Powiat

Pomimo licznych kontroli w autobusach, pasażerów „na gapę” nadal jest sporo. Mandaty nakładane są także na osoby jeżdżące na biletach o zaniżonej wartości.

W okresie od stycznia do końca października 2021 roku wystawiono około 1400 opłat dodatkowych. -Opłaty te dotyczyły zarówno przejazdu bez ważnego biletu, jak i wynikały z nałożonych opłat w związku z zaniżonym biletem oraz brakiem stosownych uprawnień do ulgi – np. braku legitymacji szkolnej podczas kontroli. Ponad 800 spraw zostało zakończonych w wyniku dokonania wpłaty bądź uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Windykacją zajmuje się Kancelaria Prawna Statima z Katowic, która specjalizuje się ściąganiem należności w zakresie komunikacji zbiorowej – mówi przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu Tadeusz Chwast. Ponadto część spraw kierowana jest do E-sądu oraz przekazywana do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Władze ZKG deklarują, że kontrole przeprowadzane są we wszystkie dni tygodnia, na wszystkich liniach i o różnych godzinach. Chodzi o cztery gminy naszego powiatu: Bolesław, Bukowno, Klucze i Olkusz.

Przypominamy, że osoby jeżdżące bez ważnego biletu czy bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu muszą liczyć się z mandatem nawet w wysokości 250 złotych (gdy zapłacą go po 3 miesiącach od dnia kontroli). Jeśli uiszczą opłatę u kontrolera w dniu kontroli, wówczas stawka ta wynosi 50 złotych. Mandat zapłacony w terminie do 7 dni od dnia kontroli to 70 złotych, do 30 dni od dnia kontroli – 90 złotych, a do 3 miesięcy od dnia kontroli – 180 złotych.

Mandaty mogą tez być nakładane za naruszenie przepisów dotyczących przewozu bagażu, roweru oraz zwierząt. W tych przypadkach mandat zapłacony od razu u kontrolera wynosi 20 złotych, w terminie do 7 dni od dnia kontroli – 30 złotych, do 30 dni – 36 złotych, a do 3 miesięcy – 40 złotych. Po przekroczeniu tego ostatniego terminu to już 60 złotych.

Coraz większym problemem jest kupowanie biletu o zaniżonej wartości. W dużej mierze chodzi o bilety za 50 groszy. Przysługują one, zgodnie z ustawową ulga tylko studentom i kombatantom. -Związek rozważa wycofanie tych biletów ze sprzedaży w automatach i wprowadzenie ich sprzedaży tylko u kierowcy, który będzie mógł zweryfikować dokumenty uprawniające do korzystania z powyższej ulgi – mówi Tadeusz Chwast.

Na początku ubiegłego roku wprowadzono istotną zmianę w wysokości opłaty dodatkowej za przejazd na podstawie biletu o zaniżonej wartości. Dotychczas opłata ta wynosiła 50 złotych w przypadku uregulowania zaległości powyżej 3 miesięcy, a obecnie wynosi 250 złotych. Zmianie uległa również opłata gotówkowa u kontrolera z 24 złotych do 50 złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze