raje3

Życie na osiedlu parterowych wielorodzinnych budynków komunalnych zwanych „Rajami” nie jest łatwe. Mieszkańcy od lat nie mogą doczekać się utwardzenia drogi przed ich domami, co sprawia, że po deszczu część osiedla tonie w błocie. Dlatego zwrócili się do „Przeglądu Olkuskiego” z prośbą o interwencję w tej sprawie. W ogóle stan techniczny tych stuletnich już budynków pozostawia wiele do życzenia, pomimo tego, że niektórzy mieszkańcy na własną rękę starają się remontować i adaptować mieszkania do współczesnych potrzeb. Wszystko to jednak bez żadnej ogólnej koncepcji rewitalizacji, co sprawia, że z roku na rok te budynki, będące niegdyś chlubą miasta, przybierają coraz bardziej apokaliptyczny widok.

raje1Te murowane z cegły z drewnianymi werandami i ogródkami od strony południowej budynki wybudowano jeszcze przed I wojną światową dla pracowników Fabryki Wyrobów Gumowych austriackiego przedsiębiorcy Petera Westena. Ich nazwa „Raje” wzięła się od niemieckiego słowa „reihe”, czyli „rząd”, bowiem usytuowano je w sześć równoległych rzędów. Każdy budynek mieścił po kilkanaście niewielkich mieszkań z oddzielnymi wejściami. Nowoczesne i wygodne w tamtych czasach „Raje” były dla wielu pracowników fabryki szczytem marzeń. Po II wojnie światowej mieszkająca w nich kadra kierownicza zaczęła stopniowo przenosić się do nowobudowanych osiedli wielorodzinnych bloków o współczesnym standardzie. W następnej kolejności wyprowadzali się z nich inni pracownicy. Z czasem w „Rajach” pozostały jedynie rodziny uboższe lub przywiązane do tego uroczego niegdyś miejsca i okolicy. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia przekształcająca się fabryka przekazała te budynki gminie, która zaczęła przesiedlać do nich osoby uchylające się od płacenia czynszów w innych miejscach. Obecnie – zdaniem kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Marka Kałwy – „Raje” są mieszkaniami komunalnymi o najniższym standardzie w gminie, a przez to ostatnim miejscem, do których można eksmitować mieszkańców. Taki status tego osiedla jest niewątpliwie przyczyną wciąż pogłębiającej się przepaści pomiędzy tą zabudową a resztą miasta.

raje2Od dłuższego czasu lokatorzy skarżą się na bardzo zły stan techniczny mieszkań. Coraz częściej w „Rajach” dochodzi do niebezpiecznych w skutkach awarii pieców i przewodów kominowych. Tylko w ostatnich tygodniach jedna z rodzin w wyniku zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala, a inna wzywała straż pożarną z powodu rozszczelnienia się komina. W wielu miejscach ściany są zagrzybione, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach wilgoci. Całość wymaga bezwzględnie natychmiastowego kompleksowego remontu, albo przesiedlenia mieszkańców do innych obiektów.

Do tej pory niektórzy mieszkańcy sami, w miarę własnych możliwości, próbowali remontować mieszkania. Dobudowywali werandy, wymieniali okna, drzwi, podłogi, a gmina na ich wniosek zwracała im połowę poniesionych kosztów.

raje4– Oprócz bieżących zabezpieczeń, jak w przypadku nieszczelnych kominów, niewiele więcej możemy zrobić – przekonuje dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zdzisław Skoczyń administrujący mieniem komunalnym. – Zdecydowana większość, bo aż 80% mieszkańców „Rajów” w ogóle nie płaci czynszu. Z tego powodu gmina do mieszkań komunalnych dopłaca miesięcznie od 20 do 30 tys zł. Mieszkania te znajdują się w bardzo złym stanie technicznym, dlatego najlepiej byłoby je wyburzyć i przenieść lokatorów w inne miejsce. Niestety, przerasta to obecnie możliwości finansowe gminy, bowiem „Raje” to obecnie aż 74 mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem – dodaje – byłaby sprzedaż tego terenu japońskiej firmie „TRI-Poland”, w zamian za wybudowanie przez nich nowych mieszkań dla tych lokatorów.

raje5Kilka lat temu próbowano ratować te budynki poprzez sprzedaż mieszkań za symboliczną złotówkę. Tym sposobem lokatorzy mięli poczuć się ich gospodarzami, przez co bardziej dbać o własne już mienie. Niestety – jak komentuje to dzisiaj Marek Kałwa – odstąpiliśmy od tego pomysłu, bowiem nie wszyscy wyrazili chęć takiego zakupu, co było warunkiem tej operacji.

Po interwencji „Przeglądu Olkuskiego” w sprawie utwardzenia dróg pomiędzy „Rajami” następnego dnia odbyła się wizja w terenie. Kierownik Marek Kałwa przyznał, że rzeczywiście w niektórych miejscach droga wymaga utwardzenia. Zapewnił, że jeśli tylko pogoda pozwoli na takie prace, już w przyszłym tygodniu pomiędzy drugą i trzecią, i piątą i szóstą „Rają” przejście zostanie utwardzone tłuczniem i grysem. Nie wykluczył również podjęcia takich samych prac pomiędzy pozostałymi budynkami.

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te prace mające poprawić jakość życia mieszkańców mają charakter doraźny i wcześniej czy później będzie trzeba znaleźć jakieś kompleksowe rozwiązanie. Jedno jest pewne – ludzie w takich warunkach mieszkać nie powinni. Pozostaje pytanie skąd wziąć środki na budowę nowych mieszkań komunalnych, czy adaptację do tego celu istniejących budynków o bardziej współczesnym standardzie. „Raje” przed stu laty wybudował dla swoich pracowników austriacki przedsiębiorca Peter Westen. Teraz oczy władzy zwrócone są na Japończyków. Czyżbyśmy sami nie potrafili rozwiązać tego problemu?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kamilaaa
Kamilaaa
7 lat temu

Przecież tam mieszkają sami ludzie co nie płacą czynszu, patologie, alkoholicy itd. Z jakiej racji im coś remontować za darmo albo dawać mieszkania. W artykule napisano że ludzie nie powinni mieszkać w takich warunkach – to niech sobie zarobią na lepsze warunki, a nie żądają od gminy. Kolejnym przykładem tego kto tam mieszka był opisany przypadek że ktoś wezwał straż pożarną do rozszczelnionego komina. Przepraszam bardzo, co ta straż pożarna miała tam zrobić? Lokatorowi się nie chciało uszczelnić komina to myślał że straż zrobi za niego czy co? Jak tacy ludzie tam mieszkają to i takie warunki mają.

roki
roki
9 lat temu

a od kiedy zabytki sie burzy barani łbie

laska / ładna
laska / ładna
12 lat temu

[quote name=”Arab jabol”]pan Sztaba nam to załatwi tak obiecał przed wyborami w zeszłym roku[/quote]
panie ” burmisrrzu ” co dalej ?????????????

Kibic
Kibic
12 lat temu

No tak waśnie wygląda ten wymarzony przez niektórych RAJ! 🙂

majk
majk
12 lat temu

Nawet za złotówkę nie chcieli, a remonty by chcieli za darmo! Bez jaj!!!

Kapkazy
Kapkazy
12 lat temu

[quote name=”otomo”]Mnie nikt za darmo nie dała a tym bardziej nie wyremontował.[/quote]
U mnie „ulica” wcale nie lepsza a nikt się nie pochyla i nie utwardza. Zapraszamy Przegląd Olkuski też do nas.

otomo
otomo
12 lat temu

Mnie nikt za darmo nie dała a tym bardziej nie wyremontował.

as2
as2
12 lat temu

[quote name=”cycu”]do roboty meneli[/quote]
do roboty śniegu pełno

piekło
piekło
12 lat temu

[quote name=”Peter Westen”] Wszystko to działa bez przeszkód, bo doszliśmy do takiego punktu wzajemnej nienawiści i zawiści, że gdyby ktoś tutaj zaapelował o natychmiastowy remont Raju, nawet kosztem niewykonania remontu głównej ulicy, inni zmieszaliby go z błotem. „Dziel i rządź” jak mawiali starożytni. Podzieleni już jesteśmy, więc rządzący problemów nie mają.[/quote]
Niestety NAGA PRAWDA

cycu
cycu
12 lat temu

do roboty meneli

Peter Westen
Peter Westen
12 lat temu

Tak nasza rzeczywistość hula. W „rajach” mieszkają ludzie, o których władza przypomina sobie dwa razy w roku. W grudniu PCK albo Caritas zbiera dla nich żywność, na rynku odbywa się Wigilia z darmowym barszczem, prominent wygłasza wiązankę sloganów, potem wszyscy organizatorzy dziękują sobie nawzajem, pękając z dumy. I mają spokój do Wielkanocy. Między świętami „rajskich ludzi” na nowo uważa się za wrzód na wypielęgnowanym tyłku władzy, bo piją, nie płacą czynszu, nie pracują, a poza tym to OPS-y mają im pomagać. Nareszcie jesteśmy nowoczesnym państwem – mamy slumsy, jawne bezrobocie, służalczość władzy wobec nadzianych i olewanie kłopotliwych biedaków. Wszystko to działa bez przeszkód, bo doszliśmy do takiego punktu wzajemnej nienawiści i zawiści, że gdyby ktoś tutaj zaapelował o natychmiastowy remont Raju, nawet kosztem niewykonania remontu głównej ulicy, inni zmieszaliby go z błotem. „Dziel i rządź” jak mawiali starożytni. Podzieleni już jesteśmy, więc rządzący problemów nie mają.

bar Kmicic
bar Kmicic
12 lat temu

[quote name=”Arab jabol”]pan Sztaba nam to załatwi tak obiecał przed wyborami w zeszłym roku[/quote]
obiecał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Arab jabol
Arab jabol
12 lat temu

pan Sztaba nam to załatwi tak obiecał przed wyborami w zeszłym roku

jacek.s
jacek.s
12 lat temu

Problem „rajów” to sprawa Miasta i Gminy Wolbrom. Doprawdy nie wiem dlaczego to Japończycy z TRI Poland mieli by realizować zadania samorządu terytorialnego. Burmistrz Łaksa – weź się pan do roboty