usciskdloni

Czy dwóch gospodarzy może wspólnie rządzić na jednym podwórku z korzyścią dla mieszkańców? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie rządzących naszym miastem i powiatem.

 
Burmistrza Olkusza i starostę olkuskiego zapytaliśmy, czy widzą możliwość podjęcia wspólnych działań w kilku kwestiach. Mamy na myśli sprawy, którymi zajmują się na co dzień obydwa te samorządy. O wspomnianych sprawach pisaliśmy wielokrotnie. Zapytaliśmy o te, w których często w naszej redakcji interweniują mieszkańcy. Chcemy wiedzieć, czy burmistrz i starosta są w stanie dojść do porozumienia, a może jakieś już udało się wypracować? Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi od włodarzy miasta i powiatu, opublikujemy je na naszych łamach.

O co zapytaliśmy burmistrza i starostę?

1.Sprzątanie ulic – w jakim stanie jest Olkusz, każdy widzi. Mieszkańcy notorycznie skarżą się na brudne ulice, liście zalegające tygodniami na chodnikach, przepełnione kosze na śmieci. Temat czystości, a raczej jej braku, wielokrotnie poruszaliśmy. Czytelnicy często przysyłają nam zdjęcia miejsc, które zamieniły się w wysypiska śmieci. Czy, gdyby gminne i powiatowe służby połączyły siły, w mieście byłoby czyściej?  

2.Odśnieżanie ulic – niekiedy zabawny jest widok pługa, który odśnieża tylko drogi gminne, a wjeżdżając na drogę powiatową już nie „pracuje”. Czy możliwe jest wspólne odśnieżanie, dzięki któremu zimą ulice będą szybciej przejezdne? A może dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zaoszczędzić?

3.Przystanki – prawie trzy lata temu znowelizowano Ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Zapis dotyczący tego, kto powinien utrzymywać przystanki w czystości różnie interpretowano. Projekt porozumienia pomiędzy gminami a starostwem powiatowym, na mocy którego gminy byłyby odpowiedzialne za sprzątanie, miał być gotowy kilka miesięcy temu. Czy ten temat udało się skutecznie rozwiązać?

4.Budynek dawnego starostwa – zabytek stojący w rynku powinien być wizytówką miasta, a nie wyrzutem sumienia jego właścicieli. Budynek z roku na rok popada w większą ruinę. Od kilku lat stanowi współwłasność gminy i powiatu. Owa współwłasność miała pomóc w pozyskaniu środków na gruntowną modernizację. Patrząc na zabytek można odnieść wrażenie, że jest dokładnie odwrotnie. Czy władze powiatu i gminy wypracują wreszcie zgodne stanowisko dotyczące przyszłości obiektu? A jeśli tak, to jakie mają pomysły dotyczące jego przyszłości ?

Jak myślicie, czy nasi włodarze mogą i chcą współdziałać w wymienionych kwestiach?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
myślmy, to mie boli
myślmy, to mie boli
9 lat temu

[quote name=”Citizen Thierry”]Zostały wymienione tylko niektóre grzeszki naszej nieudolnej władzy. Mówiąc delikatnie władze tak naprawdę są NIEWIDOME na olkuskie problemy, od początku wszystko trzeba władzy pokazywać palcem, WIELOKROTNIE! Największą winę ponoszą BURMISTRZ i STAROSTA, oni są ślepi najbardziej.[/quote]
Myślę, że Burmistrz mimo wskazań palcem rozwiązań prostych i skutecznych ich nie realizował. Problemy zostawały i kisły, pewnie ku uciesze cwaniaków liczących na mętną wodę, w której najwięcej można złowić – np. problem szkoły specjalnej. Ja staram się wysilić i być dobrej myśli. Mam nadzieję, że nowi Starostowie wprowadzą jakość i zdrowy rozsądek reprezentując oczywiście nas. Najwyżej się zawiodę ale nikt mi nie powie, ze jestem smętnym marudą. Wolę ewentualnie być naiwniakiem.

PAVW
PAVW
9 lat temu

[quote name=”www.pl”]Ta ręka w garniturze, to nie jest ręka Pana Burmistrza Rzepki. On nosi obrączkę a na tej nie ma. A ta druga też mi wygląda nie na rękę Pani Starosty Rzońcy. Ona ma delikatniejszą od tej na zdjęciu.[/quote]
TO NIE JEST RĘKA STAROŚCINY. STAROŚCINA MALUJE PAZNOKCIE A TA RĘKA NIE MA POMALOWANE. CZYJA TO RĘKA ?.

vvvv
vvvv
9 lat temu

[quote name=”wiarus”]Nie dziwi mnie że nowa władza władza się miota i nie znając przepisów i zasad odbija się od ściany do ściany.[/quote]
i dodajmy, że udaje : Teraz My i będzie lepiej – a może tylko inaczej (ale czy lepiej?)

www.pl
www.pl
9 lat temu

Ta ręka w garniturze, to nie jest ręka Pana Burmistrza Rzepki. On nosi obrączkę a na tej nie ma. A ta druga też mi wygląda nie na rękę Pani Starosty Rzońcy. Ona ma delikatniejszą od tej na zdjęciu.

pyt
pyt
9 lat temu

[quote name=”ObservatoreJlcusiano”]Tylko w matematyce dwa minusy czasami dają plus. Władza w Olkuszu cała do wymiany, miejska i powiatowa, natychmiast.[/quote]
tylko skąd wziąć dobrych zastępców? zamieni stryjek…?

mckw
mckw
9 lat temu

Juz sie zaczyna kampania wyborcza

Władza do wymiany
Władza do wymiany
9 lat temu

[quote name=”wiarus”]Nie dziwi mnie że nowa władza władza się miota i nie znając przepisów i zasad odbija się od ściany do ściany.[/quote]
Nie ma nowej władzy w radzie, to jest ciągle ta sama władza tak samo odpowiedzialna za zły stan powiatu jak poprzednia. W całej radzie powiatu nie ma radnych niewinnych, są tylko przebiegli, którzy mniej lub bardziej nieudolnie usiłują zwalać winę na innych.

wiarus
wiarus
9 lat temu

Nie dziwi mnie że nowa władza władza się miota i nie znając przepisów i zasad odbija się od ściany do ściany.

Citizen Thierry
Citizen Thierry
9 lat temu

Zostały wymienione tylko niektóre grzeszki naszej nieudolnej władzy. Mówiąc delikatnie władze tak naprawdę są NIEWIDOME na olkuskie problemy, od początku wszystko trzeba władzy pokazywać palcem, WIELOKROTNIE! Największą winę ponoszą BURMISTRZ i STAROSTA, oni są ślepi najbardziej.

ObservatoreJlcusiano
ObservatoreJlcusiano
9 lat temu

Tylko w matematyce dwa minusy czasami dają plus. Władza w Olkuszu cała do wymiany, miejska i powiatowa, natychmiast.