Olkuszu
W olkuskim magistracie odbył się finał konkursu o nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Fundacji ZGH Bolesław w Bukownie na najlepszą pracę dyplomową związaną z Olkuszem i ziemią olkuską.
W imieniu burmistrza Romana Romana Piaśnika, laureatów i uczestników konkursu oraz zaproszonych gości powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz ds, społecznych Marcin Wiercioch: przewodniczący kapituły konkursu pogratulował wszystkim uczestnikom, podkreślił wysoki poziom zgłoszonych prac, pytał uczestników o ich motywację podjęcia tematu oraz krótko przypomniał zasady konkursu: nadsyłać można było prace dyplomowe poruszające zagadnienia związane z historią, zabytkami, atrakcjami turystycznymi oraz promocją ziemi olkuskiej, a także promujących lokalną kulturę, turystykę, sport, oświatę, gospodarkę przestrzenną, architekturę oraz inne dyscypliny i obszary ważne dla rozwoju naszego miasta.
Następnie, laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczali wiceburmistrz Marcin Wiercioch, prezes Zarządu Fundacji Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” Małgorzata Łaskawiec oraz członkowie kapituły konkursu: pierwszą nagrodę otrzymał absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie Konrad Woźniak za pracę „Identyfikacja struktury grodziska Stary Olkusz na podstawie chmury punktów pochodzącej z lotniczego skaningu laserowego”. Druga nagroda przypadła natomiast absolwentce Uniwersytetu Śląskiego Marice Kopczyk za pracę „Wykorzystanie satelitarnej interferometrii radarowej jako narzędzia do oceny zagrożenia wystąpieniem pogórniczych deformacji powierzchni terenu w planowaniu przestrzennym na terenie miasta i gminy Olkusz”. Trzecią nagrodę przyznano z kolei otrzymała absolwentce Uniwersytetu Łódzkiego Justynie Dzidzie za pracę „Koncepcja zagospodarowania sołectwa Rabsztyn w gminie Olkusz”. W kategorii specjalnej prac dotyczących historii górnictwa i hutnictwa ziemi olkuskiej nagrodę otrzymała ponadto absolwentka Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie Karolina Wilk za pracę „Analiza możliwości zagospodarowania złóż rud cynku i ołowiu w świetle gospodarki przestrzennej w rejonie olkuskim”. Laureaci przedstawili również krótkie prezentacje multimedialne przybliżające tematykę swoich prac, a prezes Zarządu Fundacji Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” krótko opowiedziała o samym konkursie oraz nadesłanych pracach.
Dyplomy za udział w konkursie wraz z materiałami promocyjnymi Olkusza oraz Fundacji ZGH „Bolesław” otrzymali także pozostali uczestnicy konkursu, którzy wzięli udział w finale, czyli absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej Patrycja Żyła za pracę „Centrum rozwoju i nauki «Krainy Białej Przemszy» w Bolesławiu” oraz absolwentka Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie Aleksandra Stryczek za pracę „Działalność Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na rzecz animacji i organizacji lokalnego życia kulturalnego”. Upominki otrzymały również adiunkt w Katedrze Analiz Środowiskowych, Kartografii i Geologii Gospodarczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dr inż. Slávka Gałaś, która była promotorką pracy Karoliny Wilk oraz adiunkt w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. Agnieszka Czajka, która była promotorką pracy Mariki Kopczyk.
Po części oficjalnej oraz wspólnej, pamiątkowej fotografii, uczestnicy spotkania mieli ponadto okazję obejrzeć wystawę „Przemysł ziemi olkuskiej na starej fotografii” opracowaną przez Fundację ZGH Bolesław, która jest prezentowana w olkuskim magistracie, a także zwiedzić z przewodnikiem ekspozycję Podziemnego Olkusza.
Przypominamy, że konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną z Olkuszem został ogłoszony jeszcze w grudniu 2022 roku, a informacje o konkursie zostały rozesłane do wszystkich uczelni wyższych na terenie województwa małopolskiego i województwa śląskiego oraz większości uczelni w Polsce: był to pierwszy takiego typu konkurs w powiecie olkuskim, lecz już teraz planuje się jego kontynuację. Jednym z jego celów było bowiem zachęcenie studentów oraz pracowników dydaktycznych uczelni wyższych do szerszego podejmowania tematyki rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego Olkusza oraz całej ziemi olkuskiej w tworzonych przez nich pracach dyplomowych.
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu