Olkusz

W środę na rynku w Olkuszu stanął Escape Truck: jest to specjalny pojazd, w naczepie którego utworzono pomieszczenia imitujące warunki, w jakich przetrzymywane są osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi. Akcja ta jest efektem współpracy Ambasady Królestwa Niderlandów, Fundacji Reshape z Uniwersytetem Wrocławskim, policją Królestwa Niderlandów oraz polską policją i strażą graniczną. Patronat nad tym wydarzeniem sprawował ponadto Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Głównym celem projektu Escape Truck jest uświadomienie zagrożeń związanych z handlem ludźmi: „Polska policja prowadzi wiele działań zapobiegających temu zjawisku. Są to zarówno działania o charakterze kryminalnym, ale także prowadzimy wiele działań edukacyjnych. Ich celem jest uświadomienie istniejącego zagrożenia, aby skutecznie zapobiegać tym zjawiskom. Escape Truck to pojazd, w którym znajdują się pomieszczenia pokazujące w jakich warunkach przetrzymywane są osoby uprowadzone i pozbawione wolności. Są tam specjalne efekty dźwiękowe, specjalny zapach, aby pokazać traumę, jaką przechodzą osoby, które padły ofiara tego przestępstwa.” – mówił Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu insp. Jarosław Klich.

Uczniowie szkół średnich, którzy uczestniczyli w projekcie, po wejściu do pojazdu rozwiązywali pod okiem policjantów zagadki, tak aby dostać się do kolejnych pomieszczeń. W trakcie także poznali historie osób będących ofiarami tego typu przestępstw.

Tego dnia na rynku zainteresowani mogli ponadto odwiedzić stoiska Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, Powiatu Olkuskiego czy Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej. Obecni byli również funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz niektórych małopolskich komend powiatowych policji. Dla młodzieży była to zatem dodatkowo okazja do porozmawiania o pracy w służbach mundurowych.

Projekt Escape Truck realizowany jest w tym roku w 11 polskich miastach. Są to: Wrocław, Opole, Lubliniec, Katowice, Rzeszów, Stalowa Wola, Lublin, Chełm, Świdnik, Biała Podlaska oraz Olkusz. Jak informowała Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, „[…] Inicjatywa ruszyła w minionym roku jako projekt holenderskiej policji wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim, a także polską Policją i Strażą Graniczną w trzech miastach w  Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.”.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
27 dni temu

Chyba komuś się pojazdy pomyliły!
Widzę umywalkę, ładowarkę, prysznice, mikrofalę, czajnik, zlew, kuchenkę i nawet spirytualia na stole! TV tylko brakuje.