Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia przybycie Jezusa Chrystusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy i rozpoczyna liturgię Wielkiego Tygodnia, który kończy się Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. W Wolbromiu tego dnia tradycyjnie celebrowana jest wieczorna droga krzyżowa ulicami miasta.
W dawnej Polsce w Niedzielę Palmową, najczęściej po sumie, w kościołach pokazywano przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w wcielając się w role Chrystusa, Kajfasza, Piłata i Judasza chodzili po miastach i wioskach, odtwarzając misterium Męki Pańskiej. Do dziś pasyjne misteria odbywają się w każdy Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kilka lat temu w Wolbromiu powstała idea, aby wierni rozpoczynali świętowanie wydarzeń Wielkiego Tygodnia podczas ulicznej Drogi Krzyżowej, trasą od jednego do drugiego lokalnego kościoła. W niedzielę 20 marca, jak co roku setki wiernych z obydwóch wolbromskich parafii, a także wielu przyjezdnych, wzięło udział w tym nabożeństwie, poprowadzonym głównymi ulicami Wolbromia z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego do parafii św. Katarzyny. Rozważając tajemnice Męki Pańskiej, wierni reprezentujący różne stany i grupy społeczne nieśli krzyż misyjny.
Niedziela Palmowa to bardzo ważny czas dla wszystkich wierzących, którzy mogą wtedy w bardziej szczególny sposób skupić się na refleksji nad sensem życia i śmierci w kontekście Zbawczej Misji Chrystusa.