dawca plakat-001

Ostatnia sobota kwietnia upłynie w Kluczach pod znakiem pomocy chorym na białaczkę. W Domu Kultury „Papiernik” odbędzie się Dzień Dawców Szpiku. Organizatorzy akcji chcą w ten sposób zwiększyć szansę wyzdrowienia osób cierpiących na nowotwór krwi.

Przez cztery godziny (10.00 – 14.00) zainteresowane osoby będą mogły zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracją zajmie się Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Chętni powinni mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja jest prosta: najpierw przeprowadza się wstępny wywiad medyczny i wypełnia formularz z danymi osobowymi, następnie pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W ramach akcji zaplanowano również wystawę artystów olkuskich „Uwierz” (otwarcie o godz. 17.00) oraz koncert piosenki francuskiej w wykonaniu aktorki Teatru Współczesnego w Warszawie Moniki Węgiel (godz. 18.30).

Organizatorami Dnia Dawców Szpiku są: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Stowarzyszenie Zielone Światło, Fundacja DKMS.
 
Warto pamiętać, że dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której jest zarejestrowanych i przebadanych ponad 660 tys. potencjalnych dawców szpiku. Ponad 1800 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom w Polsce i na świecie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze