Maj to miesiąc, który nieodzownie kojarzył się z maturami. Wybuch pandemii i spowodowane tym zamknięcie szkół zmusiło władze do przesunięcia jej terminu. W tym roku egzamin dojrzałości rozpocznie się dopiero 8 czerwca. Na połowę czerwca przesunięto również egzamin ósmoklasisty, stanowiący zwieńczenie szkoły podstawowej. Oba testy przeprowadzone zostaną w specjalnych warunkach sanitarnych.

Tegoroczna matura wygląda zupełnie inaczej, niż dotychczas. Koronawirus sprawił, że egzaminy nie odbywają się w maju, gdy kwitną kasztany, ale w czerwcu. Polski rząd nie odwołał ich wzorem Francji czy Wielkiej Brytanii, a jedynie przesunął w czasie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku test dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Główny Inspektorat Sanitarny, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Ministerstwo Edukacji przygotowały w tym zakresie specjalne wytyczne.

Pierwszą zmianą jest to, że w tym roku nie będzie ustnych matur. Wszystkie egzaminy odbędą się jedynie w formie pisemnej. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zaś w dniach 16-18 czerwca. Przesunięte zostały również sprawdziany dla absolwentów techników i szkół zawodowych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami przed wejściem do budynku oraz na każdej sali egzaminacyjnej muszą znajdować się płyny do dezynfekcji. Dezynfekowane muszą być toalety, krzesła i ławki. Na egzamin uczniowie powinni przyjść z własnymi przyborami i w maseczkach, które będą mogli jednak zdjąć gdy zasiądą w ławkach. Członkowie komisji będą  musieli mieć maseczki cały czas na sobie.

Drzwi do szkoły oraz do wszystkich sal mają być otwarte, tak by nie zachodziła konieczność ich dotykania. Odległość pomiędzy siedzącymi musi wynosić minimum 1,5 metra. W trakcie odbywania się testu na terenie placówki mogą przebywać tylko zdający i osoby z obsługi. Nie ma mowy o obecności rodziców. Nie będzie też wody, kanapek ani innych posiłków, które przygotowywały komitety rodzicielskie.

– Od 25 maja w szkołach średnich – przy zachowaniu rygorów sanitarnych – prowadzone są konsultacje dla abiturientów przygotowujących się do matury. W naszej placówce jednocześnie może brać w nich udział maksymalnie 12 osób. Dlatego przygotowaliśmy specjalny harmonogram zajęć, tak aby każdy chętny mógł z nich skorzystać. Ze względu na dobro uczniów nauczyciele już wcześniej udzielali maturzystom zdalnych porad. Epidemia kornowirusa utrudnia nam wszystkim życie, ale musimy stawić jej czoła i dostosować się do nowych warunków. Na szczęście rodzice, nauczyciele i uczniowie podchodzą ze zrozumieniem do zaistniałej sytuacji – mówi Wojciech Panek, dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz D.
3 lat temu

Trudno było już wcześniej zdać a teraz dodatkowy stres z koronawirusem. Z testów na stronie https://www.testy.egzaminzawodowy.info wychodzi, że jestem dobrze przygotowany, a ciekawe czy tak pójdzie na egzaminie.