Artykuł sponsorowany

Małopolska zaprasza na trzecią konferencję regionalną poświęconą innowacjom. Tym razem dyskutantów i uczestników wydarzenia ugości Olkusz. Konferencja odbędzie się 17 listopada w formie hybrydowej – stacjonarnie w Muzeum Podziemny Olkusz oraz online.

Innowacje najczęściej kojarzą się z wynalazkami, osiągnięciami, nowościami technicznymi, robotyzacją czy nowymi technologiami. A czy można być innowatorem w sposobie myślenia i wynajdywania działań polepszających nasze życie ? Oczywiście! Tego rodzaju nowatorskie zmiany nazywane są innowacjami społecznymi. Rozwiązują one pojawiające się problemy społeczne ułatwiając codzienne funkcjonowanie wielu grupom społecznym, m.in. osobom z niepełnosprawnościami, zagrożonym skrajnym ubóstwem czy też seniorom, znacząco poprawiając jakość ich życia.

Motorem napędowym innowacji społecznych jest współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami, władzami lokalnymi i krajowymi, instytucjami na co dzień zaangażowanymi w walkę z wykluczeniem. To współpraca i wymiana doświadczeń na styku różnych sektorów pozwala kreować rewolucyjne rozwiązania, które w centrum stawiają człowieka, niejednokrotnie słabszego, zmagającego się z różnymi trudnościami, potrzebującego naszego wsparcia. I właśnie o tych rozwiązaniach i o tej współpracy będziemy rozmawiać w Olkuszu – mówi o konferencji Marszałek Witold Kozłowski.

Spotkanie rozpocznie wykład Moniki Boryckiej – trendresearcherki, analityczki innowacji i założycielki TrendRadaru, pod szyldem którego przybliża wiedzę o trendwatchingu. Usłyszymy jak czytać trendy i łączyć dostępne informacje tak, by zrozumieć nadchodzącą przyszłość, by możliwie najszybciej dostrzegać nowe, obiecujące kierunki rozwoju i przygotować się na to co ma dopiero nadejść. Dowiemy się również dlaczego badanie trendów podczas projektowania produktów i usług jest ważne.

Główną część konferencji stanowić będzie panel dyskusyjny poświęcony doświadczeniom i wyzwaniom tworzenia i testowania innowacji społecznych. Od innowatorów i innowatorek dowiemy się z czym mierzy się osoba, która kreuje innowacje, jak w praktyce tworzy zmianę społeczną i jak radzi sobie z pojawiającymi się trudnościami. Trudno bowiem zaplanować do końca jak będzie wyglądać innowacja, która nieustannie się zmienia. Poznamy również kulisy tworzenia czterech niezwykłych innowacji oraz perspektywę współpracy z innowatorami przedstawicieli samorządu terytorialnego czy organizacji pozarządowych zajmujących się dostępnością. Dowiemy się też czy możliwe jest pogodzenie celu ekonomicznego z korzyścią społeczną. W panelu udział wezmą: Rafał Barański – zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Jolanta Fień – prezeska Zarządu Fundacji ,,APROBATA’’, Tomasz Koźmiński – prezes Fundacji For Heroes, Piotr Peszat – kompozytor i artysta dźwiękowy, Joanna Piwowońska – ekspertka ds. dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami,  oraz Konrad Rachwalik – ekspert w dziedzinie asystentury dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnością sprzężoną.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej. Stacjonarnie, w Muzeum Podziemny Olkusz (Rynek 4), będzie mogło wziąć w niej udział 70 osób. Liczba osób biorących udział online jest nieograniczona. Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować. Link do rejestracji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.

Po konferencji uczestnicy stacjonarni będą mieli możliwość  zwiedzenia Muzeum Podziemny Olkusz. Znajduje się tam trasa turystyczna po piwnicach dawnego ratusza i budynku Starostwa. Pierwsza jest poświęcona historii Srebrnego Miasta, a druga górnictwu kruszcowemu i mennicy królewskiej. Spacerując kilka metrów pod rynkiem przeniesiemy się do czasów największej świetności Olkusza. Ciekawostką jest też replika astrolabium, które należało do olkuskiego astronoma Marcina Bylicy. W tej części trasy można zobaczyć kopie starych dokumentów, rycin i map, a także filmy poświęcone m.in. rozwojowi terytorialnemu miasta, słynnym olkuskim astronomom, czy niezwykłym zabytkom.

To już ostatnia z trzech małopolskich konferencji regionalnych poświęconych innowacjom. Każda z nich dotyczy innego aspektu życia i funkcjonowania samorządu. Pierwsze spotkanie odbyło się 12 października w powiecie miechowskim i poświęcone było innowacjom w lokalnej gospodarce. Podczas drugiego, mającego miejsce w Oświęcimiu, dyskutowano o innowacyjnej gospodarce komunalnej. Trzecia i ostatnia konferencja odbędzie się w Olkuszu.