arimr logo

28 lutego ruszył nabór do programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Rolnicy mogą uzyskać nawet 60 tys. złotych.

Dotacje są przydzielane w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ubiegłym roku z terenu powiatu olkuskiego wpłynęło 36 wniosków, a wydano 29 decyzji o przyznaniu premii.

Na co można przeznaczyć bezzwrotną pomoc? – Dotacja przyznawana jest na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą: budowę lub modernizację budynków, zakup nowych maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania. Premię można zainwestować w sady i plantacje wieloletnie, zakup gruntów rolnych czy stada podstawowego zwierząt hodowlanych, a także przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100 proc. kwoty pomocy. Inwestycje w środki trwałe muszą stanowić wartość równą co najmniej 80 proc. kwoty pomocy. Zgodnie z założeniami programu, inwestycje w środki trwałe nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy – mówi zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie Łukasz Piątek.

Dotacje przyznawane w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” nie dotyczą działalności w zakresie prowadzenia plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej (w tym hodowli zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów rasowych oraz kotów rasowych).

Pomoc finansowa może być przyznana rolnikowi albo jego małżonkowi. Osoba ta musi spełniać kilka wymogów, m. in: być posiadaczem gospodarstwa rolnego (o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro) obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, łąk i pastwisk trwałych czy sadów lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Zainteresowani dotacją muszą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzić działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby ubiegać się o finansowe wsparcie należy przedłożyć biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa. – Rolnicy, którzy otrzymają dofinansowanie, będą mieć trzy lata na zrealizowanie biznesplanu. W tym czasie wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć do co najmniej 10 tys. euro oraz o co najmniej 20 proc. w stosunku do wielkości z roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy – wyjaśnia Łukasz Piątek.

Podobnie jak w poprzednim naborze, wysokość dofinansowania może wynieść 60 tys. złotych, ale nie więcej niż równowartość 15 tys. euro. Dotacja wypłaca będzie w dwóch ratach: 80 proc. (maksymalnie 48 tys. złotych) i 20 proc. (maksymalnie 12 tys. złotych). Pierwsza rata może być wypłacona po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu dotacji, a druga po poprawnej realizacji biznesplanu.

-Warto pamiętać, że premia może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków pomoc może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa – dodaje Łukasz Piątek.

Wszystkie niezbędne formularze oraz instrukcje dotyczące ich wypełnienia są dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl oraz w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR (w Olkuszu przy ul.Bylicy 1). Jak informuje ARiMR, wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej. W tym ostatnim przypadku o dotrzymaniu terminu decyduje data nadania przesyłki.

Nabór potrwa do 29 marca

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze