pieniadze

Po raz drugi w tym roku Ministerstwo Finansów opublikowało ranking dochodów poszczególnych samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zestawienie opracowane jest na podstawie nowych wyliczeń obejmujących szerszy zakres danych. Spośród gmin z naszego powiatu najwyższą lokatę zajmuje gmina Bolesław. Najgorzej wypadł zaś Olkusz.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie dochodów, jakie uzyskują poszczególne samorządy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Podstawą wyliczeń resortu były dane o finansach gmin za rok 2015. Obecne zestawienie opiera się na danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny za 2016 rok.

W nowym zestawieniu wzięto pod uwagę dochody własne samorządów czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udział w PIT i CIT. Oprócz tego podstawę wyliczeń stanowią także: subwencja ogólna, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Polska Agencja Prasowa, ze sprawozdań regionalnych izb obrachunkowych – które stanowią podstawę analizy – wynika, że wzrost dochodów wystąpił w 93 procent gmin. Dynamika wzrostu przyspieszyła z blisko 4 proc. do ok. 16 procent. Według RIO jest to głównie zasługa dotacji celowych na realizację zadania zleconego „Rodzina 500+”.

Według tych danych dochody polskich gmin per capita wahają się teraz od 2,8 tys. zł do niespełna 48 tys. zł. Najbogatszą gminą w Polsce nadal pozostaje Kleszczów w województwie łódzkim. Suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Jest to niemal 17 razy więcej niż w Komprachcicach, gminie wiejskiej w województwie opolskim. Gmina ta znalazła się w tym zestawieniu na przeciwległym biegunie. Jest to najbiedniejszy samorząd, gdzie dochody per capita wynoszą zaledwie 2 822 zł.

Jak na tym tle wypadają gminy z naszego powiatu? W zestawieniu obejmującym 2478 samorządów niezmiennie najwyżej plasuje się Bolesław z kwotą 4 655,95 zł na osobę. W skali kraju gmina ta zajęła 273 pozycję. Na drugim miejscu w powiecie znalazło się Bukowno, które tym razem dzieli od sąsiada duży dystans. Dochód samorządu w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł tam w 2016 roku 3 899,80 zł, co dało miastu 1216 pozycję w zestawieniu.

Kolejną gminą w zestawieniu są Klucze, gdzie dochód per capita wynosi 3 451,82 zł (2163 miejsce). Na czwartym miejscu uplasował się Trzyciąż z wynikiem 3 428,75 zł na osobę, co daje 2201 miejsce w zestawieniu. W Wolbromiu przychód na jednego mieszkańca to 3 352,01 zł (2300 pozycja w rankingu). W Olkuszu wskaźnik ten wynosi 3245,07 zł (pozycja nr 2392).

Ranking resortu stanowi informację o dochodach samorządów w Polsce. Współczynników tych nie należy mylić z dochodami, jakie uzyskują jej mieszkańcy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Europejczykolkuski
Europejczykolkuski
6 lat temu

Brawo butmiszcz Piasnik , takiego wyniku Olkusz jeszcze nigdy nie miał , to właśnie jest zasługa naszego słońca jury , najjaśniej świecącej gwiazdy naszej gminy , Drodzy Olkuszanie minęło juz 3 lata , powtórzę trzy lata rządów w/w osoby , i co nam przyniosły te rządy ? Nieudolność , nieudolność , po stokroć nieudolność , od chodniczka do chodniczka , a puderkiem troszkę przypudrowac i jakoś to będzie , to tu sie pokazać , to tam , to tu sie podpiąć to tam , żadnego pomysłu na rozwoj gminy i miasta , żadnego pomysłu aby nasza gmina miasto pięła sie do góry w rankingach pozyskiwania środków zewnętrznych aby środki zdobyte z tychże funduszy mogły wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej naszych rodzimych przedsiębiorców a poprzez to naszych mieszkańców zatrudnionych w tych firmach , SWIETYM OBOWIĄZKIEM gospodarza miasta jest należyte utrzymanie infrastruktury drogowej czy chodnikowej , i to niezależnie kim ten gospodarz jest , zapamiętajmy to obowiązek burmistrza , natomiast naszemu słońcu jury wydaje sie ze jak tu rzuci na malowanie remizy ,tam na odnowienie kawałka drogi czy temu podobne działania ,to jest to jego sukces mówiący o kompetencjach , zastanówmy sie czy jakikolwiek warunek na rozwoj gminy został spełniony przez obecne władze , najlepszym przykładem na nieudolność i pudrowanie jest „malowanie frontu urzędu” , dość tego

Ryszard Ochucki
Ryszard Ochucki
6 lat temu

[quote name=”Cyklista”]W przyszłym roku zaowocują wszystkie strefy gospodarcze obiecane przez burmistrza w kampanii wyborczej. Już ruszył na rowerze w teren żeby poinformować osobiście o tym.[/quote]
– zapewne też zaowocują drzewka, które kupił Starosta ( nie za swoje ) no i pszczoły dadzą miód – będzie lepiej ! 😆

Berni
Berni
6 lat temu

My, Olkusz, w 4 % najbiedniejszych gmin w Polsce, z takimi tradycjami w przemyśle, górnictwie, z takim położeniem geograficznym, miedzy dwoma metropoliami, piękne tereny, jura krakowsko-częstochowska, taki potencjał. Przecież tyle jest w Polsce wydawałoby się biednych rejonów – świętokrzyskie, lubuskie, ściana wschodnia itd, gdzie nie ma za wiele. A jednak, jesteśmy za nimi. Na miejscu burmistrza, starosty, radnych – obecnych i byłych, zaszyłbym się w najgłębszą norę i nie wychodził z niej aż do kresu świata

Cyklista
Cyklista
6 lat temu

W przyszłym roku zaowocują wszystkie strefy gospodarcze obiecane przez burmistrza w kampanii wyborczej. Już ruszył na rowerze w teren żeby poinformować osobiście o tym.

Matematyk
Matematyk
6 lat temu

Brawo Olkusz: na 2478 samorządów jesteśmy w ostatniej setce … Albo inaczej: jesteśmy w gronie 4% najbiedniejszych gmin w Polsce.

Panie Burmistrzu, są powody do dumy ;).