internat

Przez najbliższe 20 lat Gmina Wolbrom będzie jedynym zarządcą budynku po byłym internacie Zespołu Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej 18. Rada Powiatu Olkuskiego przychyliła się 11 marca 2015 r. do wniosku burmistrza Wolbromia i przekazała swój udział w nieruchomości w użyczenie. Obiekt, którego współwłaścicielami są Powiat Olkuski, Gmina Wolbrom i Skarb Państwa, po likwidacji internatu, przez kilka lat służył jako siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wolbromiu i zlikwidowanego w 2012 r. Gimnazjum nr 3. Zespół Szkół, którego organem prowadzącym jest Powiat, korzystał z sal lekcyjnych w internacie w czasach, gdy szkoła była liczniejsza i w budynku głównym było za ciasno. Od 3 lat jedynymi użytkownikami kilku pomieszczeń są Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olkuszu i LGD Nad Białą Przemszą. W osobnej części budynku znajdują się też mieszkania od lat zajmowane przez prywatnych lokatorów.

Budynek po byłym internacie szkół średnich w Wolbromiu o powierzchni użytkowej 2.384,42 m2 stanowi własność Powiatu Olkuskiego w 539/1000 części nieruchomości. Pozostała część jest własnością Gminy Wolbrom i Skarbu Państwa. Od czasu likwidacji gimnazjum w roku 2012, przeważająca część tego budynku pozostawała nieużytkowana. Wykorzystywane są tylko pomieszczenia na parterze, które służą wolbromskiej filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu oraz LGD Nad Białą Przemszą. Dawne, nieprzerobione na klasy pokoje po byłym internacie sporadycznie wykorzystywane były jako miejsca noclegowe dla różnych gości Gminy Wolbrom, np. grup młodzieżowych z wymian międzyszkolnych, czy miast partnerskich. Te same pokoje są również uwzględnione w gminnym systemie zarządzania kryzysowego jako miejsca awaryjnego zakwaterowania osób poszkodowanych w wyniku sytuacji losowych, np. pożaru, powodzi, itp.

Burmistrz Adam Zielnik zdecydował, że po podpisaniu umowy z Powiatem gospodarzem użyczonej nieruchomości będzie Dom Kultury w Wolbromiu. Do jego bezpośredniej dyspozycji pozostaną I i II piętro budynku oraz pomieszczenia przyziemia, natomiast parter będą nadal zajmowali dotychczasowi użytkownicy, czyli Poradnia i LGD. Okres użyczenia został obliczony na 20 lat, gdyż budynek będzie wymagał znacznych nakładów finansowych na niezbędne remonty i modernizację, a Gminie zależy, aby nakłady się zwróciły.

– Zamierzamy przenieść do budynku przy Skalskiej 18 część zajęć prowadzonych przez Dom Kultury. Już dziś jest nam bardzo ciasno i z trudem godzimy wszystkie grupy korzystające z bogatej oferty zajęć, a mamy plany poszerzenia działalności o kino studyjne, które powstanie w sali, gdzie była pierwsza siedziba LGD. Z pewnością w byłym internacie znajdzie się miejsce na zajęcia dla naszych zespołów tanecznych: Actus Animi i 7-th Step, a także na pracownie do prowadzenia zajęć plastycznych i muzycznych – tłumaczy dyrektor DK Piotr Gamrot.

O przejęcie zarządu nad całością budynku poprzednie władze Wolbromia zabiegały od kilku lat, m. in. z powodu komplikacji w prowadzeniu koniecznych remontów. Niestety nigdy nie udało się dojść do porozumienia ze współwłaścicielem obiektu. Sytuacja zmieniła się po ostatnich wyborach samorządowych: nie dość, że Wolbrom ma teraz 6 radnych powiatowych, którzy wsparli wniosek burmistrza, to jeszcze współpraca pomiędzy starostą i włodarzem Wolbromia układa się bardzo dobrze. Dzięki temu niewykorzystany dotąd należycie budynek zacznie znowu żyć, a jego potencjał przyda się do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej.

Na początek zaplanowana jest ocena stanu technicznego obiektu i przygotowanie listy niezbędnych remontów. Z całą pewnością jedną z pierwszych pozycji na liście zajmie remont części dachu, należącego dotąd do Starostwa. Drugą część wyremontowała już wcześniej Gmina. Trzeba też odświeżyć pomieszczenia, które stały puste, a także wyremontować sanitariaty i instalację wodno-kanalizacyjną w „powiatowej” części budynku. Część zajmowana wcześniej przez gminne gimnazjum, a także pokoje wykorzystywane przez powiatową poradnię obecnie nie wymagają remontu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze