Wolbrom

W dniach 1,2,3 grudnia br. w wolbromskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu realizowanego w ramach zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. ,,Kultura wrażliwa”. Zadanie ,,Dziedzictwo kulturowe Małopolski na fotografiach osób niepełnosprawnych” realizowano na terenie powiatu olkuskiego. Beneficjentami projektu była grupa 28 osób z niepełnosprawnością intelektualną, wszyscy z nich to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej należącego do struktury Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Wolbrom.

Podczas realizacji zadania beneficjenci odwiedzili i sfotografowali 18 miejsc związanych z zabytkami Małopolski. Celem projektu było zwiększenie dostępności do miejsc dziedzictwa kulturowego osób z niepełnosprawnościami, a przez to wzbogacenie ich aktywności w obszarze społeczno-kulturalnym. Ważnym zadaniem było pobudzenie w uczestnikach poczucia własnej wartości poprzez fotografowanie wszystkich miejsc i zabytków objętych edukacyjną ścieżką projektu, co dało im możliwość otwarcia wyobraźni i wrażliwości artystycznej. Kolejnym etapem projektu było przygotowanie materiałów do wystawy i prezentacji, ich obróbka, opisy, nagrania. Wskazana forma pracy była istotnym elementem podkreślającym całokształt zadania z uwagi na szeroką skalę samodzielności i odpowiedzialności jaką wykazywali się beneficjenci projektu.

Na wystawę fotograficzną, której towarzyszyła prezentacja multimedialna zostali zaproszeni goście ze szkół podstawowych, liceów, WTZ-ów, ŚDS-ów, OREW-u, CWiTONiR-u i ze szkoły specjalnej. W obecności delegacji zarządu Koła PSONI Wolbrom oraz dyrektora Dom Kultury w Wolbromiu, który był partnerem naszego projektu, goście mogli obejrzeć wystawę oraz zapoznać się z ciekawą historią miejsc w powiecie olkuskim prezentowanych na ekranie telebimu. Prowadzący spotkania, zachęcali również do zwiedzania dziedzictwa kulturowego, aby móc osobiście przeżyć piękno i niepowtarzalny klimat tych miejsc.

Karina Strózik, Sebastian Sierka

















0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze