Bukowno

– W imieniu mieszkańców Zachodniej Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego ale również wielu ludzi dobrej woli z całej Polski żądamy podjęcia natychmiastowych działań w zakresie przeciwdziałania katastrofie ekologicznej związanej z wadliwą pod względem merytorycznym i prawnym likwidacją kopalni „Olkusz-Pomorzany” – takimi słowami rozpoczynają się dwa listy otwarte, które trafiły do naszej redakcji. Ich sygnatariuszami są członkowie Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”, prezes Włodzimierz Wieczorek, dr hab. inż. Mariusz Czop, Stefan Piętka oraz Jarosław Spuła.

Jak możemy przeczytać w obu dokumentach, katastrofa, o której mowa związana jest z istotnym ograniczeniem lub całkowitym ustaniem przepływów w rzekach Sztoła, Baba, Biała i Biała Przemsza, co stanowi bezprawne przerwania działań o charakterze kompensacyjnym prowadzonych przez ZGH „Bolesław” SA. w Bukownie w odniesieniu do rozległych szkód w środowisku wodnym wynikających z długotrwałego funkcjonowania systemu odwadniania kopalni „Olkusz – Pomorzany”.

Zdaniem sygnatariuszy obu dokumentów, konieczna jest natychmiastowa zmiana sposobu likwidacji kopalni „Olkusz – Pomorzany” polegająca na podtrzymywaniu w rzekach życia biologicznego przez utrzymywanie w nich odpowiednio ustalonego przepływu nienaruszalnego. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez podtrzymywanie zrzutu wód z kopalni do czasu naturalnej odbudowy stosunków wodnych, jednak nie z pełną wydajnością systemu odwadniania, ale istotnie zmniejszoną i malejącą w czasie.

W korespondencji pada szereg zarzutów wobec władz ZGH „Bolesław” oraz urzędników Wód Polskich. Jej autorzy żądają powołania niezależnego zespołu ekspertów, dla rzetelnej oceny strat w ekosystemach rzecznych oraz licznych gatunkach chronionych oraz opracowania długofalowego programu działań kompensacyjnych dla poprawy stanu ilościowego i jakości wód. Ich zdaniem w obecnej sytuacji problematyczne staje się również utworzenie w Dolinie Białej Przemszy, w której znajdują się likwidowane rzeki, obszaru NATURA 2000. – Obszar ten został zaplanowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w porozumieniu z organami UE, co w tej sytuacji może spowodować kolejny konflikt i zagrozić międzynarodowemu wizerunkowi Naszej Ojczyzny – prognozują ekolodzy.

– Mając na uwadze wszystkie przedstawione powyżej fakty i dziejący się na naszych oczach dramat przyrody, żądamy od wszystkich Państwa wykonywania swoich obowiązków tj. podjęcia w trybie pilnym adekwatnych działań w zakresie ratowania zniszczonych ekosystemów – nawołują działacze społeczni. Poniżej publikujemy pełną treść listu adresowanego do Jarosława Kaczyńskiego.

Adresatami ich apelu są: Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów; Minister Aktywów Państwowych; Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury; Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska; Andrzej Szweda-Lewandowski – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska – Przemysław Daca – Prezes Wód Polskich oraz Jarosław Kaczyński – Wicepremier, Prezes PiS.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Niech rzeki płyną
2 lat temu

Dziękujemy za przedstawienie tego ogromnego problemu!
Zapraszamy na http://www.fb.com/niechrzekiplyna
po wciąż nowe informacje odsłaniające kulisy tej sprawy i jej aspekty. Pamiętajmy – tą katastrofę można jeszcze ukrócić w jej początkowej fazie!