podwyżka diet

Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom jest bardzo zadowolony ze swoich dotychczasowych osiągnięć. – Jak w każdej dobrze zarządzanej firmie management zasługuje na uznanie efektów swojej pracy – uzasadniał złożony przez siebie wniosek o podwyżkę własnej pensji, do którego przychylili się niemal wszyscy obecni na sesji radni. Oni też mają powody do satysfakcji – doceniając ich wkład w intensywny rozwój gminy burmistrz i dla nich skutecznie wnioskował o zwiększenie wynagrodzenia, podając podobne argumenty.

– Pozwoliłem sobie wejść w kompetencje przewodniczącego rady i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami proszę radę o podwyżkę mojego wynagrodzenia za pracę, ponieważ przez ostatni rok udowodniłem, że na nią zasłużyłem – przekonywał na sesji Adam Zielnik, informując, że w roku 2015 dokonał znacznej poprawy stanu finansów publicznych. Takich samych argumentów użył składając podobny wniosek o podwyżkę diet dla radnych. – Jedziemy na jednym wózku, bez waszego wsparcia nie mógłbym tyle osiągnąć, dlatego nie bójcie się głosować za tymi podwyżkami – przekonywał burmistrz wahających się członków rady, twierdząc, że złożona pod koniec grudnia ubiegłego roku podobna propozycja Dariusza Gorgonia, zdecydowanie potępiona przez większość radnych, była przedwczesna.

Na początku obecnej kadencji Rada Miejska ustaliła stawkę wynagrodzenia burmistrza, również na wniosek Adama Zielnika, na kwotę 9 488 zł brutto. Nowa pensja burmistrza Wolbromia od 1 kwietnia 2016 r. będzie wynosiła 11 054 zł brutto. Radny Stanisław Kołodziej na posiedzeniu swojej komisji przekonywał, że wzrost pensji burmistrza to właściwie nie podwyżka, tylko powrót do wcześniejszego stanu, bo Jan Łaksa (pod koniec swojej 8-letniej kadencji) zarabiał podobnie.

Zgodnie z propozycją burmistrza Rada Miejska w Wolbromiu zdecydowała też o podwyższeniu i zmianie zasad obliczania diet dla radnych. Uchwałę poparło 16 z nich, 3 wstrzymało się od głosu, a przewodniczący, który uznał, że nie chce decydować we własnej sprawie (jako, że przewodniczący jest jeden), nie wziął udziału w głosowaniu. Wcześniej osoby pełniące różne funkcje w radzie otrzymywały ustalone uchwałą konkretne kwoty: przewodniczący rady 1400 zł, wiceprzewodniczący rady 1000 zł, przewodniczący komisji stałej 900 zł, wiceprzewodniczący komisji oraz radni pracujący w dwóch komisjach – 750 zł i szeregowy radny 700 zł. Od 1 kwietnia stawki będą ryczałtowe i będą zależne nie tylko od funkcji, ale także od wysokości półtorakrotności stawki bazowej określonej corocznie w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów z ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej służbie budżetowej – w roku 2016 jest to kwota 1887,27 zł. Nowe diety dla poszczególnych radnych wyniosą zatem w roku bieżącym: dla przewodniczącego RM – 80% tej kwoty (czyli w roku bieżącym 1589,82 zł), dla wiceprzewodniczącego – 60% (1192,36 zł), dla przewodniczącego komisji stałej – 55% (1093 zł), wiceprzewodniczącego komisji 47% (934 zł) i szeregowego radnego – 45% (894,27 zł). Dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 2,1% półtorakrotności kwoty bazowej (czyli 41,73 zł), związane z – jak to określono w uzasadnieniu „wyjątkową intensywnością jej pracy oraz ciężarem gatunkowym przedsiębranych kontroli”, będzie przysługiwało przewodniczącemu i członkom komisji rewizyjnej. Diety będą obniżane w razie nieobecności na sesji RM o 20% i na posiedzeniu komisji o 10%. Osobno radni będą otrzymywali zwrot kosztów podróży służbowych.

Lokalna społeczność będzie miała możliwość ocenić pracę samorządu tej kadencji dopiero przy następnych wyborach. Oczekiwania rozbudzone wieloma obietnicami przedwyborczymi, a także inicjatywami zapowiadanymi i już rozpoczętymi są wysokie. Ludzie, obok czynionych na bieżąco mniejszych działań, widzą także wiele nierozwiązanych bardzo poważnych problemów: przeciągające się z miesiąca na miesiąc oczekiwanie na modernizację zagrażającej katastrofą ekologiczną oczyszczalni ścieków, wciąż niepewną budowę obwodnicy, potrzebę remontów dziesiątek kilometrów lokalnych dróg i mnóstwo innych. W przyjętych na tej samej sesji zmianach do budżetu burmistrz zapowiada przygotowanie kilku kolejnych projektów technicznych dużych przedsięwzięć, na samodzielną realizację których gminy nie stać, bez pozyskania potężnych środków zewnętrznych, co z pewnością nie będzie proste. Ambitne plany burmistrza w różnych dziedzinach mogą cieszyć mieszkańców, jednak czas biegnie, a uważny obserwator łatwo stwierdzi, że nawet z ubiegłorocznej listy zadań wybranych przez burmistrza do realizacji w pierwszej kolejności, z różnych przyczyn udało się wykonać tylko część. W tym roku powstała kolejna lista planów, która systematycznie rośnie. Choć na terenie gminy sporo się dzieje, a według zapewnień władz budżet ma się dobrze, faktem jest, że na razie ogłaszane medialnie duże działania w większości są w fazie planów i projektów. Oby na ich realizację starczyło samorządowcom tej kadencji czasu, a zwłaszcza skuteczności w pozyskiwaniu niezbędnych środków pozabudżetowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wolbromiamin
wolbromiamin
6 lat temu

Przecież na początku Burmistrz Zielnik tak obcinał koszty,że miało być 4mln oszczędności rocznie nawet zmniejszył swoją wypłatę,a teraz co podwyżki sobie ustala za nasze pieniądze,Gratulację panie Burmistrzu wciąga pan gminę w długi

Tom2
Tom2
8 lat temu

[quote name=”Ernest”]Panie Zielnik! Coś mi się zdaje, że Ty więcej burmistrzem nie będziesz.[/quote]
Wyborcy ocenią za 2,5 roku.Jeśli będzie zrobione chociaż w wiekszosci to co zostało zapowiedziane to powinna byc druga kadencja.
*Oczyszczalnia -modernizacja lub budowa nowej(nierzadko to jest tansze)
*Hala przy SP nr 1
*Remonty dróg -Poręba Dzierżna Kapiele, w Jeżówce kol. Stara Wieś,
O remont sie proszą ul. Fabryczna, droga Łobzów -Jeżówka(kolonia Drzewie) do Swojczan, dolny odcinek ul. Piłsudzkiego.
*chodniki na wsiach

A tak przy okazji jeśli gmina musi przejmowac drogi powiatowe bo Powiat nie daje kasy to czy możliwe jest referendum i wystapienie z powiatu olkuskiego?

Obywatel
Obywatel
8 lat temu

W artykule jest błąd , naliczone kwoty są od 1 krotności kwoty bazowej a mają być od 1,5 krotności tj. od 2830 zł

pisiaczek mały
pisiaczek mały
8 lat temu

[quote name=”Theon”]Zawsze powtarzam – polski zaściankowy samorząd to wylęgarnia patologii, tych drobnych ale paskudnych.[/quote]
Ale pisiaczki były za 8)

Ernest
Ernest
8 lat temu

Panie Zielnik! Coś mi się zdaje, że Ty więcej burmistrzem nie będziesz.

mixx
mixx
8 lat temu

Skasowano wpis R.G i Jolka Świadoma. Nie było tam nic co by godziło w czyjeś uczucia. I nikt nikogo nie wskazywał z nazwiska. A, że są ludzie myślący i wiedzą o kogo chodzi to już inny rozdział. W Olkuszu jest dużo mądrych ludzi wbrew partyjnym kacykom.

Maciek emeryt
Maciek emeryt
8 lat temu

Chętnie się z Wami zamienimy. I na burmistrza i na radę. :-)[/quote]
Bierzcie w cholerę. Zwrotów nie przyjmujemy![/quote]
Dorzucimy Wam w promocji gratis jeszcze kilka osób głównie z policji do kompletu i do podkopów uczciwych a Judaszy,łotrów będziecie mieć przez w/w chronionych w stylu operacyjno- bolszewicko-SB cko-milicyjnym.[/quote]
Oj! ta spółka będzie Was w Olkuszu mocno chronić i trzymać parasol robić podkopy mądrym i uczciwym mieszkańcom i oczywiście czyścić Wam kasę oraz zwiększać zadłużanie.[/quote]
Stara szkoła socjalistyczna tak wygląda i tak uczyli młodych wilków nasienie komunistyczno- milicyjne.Cześć pracy i do przodu niwelować niewygodnych.[/quote]
Nasiona posiane przez łotrów jadą na plecach katolików wierzących bo katolik im wszystko wybaczy i dalej łotry niszczą ludzi .Mamy na miejscu bardzo dużo przykładów tych posianych i zakorzenionych zwierzy bolszewickich.

olkuszek36
olkuszek36
8 lat temu

[quote name=”dasz bór”]W Olkuszu od dziesięciu lat nie były podnoszone diety, może czas na lepsze zmiany. Podwyżka jak najbardziej byłaby na miejscu. Czas płynie a diety radnych stoją w miejscu a przecież roboty mają coraz więcej.[/quote]
Myślę, że większość starych radnych byłaby przeciw podwyżkom.

dasz bór
dasz bór
8 lat temu

W Olkuszu od dziesięciu lat nie były podnoszone diety, może czas na lepsze zmiany. Podwyżka jak najbardziej byłaby na miejscu. Czas płynie a diety radnych stoją w miejscu a przecież roboty mają coraz więcej.

Terry
Terry
8 lat temu

[quote name=”widok z galerii”]Tylko patrzeć jak łapczywy, młody narybek w Olkuszewie będzie wnioskował o podwyżki bo ich ostatnio pozbawili wszystkich funkcji przez knucie i kolaborację z nie tą stroną co trzeba. Kupczenie z lewą stroną to jest zdrada ideałów partii, którą reprezentują a 5 lutego dokonali zamachu, który obrócił się przeciwko mim.[/quote]

Dostali strzała bo nie dotrzymują słowa i oszukują. I tak od 10 lat. Od pierwszych wyborów, gdzie załapali się dwaj panowie co to niby trzęsą wszystkim w olkuszewskiej partii a tak naprawdę trzęsą swoimi portkami.

Fred
Fred
8 lat temu

[quote name=”olkusiok”][quote name=”łyk z Łolbrumia”]POdatki zwiększyć łykom pichackim co najmniej o 55% opłaty za wszelakie pisma do Urzędasów też co najmniej 100 %.Łykowi pichacowi naliczyć też extra emeryturę ze SEJMIKU teraz bo też się napracował w Sejmie z tymi łotrami POdnosząc kieliszki oraz noszą w teczce kasiorę od wdzięcznej mafii.[/quote]
Chętnie się z Wami zamienimy. I na burmistrza i na radę. :-)[/quote]
Bierzcie w cholerę. Zwrotów nie przyjmujemy!

widok z galerii
widok z galerii
8 lat temu

Tylko patrzeć jak łapczywy, młody narybek w Olkuszewie będzie wnioskował o podwyżki bo ich ostatnio pozbawili wszystkich funkcji przez knucie i kolaborację z nie tą stroną co trzeba. Kupczenie z lewą stroną to jest zdrada ideałów partii, którą reprezentują a 5 lutego dokonali zamachu, który obrócił się przeciwko mim.

olkusiok
olkusiok
8 lat temu

[quote name=”łyk z Łolbrumia”]POdatki zwiększyć łykom pichackim co najmniej o 55% opłaty za wszelakie pisma do Urzędasów też co najmniej 100 %.Łykowi pichacowi naliczyć też extra emeryturę ze SEJMIKU teraz bo też się napracował w Sejmie z tymi łotrami POdnosząc kieliszki oraz noszą w teczce kasiorę od wdzięcznej mafii.[/quote]
Chętnie się z Wami zamienimy. I na burmistrza i na radę. 🙂

szczęśliwa
szczęśliwa
8 lat temu

A ja uważam, że Adamowi należy się podwyżka już tylko dlatego, że wreszcie wywalił na bruk tę jadowitą żmiję, która teraz próbuje pluć jadem. Łaksa sobie z nią nie mógł poradzić. Nawet Gądkowa musiała się z nią delikatnie rozstawać. A Adam się nie certolił. Kop w cztery litery i na zielona trawkę. Brawo, brawo, brawo. 😆 😆 😆

zaścianek
zaścianek
8 lat temu

[quote name=”Theon”]Zawsze powtarzam – polski zaściankowy samorząd to wylęgarnia patologii, tych drobnych ale paskudnych.[/quote]
Tak jak i polski, zaściankowy internet, zwłaszcza ten anonimowy 😉

Theon
Theon
8 lat temu

Zawsze powtarzam – polski zaściankowy samorząd to wylęgarnia patologii, tych drobnych ale paskudnych.

Józek
Józek
8 lat temu

Proszę nie krytykować pana burmistrza. On tego nie toleruje. Jak będziecie krytykować to przestanie was lubić. Wszystko co on robi jest super!

bogaty emeryt
bogaty emeryt
8 lat temu

[quote name=”wierzący”]już nie służy obywatelom, teraz zarabia bidula[/quote]
To podajcie jakiś dziewiąty nr konta bankowego tej biduli co tak służyła ludziom czyszcząc im kieszeń do samej kości bez litości to ja jej co miesiąc wyślę połowę mojej olbrzymiej emerytury po 45 latach pracy ze ,,Stomilu Wolbrom”

wierzący
wierzący
8 lat temu

już nie służy obywatelom, teraz zarabia bidula

Platinum II
Platinum II
8 lat temu

No I war a stare. Z punktu widzenia radnych oraz burmistrza rzecz wydaje się normalna wszak każdy z nas chciałby zarabiać więcej i więcej to jednak patrzàc na to z naszej podatnika perspektywy takie oczywiste to już nie jest. Rada zamiast trzymać w ryzach zapędy łapczywych włodarzy idzie z nimi ręka w rękę. To już zakrawa na hipokryzję i wynaturzenie idei samorzádności. W taki sposòb to Zaraz się okaże że war any na stare ścieżki. Pyramids się tylko jak sie ma ustalanie „wynagrodzeń” dla osób (radnych) ktòrzy w większości przecież gdzieś pracujá I pobierajá pensje, czy nasza Rada kontroluje ten proceder? Podwòjnego zarobkowania rajcòw ktòrzy przy wyborze na tę funkcję godzili się wyłácznie na „diety”.Pamiętam czasy kiedy dieta radnego była faktyczny zwrotem utraconych zarobków radnego a nie pensje! Zniesmaczony.

Marysia
Marysia
8 lat temu

no i Amen 😮 😮 😮 😮 😮 pozamiatane …. a było tak miło