Od prawie dwóch lat osoby niepełnosprawne z powiatu olkuskiego chcące podjąć pracę, nie są zdane same na siebie. Mogą one liczyć na trenera pracy, który krok po kroku wprowadzi je na lokalny rynek pracy. Realizowany przez Urząd Gminy w Kluczach projekt „Trener pracy – zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Jego głównym celem jest stworzenie szansy znalezienia pracy zarobkowej dla osób niepełnosprawnych. Do projektu może się zgłosić każdy, kto mieszka w powiecie olkuskim i jednocześnie ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Mogą to być osoby upośledzone umysłowo, chore psychicznie, niewidome lub głuche, niepełnosprawne ruchowo. Projekt jest również skierowany do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy.

Pomoc w ramach projektu polega na tym, że każda osoba niepełnosprawna jest zatrudniana  wraz z trenerem pracy, który ma za zadanie pomóc w przystosowaniu się do wykonywanych zadań i środowiska pracy. Trener osoby niepełnosprawnej pracuje z nią tak długo, jak to konieczne, z reguły nie dłużej niż pół roku. Trener stopniowo zmniejsza bezpośrednią pomoc do momentu, w którym jest ona potrzebna tylko w minimalnym stopniu. – Każda osoba, która zgłosi się do nas, może również liczyć na pomoc w  wyszukiwaniu ofert pracy, przygotowaniu do wejścia na otwarty rynek pracy, określeniu predyspozycji zawodowych, konsultacje psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego, pomoc w czynnościach związanych z procedurą zatrudnienia, stały monitoring postępów w pracy – wyliczają trenerzy pracy z Klucz. Ci, którzy zdecydowali się na udział w projekcie, widzą w nim same zalety. – Cieszę się, że pracuję. Dzięki pracy czuję się potrzebna, wzrosła moja samoocena. Z początku było trudno, jednak dzięki wsparciu trenera usamodzielniłam się na stanowisku pracy – uważa  Izabela Ogórek, jedna z beneficjentek projektu. 

Projekt „Trener pracy – zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych” będzie realizowany do końca 2010 roku. Do projektu mogą się również włączyć pracodawcy. Zatrudniając osoby niepełnosprawne, dają im szansę równego i godnego życia, a przede wszystkim przywracają im wiarę we własne siły. Osoby chcące skorzystać z projektu oraz przyszli pracodawcy mogą uzyskać szczegółowe informacje w Urzędzie Gminy Klucze w biurze trenera pracy, 32-310 Klucze, ul. Partyzantów 1, telefon: 32 642-85-08 wew 75. lub e-mail: trenerpracy@interia.eu . Godziny otwarcia biura: poniedziałek-piątek 7:30-15:30.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze