stadt_schwalbach_88x100_24_12

W tym roku mija 15 lat od momentu rozpoczęcia współpracy gminy Olkusz z niemieckim miastem Schwalbach, 10 – lecie partnerstwa z francuskim Bruay – La Buissiere oraz 5 – lecie partnerstwa z włoskim Pontenure. Władze miasta i Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” postanowiły uczcić jubileusze we wrześniu podczas Europejskiego Weekendu w Olkuszu. W organizację obchodów włączy się również młodzież z naszego miasta, która właśnie pracuje nad kolejnym projektem z rówieśnikami z Niemiec i Izraela.

Obecnie trwa ustalanie szczegółów programu oraz potwierdzanie zaproszeń przez pozostałych gości z Europy. Wiadomo już, że nie zawiodą Niemcy, których 50 – osobowa grupa odwiedzi Olkusz. – Powinniśmy cieszyć się jubileuszami wspólnie z olkuszanami. Na pewno chcemy, by na każdym kroku uczestnikom europejskiego weekendu towarzyszyła muzyka w różnych wykonaniach: organowa, naszych rodzimych zespołów oraz młodzieży. O szczegółach będziemy informować na bieżąco – mówi Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.

Pod egidą stowarzyszenia od dawna ściśle współpracuje ze sobą niemiecka i polska młodzież, która do realizacji nowego projektu zaprosiła kolegów z Izraela. Efektem ich pracy ma być wydawnictwo poświęcone historii społeczności żydowskiej Olkusza. 25 czerwca w Centrum Kultury zaplanowano spotkanie. – Organizujemy je wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury, w ramach polsko – niemieckiego programu licealistów, w którym uczestniczą uczniowie z I LO i Zespołu Szkół nr 3. Zaprezentowany zostanie film z wizyty młodzieży w Izraelu i spotkania z honorowym obywatelem Olkusza Mosze Bergerem. Oczywiście zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców – dodaje Genowefa Bugajska.

Polsko – niemiecka współpraca kwitnie na wielu płaszczyznach. Nasi partnerzy ze Schwalbach mają dla Polaków kolejną propozycję pracy. Szczegóły w poniższym ogłoszeniu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wykolejeniec
wykolejeniec
11 lat temu

to świetny pomysł, żeby z miasta, co na polecenie swoich władz poprzednich 4-5 kadencji wyrżnęło każde większe drzewko w obrębie śródmieścia, posłać naszym niemieckim przyjaciołom specjalistę od ogrodnictwa – równie dobrą ideą jest to, żeby Niemcy, którzy wywieźli do Oświęcimia olkuskich Żydów, teraz przysłali specjalistów do ich upamiętnienia. Jak tam z tymi magnoliami z rynku, co to je w zeszłym roku cięli, aż furczało? Towarzysze z Niemiec i Izraela docenili?