Pamiętacie ekointerwencje? To specjalny formularz do zgłaszania m. in. przypadków spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej czy sprzedaży węgla złej jakości. Inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory (od marca 2019 roku) napłynęło ponad 2 tysiące zgłoszeń. W sierpniu dominującym tematem było spalanie liści, plastiku i innych odpadów.

Od początku działania ekointerwencji informujemy naszych Czytelników, jakie problemy zgłaszają Małopolanie. Z komentarzy zamieszczanych na naszej stronie wynika, że niektórym pomysł przypadł do gustu, niektórzy z kolei uznają to za zwykłe donosicielstwo. Niemniej jednak tematy związane z  zanieczyszczaniem środowiska są chętnie czytane, więc nie zabraknie wśród nich także tych dotyczących ekointerwencji.

-W sierpniu przyjęliśmy aż 215 zgłoszeń o nieprawidłowościach środowiskowych, głównie o zanieczyszczaniu powietrza. Ekointerwencja niezmiennie cieszy się popularnością wśród Małopolan. Mobilizują się także samorządy i przeprowadzają kontrole. Cieszę się, że aplikacja spełnia swoją rolę, choć liczę na to, że kiedyś będziemy ją wygaszać z wielką pompą, bo po prostu nie będzie już potrzebna – podsumował wicemarszałek Tomasz Urynowicz

Sierpniowe zgłoszenia napłynęły m. in.  z gmin: Proszowice, Kraków, Zielonki, Chrzanów oraz Oświęcim. W 119 przypadkach chodziło o zanieczyszczenie powietrza (spalanie liści, plastiku oraz innych odpadów). Z kolei 62 zgłoszenia dotyczyły nielegalnych składowisk odpadów przy drogach czy na polanach. Mieszkańcy informowali też o przedsiębiorstwach zanieczyszczających powietrze, a także dokonujących zrzutów ścieków lub nieczystości.

Przypomnijmy, że formularz ekointerwencji działa w ramach projektu EKO Małopolska, który ma mobilizować samorządy i mieszkańców do walki o czyste powietrze. Każde zgłoszenie zostanie przesłane do właściwego organu, a następnie zweryfikowane. Urząd Marszałkowski zawsze prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o