big rower umig

W czwartek w olkuskim magistracie, z inicjatywy Burmistrza Romana Piaśnika, w związku z rosnącym zainteresowaniem społeczności lokalnej budową infrastruktury rowerowej w Olkuszu, odbyło się spotkanie, w którym, oprócz przedstawicieli UMiG i MOSiR Olkusz, wzięli udział także Wojciech Ozdoba – miejski radny oraz Andrzej Wiekiera – lokalny aktywista.

Było to spotkanie inaugurujące pewien cykl, którego celem będzie omówienie potrzeb rowerzystów oraz wypracowanie spójnej strategii budowy infrastruktury im przeznaczonej.

Ze strony Urzędu, wzięli w nim udział: Burmistrz Roman Piaśnik, jego zastępca – Burmistrz ds. Komunalnych Paweł Pacuń, Naczelnik Wydziału Drogowego Artur Kocjan oraz Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Marek Miłek. MOSiR reprezentował Dyrektor Dariusz Murawski

Wybór zaproszonych przez Burmistrza Romana Piaśnika osób nie był przypadkowy: radny Wojciech Ozdoba, jeszcze przed objęciem mandatu, proponował projekt ścieżki rowerowej Olkusza, biegnącej przez „Dolinkę” na Osiedlu Młodych. Z kolei Andrzej Wiekiera od długiego już czasu aktywnie działa na rzecz popularyzacji roweru jako codziennego środka transportu, m.in. poprzez organizację cyklicznych imprez. Jest także autorem projektu „Postawmy (na) rower!”, który znalazł się na liście zwycięskich zadań proponowanych przez Mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusza.

W uporządkowaniu dyskusji na temat możliwości wytyczenia ścieżek rowerowych w Olkuszu pomogły propozycje, które – w formie prezentacji – przedstawił radny Wojciech Ozdoba. W praktyce możliwość budowy tego typu infrastruktury przeznaczonej dla rowerzystów zależy m.in. od prawa Gminy Olkusz do gruntu, szerokości pasa drogowego, chodników czy zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że konieczne jest opracowanie jednego, kompleksowego planu wytyczania ścieżek rowerowych w Gminie Olkusz, dzięki któremu możliwe będzie sukcesywne budowanie infrastruktury. Burmistrz Roman Piaśnik zadeklarował gotowość do działania, obiecując, że nie było to ostatnie spotkanie w tym temacie oraz że kolejne odbędzie się po przeprowadzeniu analizy wniosków i uwag zgłaszanych w czwartek.

Michał Latos rzecznik prasowy UMiG Olkusz
Zdjęcie z Olkuskiego Święta Cyklicznego – 8.06.2014 r.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wacuś
wacuś
9 lat temu

Ścieżki rowerowe można poprowadzić po wszystkich drogach p.pożarowych w lasach które są utwardzone.Lasy są państwowe i nie powinno być z tym większego problemu.Problemem jest poruszanie się rowerem po Olkuszu.N.p.na wiadukcie głupki zrobili prędkość 70 km/godz.a chodniki mają 1,5m szerokości.Zgodnie z Kodeksem Drogowym nie jest na nim możliwy przejazd rowerem.Szczególnie w swięta dyszla t.j.wtorek i piątek można walić 70 ale w kibel.Samochody z szerokich chodników,a w ich miejsce droga dla rowerów!!!

Tom
Tom
9 lat temu

Według mnie obecnie można ścieżkę rowerową do Wolbromia, wzdłuż torów. Obecnie jest tam piasek, więc nie da się jeździć. Gdyby w bliskiej odległości zrobić utwardzoną drogę, mielibyśmy piękną ścieżkę rowerową, na terenach Państwowych. Myślę, że dużo osób z niej by skorzystało.

peak
peak
9 lat temu

[quote name=”radny Ozdoba”] Temat jest do dyskusji zarówno co do przebiegu, jak i skali działania. Swoją wstępną koncepcję przekazałem dziś do wydziałów, żeby analizy własnościowej, geodezyjnej itp. Sprawa jest całkowicie otwarta i zapraszam do zgłaszania pomysłów i uwag :)[/quote]

Panie Wojtku, po pierwsze cieszę się, ze środowisko rowerowe ma swojego przedstawiciela w RM i za to dzięki. Jeśli mamy zgłaszać jakieś uwagi, to musimy mieć do czego – może Rowerowy Olkusz mógłby udostępnić na swoim profilu społecznościowym Pana prezentację czy też najważniejsze punkty?

bez urazy
bez urazy
9 lat temu

jak sie teraz mówi pedałować czy rowerkować ?

mieszkaniec Olkusza
mieszkaniec Olkusza
9 lat temu

Trasy rowerowe, ich przebieg powinien być przemyślany. Olkusz powinien stawiać na turystykę, a jak to zrobić – skoro tyle pieniędzy ładuje się w odbudowę Rabsztyna to trasy rowerowe powinny być połączone z dojazdem do niego i pokazaniem w Olkuszu atrakcyjnych miejsc. Olkusz jest otoczony lasami, dlaczego trasy nie mogą przebiegać przez tereny zielone. Tylko tworzyć coś w tzw. „Dolince” – tam to można uczyć małe dzieci jeździć na rowerze. Turystyka rowerowa to chyba coś więcej. A gdzie bezpieczne drogi rowerowe do kompleksu na Pomorzanach. Proponuję się nad tym tematem głęboko zastanowić.

PXT
PXT
9 lat temu

Rowerzyści, radzę uważać na Damianka H. On lubi z rowerzystami pogrywać. Może być niebezpieczny.

Rowerowy Olkusz
Rowerowy Olkusz
9 lat temu

Dzięki za artykuł!
Rozkręcamy Olkusz! 🙂 Może uda się wypracować alternatywe dla 4kółek;)
Zapraszamy do współdziałania i dyskusji!
pozdrawiam Andrzej:)

radny Ozdoba
radny Ozdoba
9 lat temu

[quote name=”peak”]Czy propozycje ścieżek rowerowych zaprezentowane przez Pana radnego będą konsultowane z mieszkańcami miasta i w jakiej formie?[/quote]
Temat jest do dyskusji zarówno co do przebiegu, jak i skali działania. Swoją wstępną koncepcję przekazałem dziś do wydziałów, żeby analizy własnościowej, geodezyjnej itp. Sprawa jest całkowicie otwarta i zapraszam do zgłaszania pomysłów i uwag 🙂

Jerry
Jerry
9 lat temu

Narzekacze, a co ma sobie radny z tymi pomysłami zrobić jak nie przyjść do burmistrza i z nim o nich rozmawiać? Złapać za łopatę i sam uklepywać ścieżki rowerowe? Zamiast skłaniać do podziałów może warto przyklasnąć temu, że burmistrz i radny „opozycyjny” ponad podziałami próbują coś dobrego wspólnie zrobić.

Pipi Lang Szturm.
Pipi Lang Szturm.
9 lat temu

Do Czernej!!Na gwałt!!!Bośmy 100 lat za Pipidówką.!!

cześć
cześć
9 lat temu

Panie radny Wojciechu Ozdoba gratuluję pańskiej pracy społecznej w temacie, w którym się pan dobrze czuje. Pilnuj pan swoich pomysłów i prezentuj publicznie bo widzę, że na pańskich plecach będą się ślizgać inni, którym brakuje j…j.

peak
peak
9 lat temu

Czy propozycje ścieżek rowerowych zaprezentowane przez Pana radnego będą konsultowane z mieszkańcami miasta i w jakiej formie?

Rowerzysta1
Rowerzysta1
9 lat temu

Co ten rzecznik wypisuje , przecież to Ozdoba i Wiekiera wraz z grupa rowerzystów sa pomyslodawcami ścieżek rowerowych , oj nie ładnie Panie Burmistrzu , kolejny raz widac ze brak u Pana jakiejkolwiek inwencji twórczej , a do Ozdoby : Wojtek , swoje pomysły sprzedaj sam a Burmistrz nie jest ci w tym potrzebny , niech se Burmistrz nie myśli ze będzie sie ślizgał cały czas ,