woda1_006

Na ostatniej sesji Rasy Miejskiej w Wolbromiu radni podjęli uchwałę zatwierdzającą nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Od 10 sierpnia tego roku cena netto za 1 m³ dostarczonej wody dla wszystkich odbiorców wzrośnie z obecnych 3,92 zł do 4,02 zł, a 1 m³ odebranych ścieków bytowych z 4,41 zł do 4,50 zł (przemysłowych z 8,97 zł do 8,99 zł). Wzrost cen, choć w tym roku niewielki, wywołał stanowczy sprzeciw kilku radnych, zdaniem których wywindowany poziom w latach ubiegłych jest zbyt wysoki, aby jakakolwiek podwyżka była do zaakceptowania. Dyrektor Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Adam Kamionka przekonuje, że podwyżki cen związane są głównie ze wzrostem kosztów ponoszonych przez WZWiK, takich jak: wzrost cen energii elektrycznej, kosztów wywozu osadów czy badań laboratoryjnych. Jednakże taka argumentacja nie przekonała radnych głosujących przeciwko uchwale w sprawie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki. Przyczyny wygórowanych – ich zdaniem – cen upatrują w niegospodarności władz samorządowych.

Gmina Wolbrom zaopatrywana jest w krystalicznie czystą wodę z ujęć głębinowych, przez co nie wymaga kosztownego uzdatniania. Niemal bliźniaczą w tym zakresie gminą, bo o takim samym sposobie pozyskiwania wody i ze zbliżoną do Wolbromia liczbą mieszkańców, dzięki czemu właściwą do porównań, jest Miechów. W Miechowie jednak ceny wody i ścieków są niższe o ok. 30%. Woda i ścieki znacząco są tańsze również w Charsznicy, Żarnowcu, Trzyciążu, Gołczy i Skale. Droższe natomiast w Olkuszu, gdzie woda, zanim trafi do odbiorcy, przechodzi kosztowny proces uzdatniania. A i tak różnica z Wolbromiem wynosi jedynie ok. 15 %. Cena wody w Wolbromiu w ostatnich 5 latach wzrosła o ok. 39%, a ścieków bytowych aż o ponad 100%. Gdzie zatem tkwi przyczyna tak wysokich podwyżek?

woda1_003Radny Kazimierz Pacia jest zdania, że problem tkwi w przestarzałej, przez co awaryjnej zarówno sieci wodociągów i kanalizacji, jak i oczyszczalni ścieków. Przekonywał, że urządzenia i sieć wymagają większych nakładów inwestycyjnych, przy wykorzystaniu funduszy europejskich. Jakość wodociągów ilustrował przykładami ogromnych strat wody wynikających z nieszczelności sieci i urządzeń wodociągowych sięgających 420 tys. m³ rocznie. Straty te w porównaniu z ilością ok. 690 tys. m³ rocznej sprzedaży tego surowca wydają się niepokojąco wysokie. – Uciekają nam w ten sposób milionowe kwoty – tłumaczył. – Dobry gospodarz dbałby o to, żeby straty były jak najmniejsze. A te straty z roku na rok się powtarzają. W ciągu 8 lat wymieniliśmy zaledwie 40 km rurociągów, a mamy ich 350 km. Doszło już do tego, że przedsiębiorstwa w Wolbromiu, aby uniknąć płacenia tak wysokich cen za wodę, budują własne ujęcia. Kiedyś mieliśmy sprzedawać wodę innym gminom, ale kto ją kupi, jeśli wokół wszyscy mają tańszą? – pytał.

woda2Komentując wypowiedź radnego dyrektor WZWiK-u przyznał, że sieć wodociągowa i kanalizacyjna jest przestarzała. – Występują co najmniej trzy awarie dziennie – wyjaśniał. – Kanalizacja zbudowana jest z różnych materiałów. Jedna studzienka wyżej, druga niżej. Ogólnie kanały są w bardzo złym stanie i trzeba prowadzić cały czas remonty – dodał. Dyrektor Adam Kamionka podkreślił, że w taryfach nie uwzględniono amortyzacji, czyli 950 tys. rocznie, chociaż de facto powinno się ją uwzględniać. – Gdybyśmy te pieniądze mieli, bylibyśmy zobligowani do tego, żeby przeznaczyć je na remont sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. A tak, prace te wykonywane są z pieniędzy przez nas zaoszczędzonych, często ponad siły pracowników – tłumaczył prezes.

Burmistrz Jan Łaksa na pytanie, dlaczego sieć wodociągowa i kanalizacyjna, jak i oczyszczalnia są w takim stanie technicznym, odpowiedział, że od kiedy jest burmistrzem, prace remontowe trwają cały czas. Co roku wymienianych jest 7 do 8 km sieci. Żeby wymieniać więcej, należałoby podnieść ceny wody i ścieków. – Niestety, na remonty wodociągów nie ma środków unijnych. Takie dofinansowania mogą jedynie otrzymać miejscowości, które jednocześnie budują sieć wodociągową i kanalizacyjną, czyli tam, gdzie jeszcze nie ma wodociągów, a nasza gmina jest w 100% zwodociągowana. Jeśli chodzi o oczyszczalnię, która oddawana do użytku w 1994 r. już była przestarzała, to też nie można powiedzieć, że nic nie robiłem. Kończyliśmy budowę stacji odwadniania osadów, wykonaliśmy zmianę systemów sterujących, nie wspominając już o dwóch poważnych remontach biooxybloków – tłumaczy burmistrz Wolbromia, Jan Łaksa.

Co roku o tej porze w uzasadnieniu konieczności podwyżek cen wody i ścieków powtarzają się podobne argumenty, czyli większe koszty usuwania awarii sieci, czy też przestarzałej oczyszczalni ścieków, która jest jedną z ostatnich jednostek w kraju pracujących w technologii biooxyblok. W tej sytuacji każda podwyżka cen energii znacząco rzutować musi na wysokość taryf. Gdyby prace ruszyły kilka lat temu, z pewnością ceny wody i ścieków byłyby dziś o wiele niższe.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wolbromiok
Wolbromiok
12 lat temu

[quote name=”Kaśka”]Było by dobrze gdyby nasi zacnie radni „koalicji burmistrzowskiej ” w Wolbromiu w któreś niedzielne popołudnie wsiedli na rowery( zdrowiej i lepiej można ocenić) i pojechali na wycieczkę po ościennych gminach np Gołcza Charsznica Trzyciąż Sułoszowa Żarnowiec.Myślę że po takiej wycieczce sami wystąpili by o odwołanie Burmistrza (ew zdopingowali by Go wreszcie do pracy ) w w/w Gminach już dojazdówki do pól są pięknie asfaltowane a przy większości dróg w miejscowościach są chodniki zaczynają robić kanalizację na wsiach ,itd .U nas chyba nie ma budżetu zawsze słychac tylko ” nie ma pieniędzy” to gdzie one są ??????????????????????????????[/quote]Może już czas zacząć sprawdzać „gdzie są te pieniądze” przynajmniej tyle co z wyliczeń Zielnika ( a pewnie jest ich znacznie więcej!!!)

Kaśka
Kaśka
12 lat temu

Było by dobrze gdyby nasi zacnie radni „koalicji burmistrzowskiej ” w Wolbromiu w któreś niedzielne popołudnie wsiedli na rowery( zdrowiej i lepiej można ocenić) i pojechali na wycieczkę po ościennych gminach np Gołcza Charsznica Trzyciąż Sułoszowa Żarnowiec.Myślę że po takiej wycieczce sami wystąpili by o odwołanie Burmistrza (ew zdopingowali by Go wreszcie do pracy ) w w/w Gminach już dojazdówki do pól są pięknie asfaltowane a przy większości dróg w miejscowościach są chodniki zaczynają robić kanalizację na wsiach ,itd .U nas chyba nie ma budżetu zawsze słychac tylko ” nie ma pieniędzy” to gdzie one są ??????????????????????????????

OranGooThan
OranGooThan
12 lat temu

[quote name=”kapuściany głąb”] No i teraz macie bigos. :lol:[/quote]
Raczej kompost. 😀

kapuściany głąb
kapuściany głąb
12 lat temu

[quote name=”Ewcik”]kapusta i smród :sad:[/quote]
Tacyście cwani w tym Wolbromiu, tylko my od 20 lat mamy tego samego, dobrego gospodarza i teraz nie wiemy co z pieniędzmi robić, a wy cożęście narobili w zeszłym roku? Daliście się podejść chłopu ze wsi.i dalej was wodzi za nos. To gdzie jest więcej kapuścianych głąbów? W Charsznicy, czy Wolbromiu? No i teraz macie bigos. 😆

AdamZielnik
AdamZielnik
12 lat temu

[quote name=”Ewcik”]kapusta i smród :sad:[/quote]
Tylko, że oni nawet do tych kapuścianych pól mają asfaltowe drogi, a my w mieście nie wszędzie 😮 :-*

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

[quote name=”C h y ż y”], czyli tak naprawdę gmina niewiele cię obchodzi. Czyżby liczyła się tylko władza dla samej władzy?[/quote]
No i na koniec mała dygresja? Czy ty rozdzierasz swoje medialne szaty ku chwale naszej małej ojczyzny? Nie. Bierzesz za to kasę (nawiasem mówiąc mógłbyś się pochwalić, ile kosztuje twój patriotyzm, twoje „zaangażowanie”- ryczałt, czy wierszówka?), a ja, bezduszny prawnik, wszystko co zrobiłem i robię dla Gminy Wolbrom i jej mieszkańców, robię za Bóg zapłać 😮 (z czego oczywiśnie nie omieszkali się śmiać moi koledzy po fachu, mając mnie za frajera). Więc się nie snobuj na filantropa, bo ci do niego tak blisko, jak stąd na koniec świata. I ty śmiesz mnie oceniać i osądzać. Kim ty w ogóle(moderacja) jesteś, (moderacja) jeden. To jest ten obiektywizm dziennikarski? A jeśli już to nie zapominaj, że ciebie obowiązują surowsze normy. Bo na razie, to ja jestem cywil, prywatny człowiek, a ty jesteś wielki pan żurnalista, więc zachowuj przynajmniej pozory.

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

[quote name=”C h y ż y”], nie jest dyskusja i rozwiązywanie problemów, czyli tak naprawdę gmina niewiele cię obchodzi. Czyżby liczyła się tylko władza dla samej władzy?[/quote]
Nie oceniaj innych ludzi według siebie. To nie ja podstawiam i to w dodatku wyjątkowo nieudolnie, świnie innym ludziom, tylko po to, żeby zrealizować swoje chore sny, a raczej rojenia o potędze i awansować z księgarza na włodarza. 😀
PS. 1 No i zorganizowałeś we wtorek ten marsz? Pytam bo nie wiem, ponieważ nikt mnie nie zaprosił, chociaż obiecałeś publicznie. 😆
PS. 2 Jak to w końcu jest. Podobno nie wolno ci komentować swoich własnych artykułów, nie mówiąc już o lansowaniu samego siebie (marsz milczenia – jesteś wiceprezesem zarządu stowarzyszenia; Tesco – jesteś kupcem wolbromskim, w obydwóch sprawach jesteś stroną, piszesz sam o sobie i sam siebie lansujesz) i ty mnie będziesz pouczał co jest dobre, a co złe, ty śmiesz mnie oceniać faryzeuszu?

C h y ż y
C h y ż y
12 lat temu

Oj, jak cię to boli. Z tego wnoszę, że twoim celem, co widać aż nadto, nie jest dyskusja i rozwiązywanie problemów, czyli tak naprawdę gmina niewiele cię obchodzi. Czyżby liczyła się tylko władza dla samej władzy?

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

[quote name=”C h y ż y”] Stawiam dolary przeciwko orzechom, że czyta. Ale najważniejsze, że Ty czytasz. :-)[/quote]
Ale w opinii wielu osób, moim zdaniem najważniejsze jest, że jednak nic nie piszę, 😡 , a jak dowiedzieliśmy się, moim zdaniem u forumowiczów, bez tego, moim zdaniem artykuły przechodzą bez echa. 🙁 😀 , bo przypomijmy czytelnikom, moim zdaniem, historię wpisów, które wpływają na poczytność artykułów, a nie, moim zdaniem odwrotnie. 🙂

C h y ż y
C h y ż y
12 lat temu

[quote name=”S ł a w e k”] Burmistrz nie czyta. Nie czyta, moim zdaniem, nawet swojego organu, co, moim zdaniem sam potwierdził. Moim zdaniem to nie wiem, czy w ogóle potrafi czytać?[/quote]
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że czyta. Ale najważniejsze, że Ty czytasz. 🙂

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

[quote name=”C h y ż y”] Burmistrz czyta:[/quote] Burmistrz nie czyta. Nie czyta, moim zdaniem, nawet swojego organu, co, moim zdaniem sam potwierdził. Moim zdaniem to nie wiem, czy w ogóle potrafi czytać?
, [quote name=”C h y ż y”]społeczeństwo. :[/quote]
No nie, moim zdaniem to teraz na serio przegiąłeś.

C h y ż y
C h y ż y
12 lat temu

[quote name=”S ł a w e k”][quote name=”C h y ż y”] Ty czytasz, :[/quote]
Nie ja piszę, moim zdaniem. :D[/quote]
Proste jak metr sznurka… w kieszeni 🙂

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

[quote name=”C h y ż y”] Ty czytasz, :[/quote]
Nie ja piszę, moim zdaniem. 😀

C h y ż y
C h y ż y
12 lat temu

[quote name=”S ł a w e k”]Ponieważ Kołodziej mnie uprzedził i już w ubiegłym tygodniu pisał o tym na Wolbromianach, co, moim zdaniem, bardzo mnie rozzłościło, gdyż, moim zdaniem, to ja jestem najmądrzejszy na świecie i, moim zdaniem, pozjadałem wszystkie rozumy, więc dlatego ja, moim zdaniem, popiszę troche teraz sam do siebie pod 10 nickami, żeby, moim zdaniem, zrobić koło siebie trochę ruchu i moim zdaniem, wykazać się przed redakcją, że, moim zdaniem ktoś czyta moje artykuły[/quote]
Ty czytasz, Burmistrz czyta, społeczeństwo. Proste jak metr sznurka 😆

Józek
Józek
12 lat temu

A wiesz Mietek kto za to płaci? Ja płacę, Ty płacisz, społeczeństwo… Wolbromia.

S ł a w e k
S ł a w e k
12 lat temu

Ponieważ Kołodziej mnie uprzedził i już w ubiegłym tygodniu pisał o tym na Wolbromianach, co, moim zdaniem, bardzo mnie rozzłościło, gdyż, moim zdaniem, to ja jestem najmądrzejszy na świecie i, moim zdaniem, pozjadałem wszystkie rozumy, więc dlatego ja, moim zdaniem, popiszę troche teraz sam do siebie pod 10 nickami, żeby, moim zdaniem, zrobić koło siebie trochę ruchu i moim zdaniem, wykazać się przed redakcją, że, moim zdaniem ktoś czyta moje artykuły

Mietek
Mietek
12 lat temu

Podczas tak deszczowych dni jak teraz wolbromska oczyszczalnia głównie oczyszcza deszczówkę, bo władza nawet nie rozpoczęła budowy kanalizacji rozdzielczej, jak to się dzieje w innych gminach, nie tylko w Paryżu ale np. w Gołczy. Tam deszczówka wpływa do rzek, a oczyszczalnia oczyszcza ścieki, dlatego m.in. jest taniej. Ktoś powie, że Paryż bogaty i daleko, ale Gołcza trochę bliżej i nie tak bogata, a też potrafi. W Wolbromiu za to jak na Białorusi.

Józek
Józek
12 lat temu

A w Miechowie dużo taniej, widać dobrzy gospodarze. Może by tam wysłać burmistrza na szkolenie. Albo skarbnika, żeby nie gubił forsy po drodze.

Paryżanka
Paryżanka
12 lat temu

Jak ty jesteś z Charsznicy to ja jestem z ………… Paryża!

Charsznica
Charsznica
12 lat temu

A choćby projekt przydomowych oczyszczalni mamy, współfinansowany ze srodków unijnych. W Charsznicy mamy HALĘ, orlika i fajny basen. Spokój i cisza. W Wolbromiu za to śmierdzi syfem z ulic i walających się śmieci (to do niejakiej Ewcik). A z tej kapusty to całkiem niezły przychód mamy więc pozdrowienia dla drożyzny za miedzą !

Ewcik
Ewcik
12 lat temu

kapusta i smród 🙁

Wolbrom
Wolbrom
12 lat temu

A komu starcza? ewenement jakiś. A co tam jest w tej Charsznicy? a w Gołczy co?

Gołcza
Gołcza
12 lat temu

Taki duży budżet macie, a na nic Wam nie starcza pieniędzy. Dziurawy ten worek z kasą czy co?

Charsznica
Charsznica
12 lat temu

Nic tylko kupować działki w Charsznicy i tam się budować. Po co niszczyć sobie nerwy i budżet takimi opłatami ? Niech Łaksa sam się kisi ze swoimi kurami sam… .