edk 2017

W kościele katolickim nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest nieodłącznym punktem Wielkiego Postu. Co piątek od Środy Popielcowej, aż do wydarzeń Wielkiejnocy wierni spotykają się w kościołach, by pochylić się nad Misterium Męki Pańskiej. Coraz większą popularność zyskuje także Ekstremalna Droga Krzyżowa. Czym ona jest?

W największym skrócie wyzwaniem, drogą, zmaganiem i spotkaniem. Rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas pieszej, nocnej wędrówki nie jest przypadkowe, ponieważ inaczej patrzy się na cierpienie Jezusa z ciepłej ławki, inaczej, gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa. EDK prowadzi do charakterystycznych miejsc kultu katolickiego – klasztorów, świątyń i kapliczek. Pierwsza z nich odbyła się w 2009 roku. Przez osiem kolejnych lat „Ekstremalna” zyskała tysiące zwolenników nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Wędruje właściwie cały świat, przez Hiszpanię, Szwajcarię i Norwegię, aż po Stany Zjednoczone.

W tym roku EDK wyruszy z 237 miast. Na jedną spośród 419 zarejestrowanych tras wyjdą setki tysięcy ludzi w różnym wieku. Wśród nich wzorem poprzednich lat będą także olkuszanie i mieszkańcy pobliskich miejscowości. To właśnie w Olkuszu przed pięcioma laty na terenie diecezji sosnowieckiej zapoczątkowano ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

31 marca o godz. 21:00 w bazylice św. Andrzeja Apostoła sprawowana będzie msza święta, po której uczestnicy Drogi Krzyżowej udadzą się w stronę Czernej. Do wyboru będą dwie trasy – jedna przez Osiek, druga przez Płoki. Obie liczą po 25 kilometrów. Zapisy na stronie www.edk.org.pl oraz w zakrystii godzinę przed mszą rozpoczynającą drogę krzyżową.

Tydzień później w jeszcze dłuższą trasę – do klasztoru w Imbramowicach wyjdą wierni z parafii w Przegini. Dla nich przygotowano aż trzy trasy. Najdłuższa o nazwie „via passio” liczy 55 km (zapisy pod nr tel. 605-359-361). „Via salvator” to propozycja marszu na dystansie 43 km (zapisy: 697-889-224), a „via misericordię” ukończyć można po pokonaniu 22 km (zapisy: 512-469-647). To indywidualna sprawa każdego z uczestników, w jaką wyruszy podróż. Zgłoszenia przyjmowane są również na edk.org.pl do 1 kwietnia.

– Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Nie jest ona zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarcza jedynie rozważania na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie oraz decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do jej uczestników. Wędrujący pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób – informuje Maciej Kania, wolontariusz EDK z parafii Przeginia.

Podczas całonocnej wędrówki, na szlaku obowiązuje milczenie, za wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach symbolizujących Mękę Pańską. Uczestnicy otrzymują mapę, opis trasy oraz treść rozważań. Każdy uczestnik powinien przygotować się na zmienne warunki pogodowe i terenowe – zabrać latarkę, prowiant, a także zaplanować swój powrót do domu w sobotni poranek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sick
sick
7 lat temu

Żeby tylko na rondo nie wleźli, bo będą do sierpnia chodzić wkoło i drzeć ryja !

pro
pro
7 lat temu

O czym ty piszesz koleś? Nie pomyliły ci się artykuły?

anty
anty
7 lat temu

Proponuję tak z 5-6 razy łbem o parapet. Powinno wam pomóc.