Olkusz

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 spowodowała, że działalność instytucji kultury musiała się przenieść głównie do sieci. W taki też sposób od kilku tygodni działa Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Mimo tych trudności w BWA w ostatnim czasie odbyły się m.in. dwa wernisaże wystaw, Olkuskie Zaduszki Jazzowe oraz rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Kolaż-Asamblaż. Ale to nie wszystko.

Twarze ZAiKS-u

W piątek 23 października, Galeria BWA zaprosiła na wernisaż online wystawy fotografii pt. “Twarze ZAiKS-u”. Ekspozycję stanowiło 35 plansz wymiarach 100×70 cm z fotografiami autorstwa: Ryszarda Horowitza, Krzysztofa Gierłatowskiego, Wojciecha Druszcza, Witolda Krassowskiego, Jacka Barcza, Jana Morka, Zbigniewa Furmana, Marka Szymańskiego oraz Kingi Karpati i Daniela Zarewicza, prezentujących fotografie, których bohaterami są pisarze, reżyserzy, jazzmani, twórcy muzyki filmowej i aktorzy. Wymieńmy na przykład Wojciecha Waglewskiego, Zbigniewa Hołdysa, Korę, Czesława Niemena, Gustawa Holoubka, Agnieszkę Holland, Andrzeja Wajdę, Sławomira Mrożka, Olgę Tokarczuk, Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Portrety, w większości czarno-białe, wykonane w niebanalny sposób, próbują wyeksponować najbardziej charakterystyczne cechy danego twórcy.

Wystawa poplenerowa XVI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego “Srebrne Miasto” Olkusz 2020

Wernisaż wystawy online z tegorocznego XVI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego “Srebrne Miasto” Olkusz odbył się 20 listopada. Był to pierwszy poplenerowy wernisaż bez udziału publiczności. Na wystawie zaprezentowano prace 18 artystów, wśród których znaleźli się: Aleksandra Zuba-Benn, Stanisław Dziubak, Dorota Waligóra, Helena Jacyno-Piaskowska, Agnieszka Czyżewska, Adam Pociecha, Krzysztof Grajczak, Jerzy Dmitruk, Grzegorz Skrzypek, Damian Pacha, Marcin Korek, Stanisław Stach, Paweł Olchawa, Mariusz Połeć, Anna Płachecka-Śniadach, Joanna Zając-Slapničar (Słowenia), Edward Gałustow (Białoruś) oraz Michał Kwarciak. Przypomnijmy: tegoroczny plener odbywał się w dniach 1-10 sierpnia. W czasie jego trwania artyści pracowali nad obrazami, które weszły w skład wystawy poplenerowej. Inspiracją dla plenerowiczów były zakątki ziemi olkuskiej.

“Ta edycja pleneru okazała się wyjątkowa – specyficzna i dziwna w swojej irracjonalności” – napisała we wstępie do towarzyszącego wystawie poplenerowego katalogu jedna z uczestniczek wydarzenia, Dorota Waligóra. „Osiemnastu twórców z Polski, Białorusi i Słowenii zamkniętych w Matriksie bursy, mimo wielkiej życzliwości opiekunów, odczuło dotkliwie obostrzenia wymuszone przez pandemię (…). Zaistniała sytuacja spowodowała pewien specyficzny rodzaj skupienia i wyalienowania. Plener inny niż wszystkie – zwykle głośne i kolorowe, pełne szalonych pomysłów, godnych zwariowanych głów artystycznej bohemy”.

XX Olkuskie Zaduszki Jazzowe

Wielka szkoda, że tegoroczne olkuskie święto jazzu musiało także odbyć się w internecie. Nic bowiem nie zastąpi odbioru muzyki na żywo, a pamiętając poprzednie edycje olkuskich Zaduszek, podczas których BWA “pękało w szwach”, trudno nie czuć niedosytu. Mimo wszystko, 12 listopada Galeria zorganizowała jubileuszowe XX Olkuskie Zaduszki Jazzowe, w ramach których odbyły się dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich wystąpili: Jacek Korohoda (gitara), Leszek Nowotarski (saksofon, flet) i Grzegorz Piętak (kontrabas). Zespół zaprezentował jazzowe standardy w nowoczesnych interpretacjach, m.in. “Mercy, mercy, mercy”, “In a Sentimental Mood”, czy „My Little Suede Shoes”.

W czasie drugiego koncertu dla miłośników jazzu zaśpiewała znana olkuszanom z ubiegłorocznych Zaduszek Mili Morena (właściwie Milagros Abreu; urodziła się i kształciła muzycznie w Hawanie), której towarzyszył zespół w składzie: Jarosław Kaganiec (fortepian), Wojciech Szwugier (kontrabas) i Michał Heller (perkusja). Tym razem zabrzmiały m.in. „Autumn Leaves”, „Dream a Little Dream of Me”, czy „What a Wonderful World”.

Warto dodać, że nagrania z koncertów są dostępne na stronie internetowej Galerii i na profilu GSW BWA na Facebooku.

V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Kolaż-Asamblaż

Kolaż-Asamblaż to konkurs cieszący się dużą popularnością wśród osób, do których jest kierowany. Biorą w nim udział artyści profesjonalni oraz studenci ostatniego roku wyższych magisterskich uczelni artystycznych oraz wyższych magisterskich uczelni o profilu artystycznym z całej Polski. Na konkurs przyjmowane są prace w technice kolaż i asamblaż wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, uprzednio niepublikowane. W tym roku do drugiego etapu zakwalifikowano 30 kolaży/asamblaży. Jury w składzie: dr Wojciech Szymański – przewodniczący, Joanna Warchoł – prezes ZPAP Okręg Krakowski oraz Stanisław Tabisz – rektor, prof. ASP w Krakowie zdecydowało o następującym rozdziale nagród i wyróżnień:

I nagroda: 5000 zł – Agnieszka Mitura-Bagińska (“Siunjata”);

II nagroda: 3000 zł – Damian Pacha (mieszkaniec Bolesławia) (“Zagrożenie”);

III nagroda: 2000 zł – Ireneusz Kopacz (“Mapowanie miejsca”);

wyróżnienie: 1000 zł – Tamara Maj (“Mandala Smakosza Ryb”);

wyróżnienie honorowe – Małgorzata Drozd-Witek (“Uwięziona”).

Zgodnie z regulaminem prace, które uzyskały nagrody pieniężne, zostały przekazane przez autorów do zbiorów kolekcji GSW BWA. Cały projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dodajmy, że wernisaż wystawy pokonkursowej V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Kolaż-Asamblaż 2020 planowany jest na 18 grudnia.

Warsztaty i wykłady online

Poza wernisażami i koncertem zaduszkowym w Galerii odbywały się w ostatnim czasie także warsztaty i wykłady. W internecie są dostępne filmy z zajęć praktycznych z artystami: Michałem Kwarciakiem (na temat kompozycji obrazu oraz malowania martwej natury farbami akrylowymi), Anną Płachecką-Śniadach (warsztaty ceramiczne), czy wykłady – z prof. ASP w Krakowie Stanisławem Tabiszem (“Miasto jak dzieło sztuki”) i Małgorzatą Duszą, wykładowcą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej (dwa wykłady z historii sztuki).

Spotkania autorskie

Także miłośnicy literatury nie mogą czuć się zawiedzeni. W październiku w Galerii odbyły się dwa spotkania autorskie: z poetą Łukaszem Jaroszem, który promował swoją najnowszą książkę poetycką pt. “Dzień Liczby Pi” (prowadzenie spotkania: Jarosław Nowosad), oraz z Maciejem Meleckim (dyrektorem Instytutu Mikołowskiego, poetą, autorem m.in. tomu wierszy “Trasa progu”) i Olgerdem Dziechciarzem (poetą, pisarzem, który promował swoją najnowszą powieść pt. “Zapolski”). Drugie spotkanie poprowadził poeta i tłumacz Jakub Kornhauser.

Wydawnictwo

W ramach działalności wydawniczej w listopadzie, nakładem GSW BWA Olkuszu, ukazał się tom wierszy Piotra Piątka zatytułowany “Destylat”. Piotr Piątek jest laureatem zeszłorocznego, XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia (organizator: BWA Olkusz), absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (lekarz stomatologii), dwukrotnym zwycięzcą OKP im. Rafała Wojaczka. Redaktorem wspomnianego tomu wierszy jest znana polska poetka Marta Podgórnik. Dodajmy, że finał tegorocznego, XVI OKP im. K. Ratonia odbędzie się 4 grudnia.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu dziękuje za wsparcie, jakiego udzielają Galerii władze województwa małopolskiego na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim; dziękuje radnemu sejmiku województwa małopolskiego Andrzejowi Wójcikowi, wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie oraz sponsorom: ZGH „Bolesław” w Bukownie, Boltech, Intermag, CREATON Polska, VelvetCARE, Drukarnia Grafpress, Akcept s.c., Luks i „Artur Sokół”.

Fot. Agnieszka Zub, Olgerd Dziechciarz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze