Powiat

Miesięcznik i Fundacja Edukacji „Perspektywy” po raz kolejny przygotowały ranking najlepszych szkół średnich w naszym kraju. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim placówki z terenu naszego powiatu.

Miesięcznik i Fundacja Edukacji „Perspektywy” co roku aktualizują ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. W tej edycji wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących oraz 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia, polegającym na tym, że w placówkach tych maturę zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Wzorem ubiegłych lat, opracowanie „Perspektyw” składa się z pięciu zestawień, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Rankingu Techników oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących, Rankingu Maturalnego Techników oraz Rankingu Szkół Olimpijskich. Oprócz tego wyróżnić można jeszcze rankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników).

Pozycja szkoły w poszczególnych zestawieniach uzależniona jest od: wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesów w olimpiadach. W przypadku techników uwzględniano również wyniki egzaminu zawodowego. Jak wypadły w tych zestawieniach placówki z terenu naszego powiatu?

W kategorii liceów ogólnokształcących tradycyjnie najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego, sklasyfikowane na 26. pozycji w Małopolsce. W ogólnopolskim zestawieniu „Kazik” znalazł się na 278 miejscu, tym samym zyskując tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”. Placówka została również wyróżniona w Rankingu Szkół Olimpijskich, gdzie zdobyła 88 miejsce w Polsce oraz w Rankingu Maturalnym (lokata nr 298).

W małopolskim rankingu IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazło się na 79. pozycji. Szkoła ta uwzględniona została również w zestawieniu obejmującym całym kraj. Miejsce numer 800 zapewniło jej tytuł „Brązowej Szkoły″. Na 107 miejscu w naszym województwie sklasyfikowano wolbromskie LO im. R. Traugutta. II LO im. Ziemi Olkuskiej umiejscowiono oczko niżej, czyli na 108 pozycji.

W gronie 500 najlepszych techników znalazły się dwie placówki z naszej okolicy – Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica zdobyło 405 miejsce w kraju i 70 w Małopolsce. Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana uplasowało się odpowiednio na pozycjach nr: 483 i 80. Obie placówki zasłużyły sobie tym samym na tytuł „Brązowej Szkoły″.

Zwycięzcą tegorocznego Rankingu Liceów zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Wśród szkół technicznych najwyżej uplasowało się zaś Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie.

fot: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze