2_lo_wymiana

II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu wyróżnia się w województwie małopolskim bogatą tradycją w zakresie współpracy polsko – niemieckiej. Szkoła od roku 1993 prężnie współpracuje z Gimnazjum w Kirn w Nadrenii Palatynat, czego efektem są między innymi coroczne wymiany młodzieży polsko- niemieckiej.

Przewodnią ideą corocznych spotkań jest przełamywanie stereotypów, szerzenie tolerancji oraz zrozumienia kulturowego wśród młodzieży. Polscy i niemieccy uczestnicy spotkań poznają życie szkolne i rodzinne partnerów, biorą udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz doskonalą znajomość języków obcych.  W ramach wymiany odbywają się warsztaty, projekty krajoznawczo- geograficzne, muzyczne, teatralne oraz edukacja europejska.

Program wymian w każdym roku jest modyfikowany i oprócz stałych elementów zawiera coraz to nowe atrakcje turystyczne. Polscy uczniowie zwiedzają najstarsze miasto Niemiec Trewir, stolicę landu Moguncję. Odwiedzają także Kolonie, Frankfurt nad Menem oraz liczne zamki nad Mozelą. Organizowane są również wycieczki do miast we Francji. Podczas pobytu niemieckiej grupy w Polsce najwięcej czasu poświęca się na zwiedzanie Krakowa, dzielnicy Kazimierz, stałym punktem programu jest wizyta w Muzeum w Oświęcimiu, kopalni soli w Wieliczce. Odbywają się też wyjazdy do Zakopanego, Szczyrku, Pszczyny.

Podczas wymian szkolnych młodzież nawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie, a wspólnie przeżyte dni pozostają długo w pamięci uczestników. 19- letnia współpraca wciąż przybiera nowe formy, a koordynatorzy wymiany Anna Olejniczak- Irla i Barbara Wendling mają ciekawe plany i pomysły na kolejne lata.

Realizacja corocznych projektów młodzieży w ramach wymiany polsko- niemieckiej jest możliwa dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze