dzien strazaka1

24 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu uroczyście obchodzono Dzień Strażaka. Tegoroczne święto druhów było wyjątkowe, bowiem przypada w 25. rocznicę funkcjonowania PSP w Polsce. Gala była okazją do odznaczenia wyróżnionych mundurowych i do wręczenia im służbowych awansów.

W tym roku święto strażackiej braci, dla której ratowanie zdrowia, życia i mienia to cele nadrzędne, przypadło na czwartek 4 maja. Dwa dni później w Warszawie na Placu Zwycięstwa odbyły się główne uroczystości, gdzie nie mogło zabraknąć nadbrygadiera Stanisława Nowaka – Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. – To dla nas wielkie wyróżnienie, że Prezydent Andrzej Duda, Premier Beata Szydło i inne krajowe osobistości postrzegają Państwową Straż Pożarną jako solidną i profesjonalna instytucję. Zaufanie społeczne, które mamy, jest efektem naszej codziennej pracy. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim druhom. Liczba strażaków PSP nigdy nie będzie wystarczająca, więc to wsparcie, którego udzielają nam jednostki OSP, jest dla nas szczególnie ważne. Pomagać ludziom szybko i profesjonalnie to wielkie wyzwanie – zaznaczał obecny także podczas olkuskich uroczystości komendant Nowak.

W ubiegłym roku na terenie całej Małopolski strażacy podjęli 35 tysięcy interwencji. Na terenie powiatu olkuskiego doszło do 1528 zdarzeń wymagających udziału mundurowych, z których 352 to pożary, 1139 zagrożeń miejscowych, a 37 zgłoszeń było fałszywymi alarmami.

dzien strazaka3

– Na terenie naszego powiatu funkcjonuje komenda powiatowa, dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, w których służbę pełni 94 funkcjonariuszy oraz 59 jednostek OSP. Świadomość ich obecności sprawia, że mieszkańcy powiatu czują się bezpieczni i mogą liczyć na pomoc o każdej porze dnia i nocy. 25 lat PSP to nie tylko gaszenie pożarów, ale nieustanne poszerzanie spektrum działalności o nowe zadania ratownicze. Ćwierć wieku PSP to również działania podczas wypadków drogowych, katastrof budowlanych i powodzi. Dodatkowo w obowiązki strażaków wchodzą działania chemiczno-ekologiczne, wodno-nurkowe i poszukiwawczo-ratownicze – wyliczał brygadier Dariusz Wilk, Komendant Powiatowej PSP w Olkuszu.

Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Państwowa Straż Pożarna po ćwierćwieczu istnienia jest nowoczesną, dobrze wyszkoloną i cieszącą się społecznym uznaniem formacją. Strażacy współpracują z innymi służbami i jednostkami takimi jak: policja, ratownictwo medyczne, straż graniczna, wojsko, GOPR, TOPR, służby sanitarno-epidemiologiczne, nadzór budowlany, czy służby leśne. – Dzień Strażaka to niepowtarzalna okazja do wspomnień, dumy z dotychczasowych dokonań, ale przede wszystkim dzień ogromnej satysfakcji z pełnionej misji. Bycie strażakiem to szczególne wyzwanie, obowiązek i zarazem zaszczyt – dodał komendant Wilk.

Coroczne święto strażackiej braci to również dzień awansów i odznaczeń. Tych dla funkcjonariuszy z całego powiatu nie zabrakło. Szczegółowa lista nagrodzonych poniżej. Warto też wspomnieć, że PSP wzbogaciło się o nowy samochód rozpoznawczo-ratowniczy. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom. Poświęcenia pojazdu dokonał ks. kapelan mł. bryg. Władysław Kulig.

dzien strazaka2

 

Podczas środowych uroczystości samorządowcy nagrodzili strażaków ze swoich gmin, a w rewanżu mundurowi podziękowali władzom i sponsorom za okazywaną pomoc i wsparcie. Oczywiście były też życzenia oraz wyrazy uznania za pełnioną z wielkim poświęceniem służbę. Wszystko według obowiązującego w środowisku strażackim hasła: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

– Obyście mieli tyle samo powrotów do bazy, co wyjazdów do akcji. Wiedzcie, że ufamy Wam najmocniej ze wszystkich służb ratowniczych – mówił starosta Paweł Piasny. – Nie raz udowadnialiście, że nie ma dla Was rzeczy niemożliwych. Swoją postawą dajecie przykład wielkiej odwagi i odpowiedzialnej służby – wtórował szefowi powiatu burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Lista wyróżnionych i nagrodzonych strażaków w 2017 roku z powiatu olkuskiego:

„Brązowa Odznaka Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”: asp. sztab. Piotr Bałazy, st. ogn. Tomasz Pielka i druh Grzegorz Ziarno.

„Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa”: mł. bryg. Tomasz Mucha i st. kpt. Piotr Pandel.

„Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa”: st. kap. Marek Kot, kpt. Karol Żaba, st. ogn. Paweł Piątek, st. ogn. Grzegorz Solecki.

„Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa”: mł. kpt. Adam Janik, ogn. Tomasz Chajduga, mł. ogn. Grzegorz Poseł, sekc. Tomasz Barczyk.

„Odznaka Zasłużony Dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej”: nadbryg. Stanisław Nowak, mł. bryg. Jan Sarwa, mł. bryg. Zbigniew Wrzesień.

Mianowani funkcjonariusze PSP na wyższe stopnie służbowe:

Do stopnia kapitana awansowani zostali mł. kpt. Michał Dorna, mł. kpt. Paweł Papaj, mł. kpt. Karol Żaba.
Stopień młodszego kapitana otrzymał mł. asp. Maciej Adamczyk.
Do stopnia aspiranta awansowali mł. asp. Remigiusz Kościelny, mł. asp. Paweł Pałka.
Do stopnia starszego ogniomistrza awansowali ogn. Paweł Piątek i ogn. Paweł Smętek.
Do stopnia ogniomistrza awansowany został mł. ogn. Andrzej Osmęda.
Do stopnia młodszego ogniomistrza awansowano st. sekc. Tomasza Kwaśniewskiego.
Do stopnia starszego sekcyjnego awansowali sekc. Michał Wojtoń, sekc. Sebastian Piekoszewski, sekc. Radosław Piputa, sekc. Przemysław Ścigaj, sekc. Grzegorz Mól i sekc. Krystian Redwan.
Do stopnia sekcyjnego awansowali natomiast st. str. Dawid Kręgiel i st. str. Patryk Krzykawski.

Nagrodę Starosty Powiatu Olkuskiego otrzymali: kpt. Artur Kuś, asp. Krzysztof Haras, asp. Remigiusz Kościelny i mł. ogn. Przemysław Ścigaj.

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz otrzymali: mł. bryg. Zbigniew Wrzesień i st. kpt. Piotr Pandel.

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom otrzymali: st. kpt. Robert Żaba, ogn. Zbigniew Tracz oraz mł. ogn. Marcin Dąbrowski.

Nagrodę Wójta Gminy Klucze odebrali: mł. ogn. Marcin Dąbrowski i st. str. Piotr Mól.

Nagrodę Burmistrza Miasta Bukowno otrzymali: mł. bryg. Michał Polak i st. ogn. Grzegorz Solecki.

{joomplu:67605}{joomplu:67569}{joomplu:67595}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
arek
arek
4 lat temu

Zetror , no cudownie.