Od 8 stycznia 2009 r. ubezpieczeni, którzy wystąpili lub wystąpią z wnioskiem o przyznanie emerytury, nie muszą zwalniać się z pracy, by otrzymać świadczenie z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna wypłacać emeryturę po ustaleniu prawa do świadczenia, tj. po spełnieniu warunków wieku i stażu pracy, bez konieczności rozwiązania stosunku pracy przez ubezpieczonego. Także osoby, którym przed 8 stycznia br. ZUS zawiesił wypłatę emerytury w związku z kontynuowaniem zatrudnienia, mogą złożyć wniosek o wznowienie wypłaty tego świadczenia.

Ważna jest jednak wysokość przychodów osiąganych przez osoby, które nie uzyskały powszechnego wieku emerytalnego. Bowiem ZUS wypłaci całą należną emeryturę osobom, których przychody z pracy zarobkowej nie przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2.157,10 zł), albo zmniejszoną, jeśli przychody z pracy zarobkowej przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie przekroczą 130% tej kwoty (obecnie 4006,00 zł). Uzyskiwanie przychodu większego   niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje, iż emerytura będzie nadal zawieszona.
W każdym przypadku osoba składająca wniosek o wznowienie wypłaty emerytury winna złożyć oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu w ciągu całego roku podatkowego.
W przypadku osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni, wysokość osiąganego przychodu z pracy zarobkowej nie ma znaczenia, gdyż ZUS wypłaca emeryturę bez względu na to, jak wysoki przychód oni uzyskują.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze