DSC04397 1

W poniedziałkowy poranek 25 lipca uroczystą mszą św. odprawioną w trzech językach w kościele pw. św. Katarzyny w Wolbromiu zakończył się pobyt zagranicznych pielgrzymów na gościnnej Ziemi Wolbromskiej.

Ilość łez wylanych podczas pożegnania świadczy o tym, że goście z 6 krajów, którzy spędzili u nas ostatni tydzień bardzo zaprzyjaźnili się ze swoimi gospodarzami, a ich pobyt pozostanie na długo w pamięci wszystkich zaangażowanych.

Moc atrakcji przygotowanych zarówno przez organizatorów głównych uroczystości diecezjalnych i gminnych, ale przede wszystkim fantastyczna gościnność rodzin przyjmujących pielgrzymów sprawiła, że zagraniczni goście potrzebowali trochę wyciszenia i wypoczynku. Okazją do niego stał się niedzielny koncert zorganizowany w najstarszej wolbromskiej świątyni dla pielgrzymów i ich gospodarzy. Muzyczna podróż przez kolejne epoki, od baroku do współczesności, w wykonaniu artystów z zespołu Duo Sonore, grających na skrzypcach pozwoliła wszystkim wyciszyć się i zrelaksować przed głównymi wydarzeniami Światowych Dni Młodzieży i spotkaniem z Ojcem Świętym w Krakowie i Brzegach.

Kulminacja wzruszeń i chrześcijańskiej jedności nastąpiła jednak tuż przed odjazdem zagranicznych gości. Uroczysty nastrój pożegnalnej mszy św. odprawionej przez liczne grono kapłanów pod przewodnictwem biskupa Valentine Tsamma Seane z Botswany dla wszystkich pielgrzymów przybyłych na ŚDM z Malezji, Botswany, Hiszpanii, Wenezueli, Francji i Portoryko oraz wszystkich goszczących ich mieszkańców spotęgował jej wielojęzyczny charakter. Modlitwy i słowa homilii głoszone były po polsku, angielsku i po łacinie, dlatego każdy mógł uczestniczyć w nabożeństwie na swój sposób. Na koniec, w atmosferze sympatii i radości z przeżytych wspólnie chwil, wśród mnóstwa podziękowań, zapewnień o pamięci, łez wzruszenia i serdecznych uścisków pielgrzymi odjeżdżali, pozostawiając po sobie pustkę i trochę żalu, że na co dzień nie potrafimy być dla siebie aż tak życzliwi.

{joomplu:61813}{joomplu:61791}{joomplu:61768}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze