Olkusz

– Czy obowiązkowa wymiana starych pieców dotyczy także lokali gminy Olkusz we wspólnotach mieszkaniowych? A co z mieszkaniami komunalnymi? Niestety, nie wszędzie jest centralne ogrzewanie. Czy lokatorzy gminnych nieruchomości też będą mogli korzystać z ekologicznego ogrzewania? – pyta olkuszanka, która zadzwoniła do naszej redakcji.

Przypomnijmy, że do końca 2022 roku w Małopolsce obowiązkowa jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Z kolei do końca 2026 roku trzeba natomiast wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4, według normy PN-EN 303-5:2012. Zgodnie z uchwałą antysmogową już od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gmina już od dłuższego czasu prowadzi konsekwentną wymianę starych palenisk na nowsze, ekologiczne – dowiedzieliśmy się w urzędzie. -Planujemy wymianę starych źródeł ciepła w 156 lokalach. Są to lokale we wspólnotach mieszkaniowych, stanowiące własność Gminy Olkusz, a także w budynkach będących w 100% własnością gminy. Terminy wymiany będą ustalane indywidualnie z mieszkańcami – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Zapytaliśmy też w magistracie, jakie nowe ogrzewanie będzie w gminnych lokalach oraz ile może wynieść koszt całego przedsięwzięcia. – Źródło ciepła będzie uzależnione od możliwości technicznych w danym lokalu. Planowane są ogrzewania centralne z piecami gazowymi lub ogrzewania elektryczne, np. w przypadku, gdy nie będzie innej możliwości technicznej. Zanim będziemy mogli mówić o konkretnych kosztach, konieczne będzie wykonanie dokładnych projektów, które wskażą zakres wymaganych prac. Wiedząc, że wymiana tak wielu źródeł ciepła będzie wiązała się z wysokimi kosztami oraz, że jest to zadanie, do którego realizacji zobowiązują nas przepisy, zwróciliśmy się z wnioskiem o jego dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, licząc na jak najwyższe dofinansowanie – dodaje Michał Latos.

Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne dotyczy także np. szkół czy urzędów. Zgodnie z przepisami chodzi o wszystkie instalacje grzewcze, dla których nie jest wymagane pozwolenie na emisję, pozwolenie zintegrowane lub zgłoszenie emisji, czyli o mocy poniżej 1 MW.

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
2 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
konkretkolo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
konkret
Udzielający się czytelnik
konkret

Żadnego pieca wymieniać nie muszę. Konstytucja RP gwarantuje mi prawną ochronę życia i zdrowia. Z uwagi na panujący w Polsce klimat wymaga to sezonowego ogrzewania domu/mieszkania i mam prawo ogrzewać go w taki sposób na jaki mnie stać. A jeśli państwu polskiemu to przeszkadza to może oczywiście na swój koszt: wymienić mi piec na gazowy oraz instalację aby z takim piecem funkcjonowała. Zagwarantować cenę gazu równą kosztom węgla jaki zużywam przez okres grzewczy. Oraz zlikwidować straty grzewcze poprzez sfinansowanie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę dachu, ocieplenie budynku, oraz budowę nowej instalacji kominowej która umożliwi doprowadzenie gazu do mojego domu.… Czytaj więcej »

kolo
Udzielający się czytelnik
kolo

@konkret – fakt, konkretnie bredzisz..
Do pracodawcy przychodzi pracownik i nieśmiało mówi – szefie poproszę o podwyżkę… On na to – oczywiście, od jutra 100% podwyżki, służbowy samochód i telefon bez limitu, wolne poniedziałki.. Pracownik na to – pan żartuje.. a pracodawca – pan pierwszy zaczął.. 🤣🤣

konkret
Udzielający się czytelnik
konkret

A co to za głupawy przykład podajesz? Ja jestem wolnym człowiek mieszkającym w podobno jeszcze wolnym i demokratycznym kraju. Mam swoje prawa. Jeśli komuś (władzy) się coś nie podoba i chce zmian to musi wyłożyć środki na te zmiany. Żadna ustawa zakazująca palenia węglem nie stanowi dla mnie prawa i do niczego mnie nie zobowiązuje. Ja takiej ustawy nie chciałem i się pod nią nie podpisywałem. Godzi ona w moje prawa podstawowe jak i wolności i prawa zawarte w Konstytucji RP. Skoro ktoś twierdzi że ja nie mogę palić węglem to ja chcę aby takiej osobie wyłączono prąd. Dlaczego? Bo… Czytaj więcej »