piec

W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawia się temat smogu. Samorządy posiadają szereg instrumentów do walki z tym zjawiskiem. Jednym z nich są kontrole domowych palenisk.

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju nie pozostawia złudzeń. Zdaniem szefa NIK, Krzysztofa Kwiatkowskiego, jesteśmy czarnym punktem na mapie Europy. Jak wynika z lektury raportu, najgorszym powietrzem oddychają mieszkańcy południowej części Polski. Według szacunków Izby, przy stosowaniu dzisiejszych mechanizmów walki ze smogiem, w niektórych regionach naszego kraju walka z tym zjawiskiem może zająć nawet 100 lat. Wśród najbardziej zanieczyszczonych województw znalazła się Małopolska, gdzie – zdaniem inspektorów NIK – czystym powietrzem będziemy mogli cieszyć się za 77 lat.

Kontrole straży miejskiej

Przypomnijmy, że na terenie województwa małopolskiego obowiązuje tzw. „uchwała antysmogowa”. Nie przewiduje ona całkowitego zakazu używania węgla, ale zabronione jest obecnie korzystanie z paliw niskiej jakości takich jak muły i floty węglowe oraz drewno o wilgotności powyżej 20%. W domowych paleniskach nie wolno palić też śmieci.

Oprócz akcji edukacyjnych i dofinansowań do wymiany źródeł ciepła, samorządy posiadają także narzędzia do nakładania kar na osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów. Straż miejska ma prawo wstępu do lokalu bez nakazu np. w celu sprawdzenia, co jest spalane w piecu. Funkcjonariusze muszą być umundurowani i okazać legitymację lub identyfikator. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska kontrolujący jest uprawniony m.in. do wstępu na teren nieruchomości w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem, a na terenie zakładów – całodobowo. Podobnie jest w Olkuszu.

– Takie wizyty odbywają się regularnie, a Straż Miejska reaguje na każdą informację dotyczącą podejrzenia spalania niewłaściwych paliw w domowych paleniskach. Niestety, wiele interwencji jest efektem konfliktów sąsiedzkich, a przeprowadzone kontrole nie wykazują żadnych uchybień. Jeżeli jednak potwierdzi się podejrzenie o spalaniu niewłaściwego paliwa, to właścicielowi posesji grozi mandat do 500 złotych – komentuje Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkuszu.

Należy pamiętać, że jeśli odmówimy wpuszczenia do domu kontrolerów, popełnimy przestępstwo. Zgodnie z Kodeksem karnym każdy, kto udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, w 2017 roku przeprowadzono 155 kontroli, w wyniku których ukarano 7 osób na kwotę 750 zł. W tym roku odbyło się już 85 interwencji, które skutkowały ukaraniem 5 osób mandatami na kwotę 500 zł. Każdy mieszkaniec, który uzna, że w jego sąsiedztwie powinna odbyć tego typu kontrola, może poinformować o tym Straż Miejską w Olkuszu pod numerem: 32 647 89 00.

Monitoring w sieci

Warto wspomnieć, że na terenie Srebrnego Grodu zainstalowano także specjalne czujniki monitorujące poziom zanieczyszczeń. – W celu dokładniejszego monitorowania jakości powietrza w Olkuszu w lipcu 2017 r. zakupiono 7 szt. sensorów służących do mierzenia jakości powietrza. Badają one takie parametry jak: stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, wilgotność oraz ciśnienie. W ramach umowy abonamentu producent sensorów świadczy na rzecz Gminy usługi pobierania, przetwarzania, analizy i wizualizacji tych danych, które następnie udostępniane są w Internecie na stronie www.map.airly.eu – wymienia Michał Latos.

Do końca 2017 r., czyli do czasu funkcjonowania stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza obsługiwanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, zamieszczane były tam również dane z tej stacji. Aktualnie gmina prowadzi rozmowy z WIOŚ w Krakowie w sprawie zainstalowania w 2019 r. w Olkuszu mobilnej stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Co sądzicie o skuteczności kontroli prowadzonych przez Straż Miejską? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
lulekJaOlkuszanin Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lulek
lulek

[quote name=”Pan Autor napisał”].(…) zakupiono 7 szt. sensorów służących do mierzenia jakości powietrza. Badają one takie parametry jak: stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10.(…)[/quote]
OK.
Pytanie:
[i][b]A jak już zmierzą,że normy są przekroczone np 4, czy 5 razy
to co się dzieje dalej??
Jest jakakolwiek reakcja ze strony odpowiednich służb?[/b][/i]

JaOlkuszanin
JaOlkuszanin

Mandat do 500 zł to kpina. Zorganizujmy Straży Miejskiej drona do badania jakości spalin z kominów. Może przeglad zorganizuje zbiórkę.