liczę na szybką reakcję władz Olkusza, do których wystąpię ze stosownym pismem. Liczę także na wsparcie naszych radnych sejmikowych. Mam nadzieję, że pomysł uregulowania tej sprawy poprą wszystkie siły polityczne, łącznie z opozycyjnymi – dodaje Paweł Piasny.

Ostateczna decyzja dotycząca zamiany dróg należy do radnych obydwu samorządów: powiatu i województwa.

Czy takie rozwiązanie wieloletniego problemu to dobry pomysł? O dalszych losach zamiany dróg będziemy informować na bieżąco, a tymczasem zapraszamy Czytelników do dyskusji!

mapa – źródło SP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
7 lat temu

jak nikt tych dróg ulic i wiaduktów nie chce, to pewno lgd je przejmie i będzie bosko 😆 😆

Bolek
Bolek
7 lat temu

Olkusz potrzebny do przejęcia ul. Długiej, (a czyj jest Bogucin?) bo Powiat będzie miał Dwudziestu Straconych.
I tak Roman zostanie załatwiony przez Powiat (wiadukt), który wyzbędzie się wszystkiego (drogi w Wolbromiu), a potem się zlikwiduje.
Powiat najlepiej jakby sprywatyzował drogi, albo przekazał zewnętrznej spółce (Nowy Szpital) w zarząd.I kasa by była i robić by nie trzeba.

Jolka
Jolka
7 lat temu

[quote name=”Michał M.”][quote name=”Rad”]I znowu Piasny strzelił Wam gola 🙂

Cieniasy jesteście[/quote]
Poczekajcie na 2018: teraz są kłopoty ze związkiem bo nagle znowu odnowa nie chce podpisać statutu (Klucze, Bolesław); Romek w końcu się wkurzy i wystąpi po raz drugi ze związku. Wtedy w 2018 roku odnowa będzie budowala swoją komunikację tylko dlatego aby coś Romkowi udowodnić. To może być zadyma… – to rok wyborczy.[/quote]

Dla ciebie cycu, Pan Roman.

Michał M.
Michał M.
7 lat temu

[quote name=”Rad”]I znowu Piasny strzelił Wam gola 🙂

Cieniasy jesteście[/quote]
Poczekajcie na 2018: teraz są kłopoty ze związkiem bo nagle znowu odnowa nie chce podpisać statutu (Klucze, Bolesław); Romek w końcu się wkurzy i wystąpi po raz drugi ze związku. Wtedy w 2018 roku odnowa będzie budowala swoją komunikację tylko dlatego aby coś Romkowi udowodnić. To może być zadyma… – to rok wyborczy.

hutki
hutki
7 lat temu

Czy nasz pan wójt się nie odezwie? Pani Dudziński przecież startował razem z Piasnym z jednego komitetu, podobnie jak Bień z Klucz. To taka ma być ta wasza odnowa? To taką atrakcję nam pan starosta szykuje, żeby zamknąć w Olkuszu 20 Straconych i cały ruch ciężarowy przerzucić do nas i do centrum Klucz? Szkoda, że pani redaktor Woźniczko nie zapytała, co o pomyśle starosty myślą wójtowie Bień i Dudziński, a jeszcze lepiej jakby zapytała nas i mieszkańców Klucz. Niech by się panowie wójtowie wypowiedzieli, czy bliżej im do wymysłów starosty, czy do interesów swoich własnych mieszkańców. Mam nadzieję, że nic z tych planów nie wyjdzie. A jak jednak wyjdzie, to na pewno będziemy pamiętać, komu będziemy to zawdzięczać. Wybory już niedługo.

OK.
OK.
7 lat temu

[quote name=”Wiola Woźniczko”][quote name=”majk”]A po co uchwałę w tej słusznej koncepcji mają wydawać radni miejscy, skoro jedna droga jest powiatowa a druga wojewódzka? To powinna być raczej uchwała Rady Powiatu i Sejmiku Małopolskiego.[/quote]

Informacja w artykule została uściślona – decyzja należy do radnych powiatowych i wojewódzkich.[/quote]
[quote name=”Wiola Woźniczko”][quote name=”majk”]A po co uchwałę w tej słusznej koncepcji mają wydawać radni miejscy, skoro jedna droga jest powiatowa a druga wojewódzka? To powinna być raczej uchwała Rady Powiatu i Sejmiku Małopolskiego.[/quote]

Informacja w artykule została uściślona – decyzja należy do radnych powiatowych i wojewódzkich.[/quote]
Pani Wiola, to solidna firma.

Rad
Rad
7 lat temu

I znowu Piasny strzelił Wam gola 🙂

Cieniasy jesteście

Młody
Młody
7 lat temu

Wielkie dzieła tworzyć by się chciało ale dziur i wypietrzeń na wszystkich drogach się nie dostrzega …

Romuald
Romuald
7 lat temu

Krótkowzroczne myślenie i tylko pod publikę. A może by tak połączyć wszystkie siły łącznie z posłami i doprowadzić do wyprowadzenia ruchu tranzytowego przez Olkusz? Bez wybudowania obwodnicy Olkusza wszystkie inne półśrodki są wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Radny miejski
Radny miejski
7 lat temu

Panie Piasny niech pan zacznie działać zgodnie ze swoimi kompetencjami i swoim budżetem a nie żada od gminy Olkusz dosyc populizmu .

theon
theon
7 lat temu

to jest bardzo ciekawa koncepcja działania : ściągajmy z kierowców wszelkie możliwe opłaty i myta, budujmy za to byle jakie drogi po których się nie da jeździć, bo są ,, rozjeżdżane ” – więc w konsekwencji zamykajmy te drogi dla ruchu – BRAWO ! 😆

wiola
wiola
7 lat temu

[quote name=”majk”]A po co uchwałę w tej słusznej koncepcji mają wydawać radni miejscy, skoro jedna droga jest powiatowa a druga wojewódzka? To powinna być raczej uchwała Rady Powiatu i Sejmiku Małopolskiego.[/quote]

Informacja w artykule została uściślona – decyzja należy do radnych powiatowych i wojewódzkich.

majk
majk
7 lat temu

A po co uchwałę w tej słusznej koncepcji mają wydawać radni miejscy, skoro jedna droga jest powiatowa a druga wojewódzka? To powinna być raczej uchwała Rady Powiatu i Sejmiku Małopolskiego.

Młody
Młody
7 lat temu

„Mam nadzieję, że pomysł uregulowania tej sprawy poprą wszystkie siły polityczne, łącznie z opozycyjnymi – dodaje Paweł Piasny.”

To kto według starosty jest siłą polityczną a kto opozycją ?

PROBLEMOWY MAX
PROBLEMOWY MAX
7 lat temu

CZY NIE ZOSTANIE PRZERWANY CIĄG DROGOWY – PRZECIEŻ TO DROGA WOJEWÓDZKA 791 Z TRZEBINII DO ZAWIERCIA. TĄ DECYZJĄ POWSTANIE DZIURA W DRODZE 791 POMIĘDZY OLKUSZEM A BOLESŁAWIEM.