Powiat

Trwa wojewódzka akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych.

Dzisiaj  policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu realizują działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W policyjną akcję zaangażowanych jest  12 funkcjonariuszy. Szczególnym nadzorem zostaną dzisiaj objęte miejsca, które są wyjątkowo niebezpieczne dla pieszych. Mundurowi będą się skupiać głównie na wykroczeniach popełnianych przez kierujących w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Reagować będą również na inne wykroczenia kierujących, którzy swoim zachowaniem stanowią poważne niebezpieczeństwo na drodze. Ta akcja jest wyrazem troski o bezpieczeństwo pieszych i stanowi jeden z przykładów działań realizowanych przez policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.Zimą piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych, by dbali o swoje bezpieczeństwo i przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a zimą,  kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona, korzystali z elementów odblaskowych.

Przypominamy, że 1 czerwca 2021 r. weszły w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która m.in. wprowadziła  przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

-pieszy wchodzący na przejście dla pieszych  ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych,

-zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

-pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność,

-zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechłodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany do:

-zachowania szczególnej ostrożności,

-zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Kierowca zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
10 miesięcy temu

Znowu krojenie kierowców, a piesi dalej będą łazić jak święte krowy w Indiach. Wysepki na ul. Kościuszki… a co to jest… to nie przejście dla pieszych?