Powiat

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym i Bankiem Światowym opublikował w miniony wtorek ranking pokazujący aktywność samorządów w programie „Czyste powietrze”. Postanowiliśmy sprawdzić, jak na tym polu radzą sobie gminy z terenu naszego powiatu.

„Czyste Powietrze” to program, którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych bądź wydzielonych lokali mieszkalnych. – Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań stawianych przez takie uchwały – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez NFOŚiGW.

Opublikowany niedawno ranking stworzony został na podstawie danych dostarczonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informuje on o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze” złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w I kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy w przeliczeniu na 1000 budynków jednorodzinnych. Dzięki temu zestawieniu każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego miejscowości. Polski Alarm Smogowy przygotował w tym celu specjalną wyszukiwarkę, która dostępna jest na stronie: polskialarmsmogowy.pl/ranking/

Jak na tym tle wypadają samorządy z terenu naszego powiatu? Gmina Bolesław z 14 złożonymi wnioskami zajęła 767 miejsce w skali kraju. W Bukownie takich wniosków było 9, co dało temu miastu pozycję numer 1366. W Kluczach liczba złożonych wniosków wynosi 23, co plasuje ten samorząd na 858 miejscu. Olkusz może pochwalić się 56 wnioskami i lokatą numer 433. Jest to najwięcej w naszej okolicy. W Trzyciążu takich wniosków było zaledwie 3 (2262 miejsce w rankingu), a w Wolbromiu 26 (pozycja nr 1257).

Celem rankingu jest motywowanie gmin do większej aktywności w zachęcaniu mieszkańców do wymiany kopciuchów. Na premie dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW w okresie od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. zamierza bowiem przeznaczyć 16 milionów zł. Warunkiem otrzymania bonusu jest podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jak podkreślają twórcy zestawienia, opublikowany ranking jest rankingiem „przedstartowym”, który pokazuje, jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy. Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września. – Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach – czytamy w informacji przygotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krystyna B.
3 lat temu

Jeżeli ktoś z Was chciałby skorzystać z programu czyste powietrze a w swojej gminie nie ma co liczyć na pomoc to ja osobiście polecam skorzystanie z pomocy ludzi z : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ wystarczy zostawić do siebie namiar a oddzwonią i pomogą ze wszystkim, bardzo fachowo i kompetentnie.

Zuzanna Candy
3 lat temu

Bardzo dobrze, że są prowadzone takie rankingi, dzięki temu urzędnicy muszą naprawdę wziąć się do roboty.. bo będą rozliczani z efektywności swojej pracy. Ja na szczęście mam już za sobą wymianę kopciucha na ekologiczny i całkowicie bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy