Powiat

Smog i sezon grzewczy to dwa pojęcia, które w naszym kraju są ze sobą ściśle powiązane. Dzieje się tak zwłaszcza w dniach, kiedy temperatury za oknem spadają poniżej zera. Polski Alarm Smogowy opublikował niedawno dwa zestawienia, dotyczące zanieczyszczenia powietrza i walki z tym zjawiskiem. Jak na ich tle wypada nasza okolica?

O tym, że smog jest zabójczy powinien wiedzieć każdy. W gazetach, telewizji i Internecie nieustannie słyszymy apele o stosowanie wysokiej jakości paliwa w piecach, o niespalanie śmieci, plastików, zużytego oleju itd. Patrząc na wyniki pomiarów poziomu zanieczyszczenia powietrza, ewidentnie widać, że nie wszyscy mieszkańcy przyjmują to do wiadomości. W minioną niedzielę czujniki smogu w naszym powiecie w wielu miejscach wskazywały ponad 300% przekroczenia normy pyłów PM10 i ponad 500% przekroczenia normy PM 2.5.

Niechlubny ranking

Polski Alarm Smogowy co roku publikuje zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Ranking tworzony jest na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowsza lista obejmuje dane z ubiegłego roku. Jak zaznaczają jej autorzy, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest więc znana sytuacja w pozostałych miejscowościach. Można jednak przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

Na szczycie tego niechlubnego rankingu znalazł się Nowy Targ. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. Niestety w tym zestawieniu znalazł się ponownie Olkusz. Tym razem zajęliśmy ex aequo 6. miejsce, wraz z Zabierzowem i Oświęcimiem, pod względem najwyższego stężenia benzo(a)pirenu. Jest to spadek z pozycji numer 5, na której rok wcześniej Srebrny Gród uplasował się wraz z Tuchowem, Zabierzowem, Myszkowem i Godowem.

Ilu było chętnych na dotacje?

Drugim ranking zaprezentowany przez Polski Alarm Smogowy dotyczy programu „Czyste Powietrze”. Celem publikacji jest motywowanie samorządów, aby zachęcały jak najwięcej mieszkańców do wymiany starych i nieefektywnych kotłów. PAS wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił dane  dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w 2477 gminach w Polsce. Zestawienie obejmuje III kwartał 2021 roku.

Dzięki rankingowi każdy może zobaczyć, ile wniosków na wymianę ,,kopciuchów i docieplenie domów zostało złożonych w jego gminie. Pozycję poszczególnych samorządów determinuje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Jak tym razem wypadły okoliczne gminy?

 Gmina Bolesław z 24 złożonymi wnioskami zajęła 755 miejsce w skali kraju. W Bukownie takich wniosków było 21, co dało temu miastu pozycję numer 876. W Kluczach liczba złożonych wniosków wynosi 36, co plasuje ten samorząd na 998 miejscu. Olkusz może pochwalić się 87 wnioskami i lokatą numer 498. W Trzyciążu takich wniosków było 15 (1364 miejsce w rankingu), a w Wolbromiu 67 (pozycja nr 612).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze