Po zakrapianych alkoholem urodzinach dwie osoby trafiły do szpitala. Problem jednak w tym, że wezwany na miejsce imprezy lekarz zatrucie alkoholowe stwierdził u dwóch nieletnich dziewcząt w wieku… 13 i 15 lat. Jedna z nich w organizmie miała ponad 2 promile.
Do hucznie obchodzonych urodzin doszło 26 maja. Na zaproszenie solenizanta odpowiedziało kilka osób, które mimo młodego wieku nie stroniły od napojów alkoholowych. Dobra zabawa szybko się jednak skończyła po tym, gdy dwójka gości źle się poczuła. Wezwano karetkę, a dziewczynom pobrano krew do badań. Lekarz stwierdził ostre zatrucie alkoholowe, więc obie uczennice szkoły podstawowej (!) zabrano do olkuskiego szpitala. Pozostała trójka imprezowiczów trafiła pod opiekę rodziców. Najstarsza z osób z tego grona miała 16 lat, najmłodsza 13. Wobec całej piątki policja skieruje wniosek do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Olkuszu.
– Osoba dorosła kupująca nieletniemu alkohol i rozpijająca ją naraża się m.in. na odpowiedzialność karną wynikającą z art. 208 kodeksu karnego: „Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – mówi podkom. Katarzyna Matras z KPP w Olkuszu.
Inna sprawa to bezpośrednia sprzedaż alkoholu osobom nieletnim. Sklep, w którym sprzedawca podaje produkty alkoholowe nieletniemu obligatoryjnie utraci koncesję na sprzedaż alkoholu, a właściciel będzie mógł się ubiegać o wydanie nowego zezwolenia dopiero po trzech latach od chwili jego cofnięcia. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje również możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były one własnością sprzedawcy (art. 43 ustawy). Odpowiedzialność karną poniesie sprzedawca oraz przedsiębiorca prowadzący punkt, w którym doszło do naruszenia przepisów.
– Zbliżają się wakacje. Młodzi ludzie będą spędzać czas wolny w domu, wśród przyjaciół i znajomych. Policjanci apelują do rodziców i radzą, by szczególnie teraz, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, wzmóc nadzór nad swoimi pociechami. Rodzice powinni poświęcać dzieciom więcej czasu na rozmowę – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy.