krajowka1

Czy władze powiatu – poza wystosowanym apelem – powinny zajmować się sprawą odłożenia o kilka lat planowanej modernizacji olkuskiego odcinka drogi krajowej 94? Zdania wśród radnych i członków Zarządu Powiatu na ten temat są podzielone. Kto zatem powinien walczyć o remont drogi?

Na pierwszym posiedzeniu Komisji jej przewodniczący Paweł Piasny zaproponował, by radni wypracowali stanowisko w sprawie „krajówki”. Sugerowano, że może lepiej będzie porozmawiać w szerszym gronie: z radnymi wojewódzkimi i olkuskimi parlamentarzystami. Ustalono termin drugiego posiedzenia, o którym pisaliśmy na naszych łamach. Druga komisja była w części poświęcona wyjaśnianiu kwestii proceduralnych, kto może zapraszać gości na posiedzenia komisji. Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Dąbrowski wyjaśnił, że takie uprawnienia ma przewodniczący komisji, czyli Paweł Piasny.

Po dwóch tygodniach radni z komisji mieli się spotkać po raz trzeci, tym razem z zaproszonymi osobami. Wśród tych ostatnich mieli być posłowie Jacek Osuch i Andrzej Ryszka, burmistrz Dariusz Rzepka i starosta Jerzy Kwaśniewski, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz włodarze Przegini, Jerzmanowic i Wielkiej Wsi, a także starosta krakowski. Wtedy też miał być znany termin wizyty u ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, o wyznaczenie którego zabiegał poseł Osuch. Na spotkaniu mieli zostać wybrani samorządowcy, którzy pojadą do Warszawy rozmawiać o przyspieszeniu modernizacji. Zaproszenia na spotkanie w Olkuszu zostały przygotowane, ale… nie dotarły do adresatów. Powód banalny – nie zostały wysłane. Paweł Piasny tłumaczy, że przygotował i podpisał zaproszenia, ale w Biurze Rady pojawiły się wątpliwości, czy na pewno przewodniczący komisji może organizować takie spotkania.

W odpowiedzi na wniosek komisji dotyczący zorganizowania jej posiedzenia z udziałem zaproszonych gości, podpisanym przez starostę Jerzego Kwaśniewskiego, sekretarz powiatu Ewę Klich oraz radczynię prawną starostwa wyliczono, co należy do zadań komisji. Przypomniano też, że to na wniosek tejże komisji radni na sesji podjęli wspomniany apel. „(…) Brak jest podstaw do zorganizowania przez Przewodniczącego Komisji posiedzenia tej Komisji w sprawie drogi E94 z udziałem osób, które mają być zaproszone z zewnątrz. Zorganizowanie spotkania w powyższej sprawie należy do kompetencji Zarządu Powiatu w Olkuszu, a zaproszenie osób do Starosty Olkuskiego. Komisja może w powyższej sprawie wystąpić z wnioskiem do Zarządu Powiatu w Olkuszu”.

Paweł Piasny nie kryje rozgoryczenia, ale sam nie wie, czy chce, by to starosta był organizatorem takiego spotkania. – Zarząd Powiatu działa na zasadzie „od – do”. Jeśli już jakiś temat wykracza poza kompetencje powiatu, nawet jeśli dotyczy szerokiego grona mieszkańców, to działania podejmowane są niechętnie. Na razie analizuję sytuację i zastanawiam się, czy wystąpić z wnioskiem do Zarządu Powiatu o zorganizowanie takiego spotkania – uważa Piasny.

Starosta pytany, czy zamierza z własnej inicjatywy zorganizować takie spotkanie, odpowiada krótko: – Nie. Oczywiście interesuje nas sprawa modernizacji, bo dotyczy to naszych mieszkańców. Na sesji wystosowaliśmy w tej sprawie apel, w którym zawarliśmy nasze stanowisko i oczekiwania związane z modernizacją „krajówki” – to zdanie starosty Kwaśniewskiego.

Termin spotkania u ministra, jak zapewniał poseł Jacek Osuch, miał być wyznaczony do 22. lipca. Nie jest jednak znany do dzisiaj. Poseł ma zamiar wystąpić do władz miasta i powiatu o wyznaczenie osób, które z nim pojadą do ministerstwa. Sam bywał tam w tej sprawie wiele razy, ale bez powodzenia. Pytanie brzmi – czy nasi samorządowcy są w stanie dogadać się z ministrem, jeśli nie potrafią między sobą?

Z ostatniej chwili: Już po publikacji naszego tekstu otrzymaliśmy wiadomość z biura poselskiego Jacka Osucha, że spotkania u ministra na razie nie będzie, gdyż ten przebywa na urlopie. W piśmie przesłanym z Ministerstwa Infrastruktury czytamy m. in., że: „(…) Analiza kosztów przewidywanych limitów finansowych możliwych do przeznaczenia na remonty i przebudowy dróg krajowych w skali kraju wykazała, że w persprektywie do roku 2015 możliwa będzie realizacja 93 zadań. Zadania te kierowane będą do realizacji w miarę uruchamiania środków finansowych z budżetu państwa. Wśród tych zadań znalazła się również modernizacja drogi krajowej nr 94 w Olkuszu”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zoja
Zoja
12 lat temu

[quote name=”Zgredek”]Dajcie spokój mieszaniu tym się już dawno zajęli nasi Sejmikowi tylko nie krzyczą tyle ale są w przeciwieństwie do tej szopko parodii Osucha z Piasnym i Orkiszem -skuteczni[/quote]
Tak naprawdę tego nam potrzeba systematycznej konstruktywnej pracy a nie ciągłego bicia piany .Panowie Osuch i Orkisz dajcie spokój – wiem że kampania ale trzeba mieć trochę honoru o kompetencjach nie wspomnę

Zgredek
Zgredek
12 lat temu

Dajcie spokój mieszaniu tym się już dawno zajęli nasi Sejmikowi tylko nie krzyczą tyle ale są w przeciwieństwie do tej szopko parodii Osucha z Piasnym i Orkiszem -skuteczni

max.
max.
12 lat temu

Panie Orkisz !
A jakie Pan ma umocowanie , czytając artykuł powyzszy dochode do wniosku ze zadnego , starosta Pana przeciez nie pusci z Osuchem , niech sobie Pan to wybije z głowy, a czy Osuch zechce Pana wziąc , ? czyli co ? gonimy króliczka ? szczujemy , ujadamy i tyle w temacie 😆 🙄 😥
Jasno i wyraznie widac ze starosta Kwasniewski nie jest wogóle zainteresowany tą sprawą ! Pokazał juz Piasnemu gdzie kozy zimują ! Pan wyrazając swoją opinie i zdanie na ten temat pomga tym samym w kampani Osuchowi. Dobrze Pan to przemyślał?

aaa
aaa
12 lat temu

Cytat z treści artykułu:
„…Paweł Piasny nie kryje rozgoryczenia, ale sam nie wie, czy chce, by to starosta był organizatorem takiego spotkania…”

Cały problem w tym, że poseł Osuch od początku nie chciał aby starosta był organizatorem takiego spotkania , dlatego zwrócił się do radnego Piasnego, zapominając , że powiat na zewnątrz reprezentuje Starosta Olkuski a nie Przewodniczący Komisji Rozwoju Rady Powiatu

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
12 lat temu

[quote name=”pytajnik”]”Chęć” wyjazdu do ministra to może mieć każdy. Kogo pan radny bedzie tam reprezentował? Starostę? Zarząd?[/quote]

Będę reprezentował1423 mieszkanców Miasta i Gminy Olkusz, którzy w ostatnich wyborach samorządowych na mnie głosowali i dzięki Nim zostalem radnym Rady Powiatu w Olkuszu.

pytajnik
pytajnik
12 lat temu

„Chęć” wyjazdu do ministra to może mieć każdy. Kogo pan radny bedzie tam reprezentował? Starostę? Zarząd?

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
12 lat temu

W dniu 26.07.2011 r. zgłosiłem w biurze poselskim Posła Jacka Osucha swoją chęć wyjazdu z posłem do Ministra Infrastruktury w sprawie modernizacji drogi nr 94.Czekam na odpowiedź posła w tej sprawie i podanie terminu wizyty.

KWARK
KWARK
12 lat temu

Mam takie wrażenie, że w Olkuszu jest tylko jedna partia. Która zabiega o wszystko i wszędzie. A inni… nawet nie wiem czy istnieją. Czy coś robią? – ciężko powiedzieć.
Rozumiem, że wielu osobom nie bardzo się chce pracować, ale z tego co widzę, to PiS i Osuch w Olkuszu działa sporo. Gdyby do tego dołączyło eSeLDowo, to platforma byłaby zmarginalizowana na całego.
Czy Platforma albo Sojusz się wezmą do pracy?
Na PiS na pewno nie zagłosuje, ale przyznam, że Osuch to w tej chwili najlepszy kandydat na posła.
Burmistrzu i Starosto obudźcie się, weźcie się do pracy rodacy! Bo od wyborów śpicie!

kazik
kazik
12 lat temu

jan orkisz. na staroste , i rozwiąze się wiele problemów a przedewszystkim ten ze szpitalem

jan
jan
12 lat temu

komplety blamaż !
Starosta do natychmiastowej wymiany, ten człowiek nie jest w stanie rozpoznac co jest dobre a co złe, PO ratuj!