Olkusz

37-letni kierowca volkswagena, wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Ranna w wypadku została 19-letnia pasażerka. Kierowca był nietrzeźwy. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło w niedzielę (29.11.br.) około godziny 11.30 na drodze powiatowej między Witeradowem a Gorenicami. Jak wstępnie ustalono, kierowca volkswagena na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Oprócz kierowcy w samochodzie podróżowały jeszcze dwie osoby.  Ranna w tym wypadku została 19-letnia kobieta, która m.in. z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.  Policjanci zbadali stan trzeźwości kierującego. Okazało się, że 37-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca będzie musiał się teraz liczyć z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2! Sąd orzeka wobec takiego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do lat 15, przy czym nie krócej niż na 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości, będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie wobec takiego kierowcy świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji kiedy sprawcą wyżej opisanego wypadku był nietrzeźwy kierowca, to wówczas sąd może wymierzyć mu karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o zachowanie trzeźwości na drodze.  Kiedy spożywasz alkohol, nie wsiadaj za kierownicę! Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze