Bukowno

W miniony poniedziałek, 7 listopada 2022 r., na terenie naszego powiatu oficjalnie uruchomiony został dodatkowy punkt stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Nowa karetka stacjonuje w Bukownie. O taką możliwość władze miasta zabiegały od lat.

W Bukownie, decyzją wojewody małopolskiego, uruchomiony został kolejny punkt stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jest to ZRM typu „P” (podstawowy) w obsadzie dwuosobowej (ratownik medyczny/pielęgniarka). Pojawienie się nowej karetki spowoduje skrócenie czasu dojazdu do pacjenta i poprawę dostępności ambulansów w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Gęste rozmieszczenie zespołów ratunkowych daje bowiem lepsze możliwości natychmiastowej reakcji, a sama pomoc dociera do pacjenta w krótszym czasie.

O potrzebie uruchomienia kolejnego zespołu ratowniczego świadczą liczby. – Ministerstwo Zdrowia uwzględniając moją argumentację, zaakceptowało uruchomienie nowego ZRM. Przeanalizowaliśmy okres od listopada 2021 roku do końca lutego 2022 roku. W tym czasie odnotowano tam 314 interwencji ZRM. Gęstość zaludnienia gminy Bukowno wynosiła 154 osoby na 1 km2. To analiza dotycząca czterech miesięcy poprzedzających złożenie aneksu do „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”. W październiku 4 zespoły, które funkcjonują w powiecie olkuskim, wyjeżdżały 618 razy. Jestem przekonany, że dodatkowa karetka skutecznie poprawi dostępność do niezbędnej pomocy medycznej – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego są kontraktowane ze środków budżetu wojewody. Dotychczas na terenie powiatu olkuskiego stacjonowały cztery karetki systemowe. Dwie z nich znajdują się w Olkuszu (24-godzinny ZRM specjalistyczny i 24-godzinny ZRM podstawowy), jedna w Wolbromiu (24-godzinny ZRM specjalistyczny) i jedna w Hutkach w gminie Bolesław (24-godzinny ZRM specjalistyczny). Nowy ZRM będzie stacjonować w budynku przy ul. Wodącej 2, w którym mieści się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Obiekt został specjalnie przystosowany do pełnienia tej roli.

W uroczystej inauguracji działania punktu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i centralnych a także przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Dzisiaj decydujemy o tym, że nasi mieszkańcy będą zabezpieczeni, że będą mogli czuć się bezpieczni. To jest wspaniała chwila dla Bukowna. Chciałbym podziękować w szczególności panu ministrowi Jackowi Osuchowi i panu wojewodzie Łukaszowi Kmicie. Naszym mieszkańcom żyje się lepiej, czują się bezpieczniej – mówił w trakcie uroczystego przekazania karetki Marcin Cockiewicz, wiceburmistrz Bukowna.

Podział zadań dotyczących stacjonowania karetki został ustalony w maju bieżącego roku. Wojewoda podjął działania formalne zapewniające środki finansowe, burmistrz Bukowna, wraz z olkuskim starostą, wskazał i zapewnił miejsce stacjonowania dla nowego ZRM, a dyrektor KPR podjęła kroki, zapewniając ambulans wraz z wyposażeniem oraz personelem medycznym w nowym miejscu stacjonowania podstawowego ZRM.

Warto pamiętać, że nowy ZRM służyć będzie nie tylko mieszkańcom gminy Bukowno. W sytuacji zagrożenia dyspozytor przyjmujący zgłoszenie wysyła bowiem do zdarzenia najbliższą wolną karetkę. Oznacza to, że zespół z Bukowna może obsługiwać również wezwania z Bolesławia, Klucz czy Olkusza. W sumie w całym województwie funkcjonuje 136 zespołów ratownictwa medycznego. 38 z nich to karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które dyżurują w 23 miejscach stacjonowania w Krakowie, powiecie krakowskim, wielickim i olkuskim.

Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze