zus

W Małopolsce papierowe zwolnienia lekarskie stanowią już tylko niecałe 0,02 proc. zwolnień elektronicznych. Od początku grudnia ubiegłego roku do końca lipca br. lekarze w naszym województwie wystawili niemal 1,3 mln e-ZLA.

Od momentu powszechnego wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich, tj. od 1 grudnia 2018 r. do końca lipca 2019 r. do małopolskich oddziałów ZUS wpłynęło niemal 1,3 mln e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej, która wyszła z użycia, lekarze wystawili tylko 1,7 tys. druków. 

Co bardzo istotne, liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc spada. W maju na blisko 161 tys. e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 70 druków, zaś w lipcu na 150 tys. e-ZLA ZUS otrzymał w tzw. papierze jedynie 33 druki. Oznacza to, że liczba zwolnień papierowych spadła do 0,02 procent. W całym kraju od grudnia zeszłego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 16,9 mln e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej lekarze przekazali tylko nieco ponad 32 tys. sztuk zaświadczeń.

Zanim elektroniczne zwolnienia stały się obowiązkowe, ZUS odbył tysiące spotkań z lekarzami, przeprowadził setki szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA. W każdym oddziale powołano specjalnych koordynatorów i opiekunów do kontaktów z placówkami medycznymi. I dzisiaj kiedy inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu, mają nadal ok. 2 proc. zwolnień w formie papierowej, w ZUS zwolnienia papierowe to rzecz znikoma.

zus e zwolnienia 2019

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze